,

Wnętrza w stylu prowansalskim. Jak je urządzić?

Wnętrza, urządzone w prowansalskim stylu, są pełne domowego ciepła i sielskiej atmosfery. Przybył on do nas z południowej Francji, z rejonów porośniętych przez pola urokliwej lawendy. Kojarzy się nam z kamiennymi domkami, ponadczasowych urokiem i muśnięciem słońca. Jak przenieść go na polski grunt i zamknąć w czterech ścianach mieszkania lub domu?

Prowansja to przede wszystkim jasne, proste wnętrza, pozbawione niepotrzebnego przepychu, ale dalekie jednak chłodowi minimalizmu. Znaczenie ma tutaj każdy, nawet najdrobniejszy szczegół. Istotny jest każdy kolor, każda faktura, każda przewijająca się przez pomieszczenie ozdoba. A tych możemy ustawić tu sporo – klimat uroczej graciarni współgra z Prowansją, zwłaszcza gdy zależy nam na domu otwartym, przyjaznym i pełnym rodzinnego ciepła. Jak zatem zaaranżować przywodzące go na myśl wnętrza?

Charakterystyczna kolorystyka

Prowansja to kolory natury: słoneczna żółć, oliwkowa zieleń, soczyste pomarańcze, błękity w odcieniach nieba i – oczywiście – urokliwa lawenda. Doskonale sprawdzą się także beże oraz przybrudzone biele, a także cała gama szarości. Idealnie zagra tu również chropowata faktura ścian. Jeśli zależy nam na ciekawym efekcie i jednocześnie uniwersalnej świeżości, możemy otynkować ściany na biało, jedną z nich ozdabiając poprzez naturalny kamień. Na posadzce dobrze zagra terakota, a także płytki gresowe lub kamienne.

Meble w stylu prowansalskim

Drewniane meble o przetartych frontach

Właściwe stylowi prowansalskiemu meble powinny być drewniane, w kolorze naturalnym albo rozbielone. Można zastosować na nich tzw. przecierkę bądź pomalować je na pastelowe, ciepłe kolory. Najlepiej prezentować będą się biele, szarości, kremy i beże. Świetnie sprawdzą się tu zwłaszcza stare meble – fronty szafek będziemy mogli przetrzeć wówczas czy to na biało, niebiesko, czy też na zielono. Klimatu doda też zastosowanie szybek i witryn. W kuchni wyeksponujemy w ten sposób zastawę bądź sztućce, w salonie – książki czy bibeloty.

Roślinna ornamentyka

Styl prowansalski to także delikatna ornamentyka, zwłaszcza zaś zastosowanie wszelkiego rodzaju motywów florystycznych. Mogą to być kwiaty lawendy, kiście winogron, gałązki oliwek czy kłosy zbóż. Sprawdzi się tu wszystko, co ma związek z naturą i wprowadza do pomieszczenia szczery, sielski nastrój.

Dodatki do sypialni w stylu prowansalskim

Okazałe tkaniny

Prowansja to także ciepło, a zatem w pomieszczeniach obecne powinny być grube, mięsiste tkaniny. Proponujemy zainwestować tutaj w kapy na łóżka czy fotele, poszewki na poduszki oraz okazałe zasłony. Zjawiskowo będą wyglądały rzucone niedbale na oparcia pledy czy koce, a także wszechobecne, wielkie i wygodne poduszki. W roli tkaniny dobrze sprawdzą się m.in. kretony. Ponadto na stołach i ławach zagościć powinny serwety bądź obrusy, a także okazałe hafty.

Moc dodatków

Dopełnieniem prowansalskiego stylu niech będą charakterystyczne mu dodatki: starodawne zegary, pobielane, drewniane ramy, doniczki z kwiatami bądź ziołami, wiklinowe kosze, wyeksponowane słoje, butelki i karafki. Efektu dopełnią także pięknie pachnące, porozstawiane po domu woreczki z lawendą.

Artykuł powstał we współpracy z serwisem stylowo-mieszkam.pl

PORADNIK KUPUJĄCEGO
Meble w stylu prowansalskim - kolekcja Pesaro

Meble w stylu prowansalskim - kolekcja Pesaro

Kolekcja mebli Pesaro to stylowe meble prowansalskie , które wyróżniają się subtelną, kremową kolorystyką oraz wyjątkowym...›››
Jak wybrać idealny materac do spania?

Jak wybrać idealny materac do spania?

Wybór materaca do łóżka to jedna z najważniejszych decyzji podczas urządzania sypialni. Dobrze wybrany materac to zarówno...›››
Jaka szafa do sypialni?

Jaka szafa do sypialni?

Jaka powinna być idealna szafa do sypialni? Szafa w zabudowie czy szafa wolnostojąca? Szafa z lustrem? Szafa z szufladami? To jeden z...›››
Moje produkty 0
KreoCEN.pl Poradnik Wyposażenie Wnętrza w stylu prowansalskim. Jak je urządzić?
© kreoCEN.pl 2009 - 2019