,

Wiertarko-wkrętarki akumulatorowe

Wiertarko-wkrętarki akumulatorowe to nieocenione narzędzia, które powinny znaleźć się w warsztacie zarówno domowego majsterkowicza, jak i każdego fachowego wykonawcy. W ofercie rynkowej dostępnych jest wiele rodzajów tych urządzeń, które różnią się przeznaczeniem, parametrami technicznymi, jakością wykonania czy też ceną. Należy dokładnie przeanalizować oferowane rozwiązania, aby wybrać model, który najlepiej spełni nasze oczekiwania.

Niewątpliwą zaletą wiertarko-wkrętarek akumulatorowych jest fakt, że umożliwiają one pracę wszędzie tam, gdzie nie mamy dostępu do instalacji elektrycznej. Brak ograniczeń związanych z kablem daje również możliwość działania w trudno dostępnych miejscach. Podejmując decyzję o zakupie konkretnego modelu, w pierwszej kolejności musimy uświadomić sobie, do czego będziemy dane narzędzie wykorzystywać.

Wiertarko-wkrętarka

Jednym z głównych parametrów wkrętarek bezprzewodowych, na który najczęściej zwracamy uwagę, jest napięcie zasilania, decydujące o mocy danego urządzenia i jego przeznaczeniu. Oferowane na rynku wkrętarki dostępne są w kilku klasach napięciowych. Najmniejsze i najlżejsze urządzenia wyposażone są w akumulatory o napięciu zasilania 3,6-4,8 V i przeznaczone jedynie do wkręcania śrub i wkrętów o niewielkich średnicach, stąd też często nawet sami producenci określają je jako wkrętarki akumulatorowe. Jeśli potrzebujemy sprzętu o nieco większej mocy, do intensywniejszych prac (np. skręcanie mebli, drobne prace montażowe), powinniśmy wybrać urządzenie z przedziału 9,6-12 V. Do bardziej zaawansowanych prac wykonywanych przez zawodowców najlepszym rozwiązaniem będą modele posiadające baterie o napięciu 14,4 lub 18 V. Są one na tyle silne, że nadają się nie tylko do wkręcania, ale również wiercenia otworów w takich materiałach jak drewno lub metal. Oczywiście mocną wiertarko-wkrętarką wywiercimy niewielki otwór w murze, natomiast jeśli do takich wierceń chcemy używać urządzenia akumulatorowego, to możemy zdecydować się na zakup wiertarko-wkrętarki wyposażonej w mechanizm udarowy. Takie modele są oferowane przez renomowanych producentów i charakteryzują się stosunkowo wysoką ceną.

Wybierając wiertarko-wkrętarkę do prac remontowo-montażowych, poza napięciem zasilania powinniśmy zwrócić uwagę również na maksymalny moment obrotowy – możemy mieć bowiem dwa urządzenia o takim samym napięciu a różnych momentach. Czasami producenci podają dwa rodzaje momentu obrotowego: miękki i twardy. Pierwszy odnosi się do wkręcania w materiałach miękkich (np. drewno), drugi do materiałów twardych (metal). Standardowo każda wkrętarka posiada kilku lub kilkunastu stopniową nastawę momentu obrotowego.

Decydując się na konkretny model wkrętarki, warto zwrócić również uwagę na wyposażenie i dodatkowe funkcje, które wpływają na efektywną i komfortową pracę. Zgodnie z obowiązującymi trendami, może to być np. miękka okładzina na rękojeści, która zmniejsza wibracje podczas używania sprzętu. Guma na obudowie stanowi dodatkową ochronę urządzenia, również w przypadku jego upadku z wysokości. Łatwiejszą i szybszą wymianę wierteł lub bitów zapewni jednoczęściowy uchwyt i blokada wrzeciona. Przy modelach o napięciu powyżej 10 V często stosowana jest przekładnia dwubiegowa (są również takie, które posiadają 4 biegi), dzięki czemu dokładniej możemy dostosować parametry pracy narzędzia do wykonywanych zadań. Na 1 biegu mamy mniejszą prędkość obrotową, a większy moment, co wykorzystuje się do wkręcania lub wiercenia otworów o dużej średnicy, zaś na 2 biegu mniejszy moment przy większej prędkości obrotowej (idealne do wiercenia otworów o małej średnicy). Wkrętarka może zostać wyposażona w dodatkowe gadżety, w tym lampkę Led oświetlającą miejsce pracy czy uchwyty do trzymania bitów.

PORADNIK KUPUJĄCEGO
Narzędzia glazurnicze

Narzędzia glazurnicze

Okładziny ceramiczne to obecnie bardzo popularny materiał stosowany w wykończeniu podłóg i ścian w budynkach mieszkalnych i...›››
Myjki ciśnieniowe

Myjki ciśnieniowe

Myjki ciśnieniowe to urządzenia, które znajdują zastosowanie w wielu profesjonalnych zakładach usługowych, czy firmach...›››
Kompresory i narzędzia pneumatyczne

Kompresory i narzędzia pneumatyczne

Sprzężone powietrze od bardzo dawna znajduje zastosowanie w wielu sektorach przemysłu. Na jego popularność wpływa głównie fakt, że...›››
Moje produkty 0
KreoCEN.pl Poradnik Narzędzia Wiertarko-wkrętarki akumulatorowe
© kreoCEN.pl 2009 - 2021