,

Wentylacja grawitacyjna czy mechaniczna - porównanie kosztów

Wraz z rozwojem nowych technologii w budownictwie mieszkaniowym zmianie uległo także podejście do systemów wentylacyjnych. Wydajna wentylacja to obecnie kwestia nie tylko komfortu -€“ instalacja o odpowiednich parametrach jest wymagana przez przepisy budowlane i normy.

Tradycyjna metoda dostarczania do pomieszczeń świeżego powietrza nazywana jest wentylacją grawitacyjną. Zasada działania opiera się na podstawowym zjawisku fizycznym, jakiemu podlega powietrze. Otóż w skutek nagrzewania się, gęstość powietrza ulega obniżeniu, przez co jest ono unoszone do góry. Dzięki systemowi otworów wywiewnych i kanałów, ciepłe, "zużyte€ powietrze może zostać usunięte z budynku, natomiast poprzez nawiewy czerpane jest chłodne, świeże powietrze.

Wentylacja grawitacyjna to wciąż niezwykle popularne i zdecydowanie najprostsze z oferowanych rozwiązań. Efektywna praca takiego systemu jest niestety silnie uzależniona od panujących warunków atmosferycznych, przede wszystkim z uwagi na wymaganą odpowiednio dużą różnicę temperatur między wnętrzem wentylowanych pomieszczeń i otoczeniem. Nie bez znaczenia jest też wiatr, który może wspomagać, ale także silnie zaburzać pracę układu. Należy także pamiętać, iż wydajna wentylacja grawitacyjna obok różnicy temperatur wymaga odpowiednio wysokich kanałów pionowych, co często jest problematyczne w jednorodzinnych domach parterowych.

Zaplanowana odpowiednio wcześnie wentylacja grawitacyjna jest rozwiązaniem zdecydowanie najtańszym. Dobry projekt uwzględni m.in. częściową integrację kanałów wentylacyjnych z i tak potrzebnym kominem, co pozwala na znaczną redukcję kosztów. Droższe niż w przypadku wentylacji mechanicznej są natomiast niezbędne nawiewniki, które w zależności od stopnia skomplikowania mogą kosztować od kilkudziesięciu nawet do kilkuset złotych. Z dużym rozrzutem cen mamy do czynienia w przypadku kominków wentylacyjnych. W ofercie znaleźć można produkty od 20 do 200 zł, przy czym decyduje stopień, w jakim element ma wizualnie i materiałowo współgrać z dachem.

Sprawdź ceny wentylacji na kreoCEN.pl

Jeżeli chcemy zapewnić sobie względnie wydajną wymianę powietrza w pomieszczeniach także w okresach niesprzyjających warunków, godne rozważenia są proste, ręcznie włączane wentylatory, które będą wymuszać ciąg w przypadku niekorzystnego wiatru lub braku wymaganej różnicy temperatury powierza wewnętrznego i na zewnątrz. Koszt jednego urządzenia to kilkadziesiąt złotych.

Tak naprawdę wentylacja grawitacyjna staje się kosztowna dopiero na etapie eksploatacji, co wynika z zasady działania. W skutek usuwania z pomieszczeń ogrzewanego powietrza utracone zostaje także ciepło dostarczone uprzednio przez system ogrzewania. Efekt jest szczególnie wyraźny w mroźne dni. Ten rodzaj strat (tzw. strata wentylacyjna) w przypadku dobrze izolowanych budynków może stanowić nawet połowę całkowitych strat ciepła w naszym domu! Biorąc pod uwagę, iż około 30% wytworzonego przez nasz kocioł c.o. ciepła jest "zużywane"€ na pracę wentylacji grawitacyjnej, w zależności od ogrzewanej powierzchni możemy łatwo policzyć jakie kwoty są marnowane w sezonie grzewczym.

PORADNIK KUPUJĄCEGO
Rekuperacja – czy to się opłaca?

Rekuperacja – czy to się opłaca?

Zaniedbania dotyczące budowy systemu wentylacji na etapie budowy domu oraz przy termomodernizacji budynku mogą prowadzić do pogorszenia...›››
Moje produkty 0
KreoCEN.pl Poradnik Wentylacja i rekuperacja Wentylacja grawitacyjna czy mechaniczna - porównanie kosztów
© kreoCEN.pl 2009 - 2019