,

Wełna, akryl, a może polar - jak wybrać odpowiedni koc?

Przytulny klimat w naszym domu lub mieszkaniu to nie tylko kwestia koloru ścian i odpowiednich mebli, to również duża zasługa dodatków. Gdy w kalendarzu rozpoczyna się jesień i ciężko przyzwyczaić się do niskich temperatur, każdy z przyjemnością myśli o czasie spędzonym w przytulnym zaciszu domowym. Chłodne wieczory to ten moment kiedy jednym z najlepszych przyjaciół każdego domownika jest ciepły koc lub narzuta.

Dobrze dobrana narzuta stanowi doskonałą dekorację i samą swoja obecnością na fotelu, łóżku lub kanapie sprawia, że wnętrze jest bardziej przytulne i klimatyczne. Dobrze dobrany pled czy koc może poprawić humor i korzystnie wpływa na nasze zdrowie. Różnego rodzaju nakrycia i okrycia towarzyszą człowiekowi praktycznie od zawsze, choć te dzisiejsze bardzo różnią się zarówno formą jak i materiałem od tych z przed setek lat.

Wybór odpowiedniego produktu w tym segmencie w największym stopniu uzależniony jest od indywidualnych preferencji każdego z nas. Tu nie trzeba drobiazgowego przeliczania parametrów, skupiania się na normach i przepisach budowlanych, nie trzeba też posiadać tajemnej wiedzy, która umożliwiałaby rozszyfrowanie symboli i znaków na opakowaniu czy w karcie produktu. Wybierając koc, pled, czy derkę możemy sobie pozwolić na zdecydowanie większą swobodę, co wcale nie znaczy, że wybór jest prosty.

Koc wełniany dla alergika

Typowe i nietypowe propozycje

Najczęściej spotykanym w naszych domach produktem z tej kategorii jest dobrze wszystkim znany KOC. Nie trzeba chyba nikogo przekonywać do tego, że jest to produkt bardzo praktyczny i prawdopodobnie dlatego tak popularny. Wydawać by się mogło, że zakup koca to bardzo proste zadanie, jednak jak się można dowiedzieć podczas dalszej lektury, jest wiele aspektów na które warto zwrócić uwagę. Na przykład na to, jakie przeznaczenie ma mieć nasz koc, kto będzie się nim okrywał, czy ma nam służyć tylko w domu, czy też chcemy go zabierać również na pikniki. Czy ma to być gruby koc z ekskluzywnego materiału, oryginalny z naturalnych włókien, czy produkt prosty i raczej niezbyt kosztowny. Już w tych kilku zdaniach widać, że mamy tu do czynienia z dużą różnorodnością. Skupiając się na samym tylko materiale rozróżniamy koce:

  • wełniane
  • bawełniane
  • jedwabne
  • bawełniane z bambusem
  • satynowe
  • polarowe
  • akrylowe
  • z mikrofibry

Może się okazać, że to jeszcze nie wszystkie warianty, gdyż niedawno prezentowany był produkt z tego segmentu wykonany z drewna! Jak więc widać stale pojawiają się i z pewnością nadal będą się pojawiały nowe, bardziej oryginalne propozycje.

Miękki biały koc

Dopasowując koc do jego przeznaczenia warto określić na wstępie, czy ma to być  antyalergiczny koc dla dziecka, oryginalny wełniany pled, kolorowa narzuta, derka z agory, czy np bardzo modny obecnie etno patchwork. Każdy z tych produktów dość mocno różni się od pozostałych, zarówno materiałem, sposobem wykonani jak i oczywiście ceną. Wszystkie te czynniki wzajemnie na siebie wpływają i trzeba pamiętać, że dobrze wybrany produkt może nam służyć i cieszyć nas przez wiele lat. Oczywiście przed zakupem może pojawić się tradycyjny dylemat, związany z tym czy warto dopłacić i kupić ekskluzywny ale często też bardzo kosztowny produkt, czy lepiej skorzystać z jakiejś tańszej oferty. Na tak postawione pytanie każdy musi odpowiedzieć indywidualnie. Jeśli mamy konkretne oczekiwania względem takiego produktu, to z pewnością warto byłoby dowiedzieć się czegoś więcej o poszczególnych propozycjach.

Koce mogą być wykonane z różnego rodzaju tkanin i włókien. Jeśli priorytetem jest dla nas wybór najcieplejszego produktu, to z pewnością warto w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na koce wełniane. To takie okrycie, które nawet w wilgotnym pomieszczeniu zapewni użytkownikowi komfort cieplny. Jest to dobry wybór dla alergików, gdyż lanolina pokrywająca  włókna, eliminuje roztocza. Utrzymuje stałe ciepło a to jest zbawienne gdy bolą stawy. Jeszcze jedna ważna zaleta to pobudzanie krążenia krwi w ciele człowieka. Warto pamiętać, że najcieplejsze koce wełniane, to te wyprodukowane z wełny lamy lub wielbłąda.

Często wybierane są również produkty wykonane z polaru, czyli z materiału ciepłego, miękkiego i przyjemnego w dotyku. Ich wadą jest to, że przepuszczają powietrze, przez to najlepiej sprawdzają się w warunkach domowych. Polarowe koce z bajkowymi postaciami można często spotkać w pokojach dziecięcych. To z tego względu, że łatwo nanieść na nie kolorowe wzory. Na ich popularność ma z pewnością również wpływ fakt, że są antyalergiczne, łatwe w utrzymaniu czystości, lekkie i stosunkowo tanie.

Lekki koc akrylowy

Na koniec jeszcze kilka zdań o kocach akrylowych, bo to również produkty cenione za wysoką jakość, są też ciepłe i miłe w dotyku. Taki koc z długim włosiem świetnie sprawdzi się zarówno jako kokon dla zmarzlucha jak i narzuta lub kapa na łóżko, tym bardziej, że bez trudu znajdziemy ofertę odpowiednio dopasowaną do wnętrza, gdyż tego typu produkty występują w wielu wzorach i kolorach.

Różnorodność wzorów, rozmiarów oraz bogactwo materiałów, z których obecnie wykonuje się koce jest zarówno czymś dobrym, jak i złym. To dobrze, że mamy duży wybór, ale niekoniecznie ułatwia to decyzję. Koc, z którego będziemy zadowoleni, powinien być: ciepły, trwały, łatwo się czyścić i mieć dopasowany do przeznaczenia rozmiar- to najważniejsze, o czym powinniśmy pamiętać decydując się na zakup czy to w sklepie stacjonarnym, czy internetowym.

Agnieszka Sobczak - kreoCEN.pl

PORADNIK KUPUJĄCEGO
Meble w stylu prowansalskim - kolekcja Pesaro

Meble w stylu prowansalskim - kolekcja Pesaro

Kolekcja mebli Pesaro to stylowe meble prowansalskie , które wyróżniają się subtelną, kremową kolorystyką oraz wyjątkowym...›››
Jak wybrać idealny materac do spania?

Jak wybrać idealny materac do spania?

Wybór materaca do łóżka to jedna z najważniejszych decyzji podczas urządzania sypialni. Dobrze wybrany materac to zarówno...›››
Jaka szafa do sypialni?

Jaka szafa do sypialni?

Jaka powinna być idealna szafa do sypialni? Szafa w zabudowie czy szafa wolnostojąca? Szafa z lustrem? Szafa z szufladami? To jeden z...›››
Moje produkty 0
KreoCEN.pl Poradnik Wyposażenie Wełna, akryl, a może polar - jak wybrać odpowiedni koc?
© kreoCEN.pl 2009 - 2019