,

Świąteczne światełka – jak udekorować dom na Boże Narodzenie?

Dekorowanie domów na święta Bożego Narodzenia kojarzy się przede wszystkim z jednym krajem: Stanami Zjednoczonymi. To właśnie Amerykanie są prekursorami oświetlania budynków tysiącami lampek pochłaniającymi olbrzymią ilość prądu, za który potem niestety ktoś musi zapłacić. Dlatego, zanim zdecydujemy się oświetlić nasz dom, powinniśmy to dobrze przemyśleć. Wybór świątecznych światełek na rynku jest ogromny, a producenci kuszą niepowtarzalnymi promocjami, należy jednak uważać, aby nie dać się nabrać i dokonać świadomego wyboru.

Najważniejsze bezpieczeństwo

Jak zwykli mawiać Amerykanie safety first. Ogromny wpływ na dekoracje naszego domu ma pogoda, która w okresie świątecznym może nas zaskoczyć. Nieodpowiednie zabezpieczenie przewodów czy niska jakość techniczna światełek mogą doprowadzić do różnych skutków. Dlatego, jeśli nie chcemy wzywać straży pożarnej podczas uroczystej Wigilii, należy dobrze sprawdzić lampki przed ich zakupem. Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na to, w jakim stopniu są one odporne na warunki atmosferyczne. Informacja ta powinna znajdować się na metce lub opakowaniu. Najlepszym stopniem ochrony są produkty oznaczone symbolem IP 44, pierwszy element oznacza szczelność opraw, zaś drugi informuje nas o wodoszczelności produktu. Dla porównania: zwykłe światełka choinkowe mają plastikowe oprawki żarówek, natomiast oświetlenie na zewnątrz powinno być ogumione, aby lepiej izolować. Warto zwrócić też uwagę na inne symbole znajdujące się na opakowaniu, świadczące na przykład o ich niepalności (odwrócony trójkąt z literą F w środku) czy mocy, jaką pobierają. Literka B na opakowaniu oznacza, że produkt spełnia polskie warunki techniczne, a symbol CE, oznacza, że zostały one dopuszczone do sprzedaży na terenie Unii Europejskiej. Jeśli jednak na opakowaniu nie ma żadnych informacji, warto, dla naszego bezpieczeństwa, zastanowić się nad zakupem innych światełek.

Oświetlenie świąteczne

Jak oszczędzać?

Rynek jest przepełniony najróżniejszymi produktami i coraz częściej umożliwia zakup ozdób idealnie pasujących do naszego domu. Z tych powodów rzadziej decydujemy się na zwykłe łańcuchy z lampek czy węże, a kupujemy oświetlenie w postaci sopli, kurtyny czy nitek świetlnych. Popularnością cieszą się też już gotowe dekoracje o określonym kształcie, np. reniferów lub bałwanów. Problem pojawia się w momencie, gdy decydujemy, jaki budżet możemy przeznaczyć na ten cel. Najczęściej wybieramy tę tańszą opcję, to znaczy kupujemy dekoracje ze zwykłymi żarówkami, bo wydaje nam się, że to rozwiązanie bardziej ekonomiczne. Wcale tak nie jest. Owszem przy sklepowej kasie zapłacimy mniej, jednak nasz rachunek za energię będzie znacznie wyższy. Ponadto musimy pamiętać o tym, że klasyczne żarówki nagrzewają się i emitują wyczuwalne ciepło, co jest zagrożeniem, gdy znajdują się w pobliżu materiałów łatwopalnych. Częściej się psują i zużywają kilkukrotnie więcej prądu niż inne oferowane produkty, takie jak świetlówki, halogeny czy światełka ledowe. Ich cena jest wyższa, jednak są one mniej awaryjne, bezpieczniejsze, a co najważniejsze – energooszczędne.

Dekoracje domu na święta

Minimalizm i elegancja

Nie ulega wątpliwości, że wiele miejsc w naszym domu możemy oświetlić na okres świąteczny. Najczęściej wybieramy w tym celu dach, elewacje, balkony, podjazd, ewentualne schody oraz okna. Są też osoby, które podświetlają wszystkie te elementy na raz. Warto jednak mierzyć siły na zamiary i pamiętać o tym, aby ozdobiony w ten sposób dom nie wyglądał przesadnie. Minimalizm i elegancja są dobrym rozwiązaniem w każdej sytuacji. Mniej wcale nie znaczy gorzej, a wręcz przeciwnie zostanie to docenione przez naszych świątecznych gości, sąsiadów czy przechodniów. Aby ładnie udekorować dom, trzeba mieć trochę pomysłowości i wyczucia. Ważne, aby nie mieszać zbyt dużo kolorów – dwie barwy będą wystarczające. Natomiast efektami świetlnymi możemy sterować dowolnie, jeśli mamy odpowiednie światełka możemy ustawić tryb przygasania, świecenia na zmianę, a nawet migania w rytm muzyki. Najlepiej do przystrojenia wybrać tylko kilka elementów naszego domu. Jeśli jednak nie mamy tyle chęci i ambicji, możemy skorzystać z gotowych dekoracji uformowanych w różne kształty. Niezwykle ważne jest, aby przed zakupnem sprawdzić sposób mocowania wybranego oświetlenia.

Dekorowanie domów w okresie świąt Bożego Narodzenia można uznać za coraz popularniejszą dyscyplinę. Tak – dyscyplinę. Coraz częściej w różnych miastach organizuje się konkursy na najładniej przyozdobiony budynek w okolicy. Dlatego warto umiejętnie i, co niezwykle istotne, ze smakiem, a przede wszystkim bezpiecznie oświetlić nasz dom, bo kto wie, może w tym roku, to nasza posesja zajmie pierwsze miejsce w tej kategorii.

Martyna Majkut
kreoCEN.pl

PORADNIK KUPUJĄCEGO
Zimowy ogród - zieleń przez cały rok

Zimowy ogród - zieleń przez cały rok

Zimowy ogród staje się coraz popularniejszą formą zagospodarowania tarasu. Stwarza on przyjazną atmosferę domowej zieleni,...›››
Jak sprawić, by balkon stał się wyjątkowy?

Jak sprawić, by balkon stał się wyjątkowy?

Dekoracja balkonu w budynku wielorodzinnym to prawdziwe wyzwanie, szczególnie, jeżeli jest niewielkich rozmiarów. Często jest on...›››
Ogród w stylu japońskim

Ogród w stylu japońskim

Choć nasz klimat jest inny niż ten w Japonii, nie przeszkadza to jednak w stworzeniu ogrodu japońskiego właśnie w Polsce. Wydawać by się...›››
Moje produkty 0
KreoCEN.pl Poradnik Ogród Świąteczne światełka – jak udekorować dom na Boże Narodzenie?
© kreoCEN.pl 2009 - 2020