,

Stół i krzesła do jadalni – jak wybrać zestaw idealny?

W przypadku mebli do jadalni szczególny nacisk trzeba położyć na dobór stołu i krzeseł. Odpowiedni zestaw to taki, który będzie pasował stylowo do wystroju wnętrza, w którym będzie stał, do stylu, w jakim jest utrzymane, ale też do charakteru właścicieli. Stół w jadalni często jest sercem domu, miejscem przy którym spotykamy się całą rodziną, gdzie przyjmujemy gości. Warto zatem dokonać takiego wyboru, który będzie sprawiał, że z przyjemnością i wygodnie będziemy spędzać przy nim czas.

Podstawowa zasada – stół dobieramy wielkością do pomieszczenia

Wielkość wnętrza, a ściślej mówiąc ilość przestrzeni, na jakiej może stanąć stół, wpływa na określenie jego kształtu i rozmiaru. To dwa aspekty, które musimy dobrze przemyśleć przed dokonaniem zakupu, a więc musimy wcześniej zdecydować gdzie w naszym domu czy mieszkaniu powstanie jadalnia: czy będzie to osobne pomieszczenie, czy tylko strefa wydzielona na granicy kuchni i salonu. Do dużej jadalni można wstawić stół o dowolnej formie i wymiarze. Warto jednak zadbać o to, aby rozmiar stołu nie zdominował pomieszczenia. Jeśli ogranicza nas niewielka przestrzeń, to meble musimy dobierać nieco ostrożniej. Stół nie może być zbyt duży, by nie przeszkadzał, ale też nie za mały – by goście nie tłoczyli się podczas uroczystych posiłków.

Standardowa wysokość w przypadku stołów jadalnianych to 74-76 cm. Jest tak dostosowana, aby dorosła osoba mogła wygodnie spożywać posiłek. Wielkość blatu stołu dobiera się odpowiednio do liczby osób, które będą przy nim zasiadały. Zasady ergonomii określają, że na blacie dla jednej osoby należy przewidzieć powierzchnie w kształcie prostokąta o długości 60 cm i wysokości 40 cm.

Jadalnia w klasycznym stylu

Na środku stołu, czyli tam gdzie ustawia się naczynia z potrawami, powinien pozostać wolny pas szerokości nie mniejszej niż 20 cm. Stół, przy którym będzie można zająć miejsce z obu stron, powinien mieć zatem ok. 100 cm szerokości. Jeśli chodzi o długość blatu, to przy jej doborze zasadnicze znaczenie ma wielkość rodziny. Większość dostępnych na rynku stołów ma rozkładane blaty, dzięki czemu można dostosować ich długość w sytuacji, gdy planujemy większe przyjęcie. Wybierając taki stół, warto zwrócić uwagę na sposób jego rozkładania tak, aby był dla nas wygodny i aby po rozłożeniu zachowana została odpowiednia ilość przestrzeni wokół niego, czyli minimum 60 cm. Na wygodny, rozkładany stół z krzesłami, przy którym może usiąść osiem osób, potrzeba 12 m².

Kształt stołu i jego zastosowanie

Stół do jadalni może być klasyczny, nowoczesny, zupełnie nietypowy i unikalny. Może być okrągły, owalny, prostokątny. Kształt często jest zależny od przestrzeń, jaką ma zająć. Obecnie jadalnia jest często integralną częścią zarówno kuchni, jak i salonu, a postawiony w niej stół musi nam służyć nie tylko podczas świąt, ale także w dni powszednie. O ile wystrój w osobnej jadalni można dowolnie projektować i zmieniać, o tyle w przypadku gdy strefa dzienna, kuchenna i jadalna tworzą jedno wnętrze, trzeba utrzymać w nich harmonię. Wybór nie jest prosty, gdyż oferta producentów jest ogromna. Tradycyjny prostokątny stół jest najbardziej komfortowy, ale niestety zajmuje dużo miejsca. Trzeba tu bezwzględnie pamiętać o tym, że do powierzchni blatu doliczyć należy przestrzeń potrzebną na przemieszczenie się wokół stołu, a także miejsce dla krzeseł i zajmujących je biesiadników. Tam, gdzie metraż jest mniejszy, lepiej sprawdza się stół okrągły lub owalny. Oba modele są pozbawione ostrych narożników, więc da się je obejść bez kolizji, nawet jeśli odległość między stołem jest niewielka.

Stoły o prostych krawędziach są jednak bardziej funkcjonalne, mogą możemy przy nich wygodnie pracować na komputerze, a dzieci mogą przy nim odrabiać lekcje. Okrągłe stoły oprócz tego, że umożliwiają swobodną rozmowę zasiadającym przy nich domownikom lub gościom, to są też zdecydowanie bezpieczniejsze, zwłaszcza kiedy mamy małe dzieci.

PORADNIK KUPUJĄCEGO
Meble w stylu prowansalskim - kolekcja Pesaro

Meble w stylu prowansalskim - kolekcja Pesaro

Kolekcja mebli Pesaro to stylowe meble prowansalskie , które wyróżniają się subtelną, kremową kolorystyką oraz wyjątkowym...›››
Jak wybrać idealny materac do spania?

Jak wybrać idealny materac do spania?

Wybór materaca do łóżka to jedna z najważniejszych decyzji podczas urządzania sypialni. Dobrze wybrany materac to zarówno...›››
Jaka szafa do sypialni?

Jaka szafa do sypialni?

Jaka powinna być idealna szafa do sypialni? Szafa w zabudowie czy szafa wolnostojąca? Szafa z lustrem? Szafa z szufladami? To jeden z...›››
Moje produkty 0
KreoCEN.pl Poradnik Wyposażenie Stół i krzesła do jadalni – jak wybrać zestaw idealny?
© kreoCEN.pl 2009 - 2020