,

Salon - styl klasyczny czy nowoczesny?

Salon to niezwykle ważna część każdego domu. To jego centrum, w którym przyjmuje się gości, relaksuje i spędza czas z bliskimi. Wystrój salonu ma duże znaczenie, bo jest to najbardziej reprezentacyjna część każdego domu. Dlatego też liczy się tu nie tylko porządek, choć i on jest niezmiernie ważny, ale również stylistyka, w jakiej został urządzony. Każdy mebel, telewizor, lampa czy żyrandol oraz inne detale, nadają salonowi indywidualny charakter i styl.

Przejście do wykonania określonego pomysłu powinno być poprzedzone planem działania, koncepcją, której będzie można się trzymać, tak, aby nie zboczyć z obranego toru. Zasadniczą kwestią jest to, jaka stylistyka ma panować w salonie. Czy będzie to salon w stylu klasycznym czy nowoczesnym? Czy kolory będą stonowane czy raczej żywe? Aby podjąć decyzję, ważna jest wiedza o tym, czym charakteryzują się wspomniane style.

Salon w stylu klasycznym

Cechy salonu w stylu klasycznym

Styl klasyczny to przede wszystkim drewniane, najczęściej mahoniowe, gustownie rzeźbione meble, to masywny kominek, prosty, skórzany zestaw wypoczynkowy, najczęściej kanapa i fotele oraz drewniana ława. W stylizowanym tak salonie najwłaściwsza będzie niska ława, której blat znajduje się na wysokości siedziska kanapy. Podłoga powinna być wykonana z drewna. Jeżeli bardzo tego nie chcemy, wtedy można zastosować panele podłogowe, imitujące parkiet. Ich ułożenie będzie znacznie szybsze i będziemy mogli zrobić to sami bez pomocy żadnej specjalistycznej firmy. Panele nie zastąpią co prawda parkietu, ale w ostateczności można się na nie zdecydować.

Salon w stylu barokowym

Nieodłącznym elementem salonu w takim stylu jest również dywan. Niestety dywany nowoczesne (np. shaggy) nie nadadzą się do klasycznego salonu. Lepszym rozwiązaniem będzie zwykły dywan z krótkim włosiem z lekkimi zdobieniami tuż przy krawędzi. Kolorystyka powinna być stonowana, bez żadnych krzykliwych kolorów - powinniśmy wybierać raczej ciepłe brązy, z czernią, surowym betonem, beżem czy kolorem bordo. Niekiedy taką kolorystykę można przełamać motywem kwiatowym np. umieszczonym na zasłonach czy też na poduszkach. Zasłony powinny być wykonane z grubego, ciężkiego materiału i sięgać podłogi. Na ścianach należy powiesić obrazy czy duży, drewniany zegar wahadłowy. Taki salon powinien obfitować w różnorakie dodatki jak szlacheckie szable wiszące na ścianach czy nawet wypchane zwierzęta - trofea. Nie można tutaj zapomnieć również o roślinach. Do salonu klasycznego świetnie nadadzą się paprotki czy rośliny typu bluszcz z długimi, rozciągającymi się na wszystkie strony łodygami. Co ważne, jeżeli nie można stworzyć prawdziwego salonu w stylu klasycznym, lepiej nie próbować na siłę, jeśli natomiast się uda, to efekt z cała pewnością będzie zaskakujący.

Cechy salonu w stylu nowoczesnym

Urządzony w stylu nowoczesnym salon z całą pewnością powinien być bardzo przestrzenny, prosty i nie przeładowany zbędnymi elementami. Nie bez przyczyny użyte zostało słowo prosty, gdyż w tym stylu przesyt dodatków jest niewskazany. Najlepiej ograniczyć się do minimum, można np. wyposażyć salon w meble lepszej jakości o ciekawej, niestandardowej formie. Meble mają być funkcjonalne, ale nie mogą przytłaczać swoją ilością. Prosta kanapa, opływowa lampa, zimne, czyste kolory, niekiedy przełamane bardziej pstrokatymi elementami, to są elementy idealnie pasujące do tego typu salonu.

Nowoczesny salon

Salon w stylu nowoczesnym nie powinien być zagracony, nie może być rupieciarnią - ma być spokojny, niemalże zimny, ale dzięki temu ma dawać ukojenie i upragniony wypoczynek. W takim salonie bardzo popularne są szklane elementy, np. ława ze szklanym blatem. Styl nowoczesny jest bardzo popularny przez wzgląd na to, że przy niewielkich środkach, można stworzyć salon o niesamowitym efekcie wizualnym. Dodatkowo, mniejsze środki finansowe niewątpliwie związane są z kosztem zakupu elementów wyposażenia. Im jest ich mniej, tym koszt jest niższy. Jeżeli salon ma mieć kominek, to warto rozważyć opcję kominka zabudowanego ze specjalnym wkładem. Salon nowoczesny to świetna opcja dla tych, którzy cenią komfort.

Oba te style łączy piękno i charakter. Każdy jest na swój sposób inny i oryginalny. Przy urządzaniu salonu nie liczy się, który ze stylów jest lepszy czy gorszy, ważniejsze jest to, który będzie wygodniejszy i lepszy dla właściciela, bo wygoda i zadowolenie są tu najważniejsze.

Kinga Joniec

PORADNIK KUPUJĄCEGO
Meble w stylu prowansalskim - kolekcja Pesaro

Meble w stylu prowansalskim - kolekcja Pesaro

Kolekcja mebli Pesaro to stylowe meble prowansalskie , które wyróżniają się subtelną, kremową kolorystyką oraz wyjątkowym...›››
Jak wybrać idealny materac do spania?

Jak wybrać idealny materac do spania?

Wybór materaca do łóżka to jedna z najważniejszych decyzji podczas urządzania sypialni. Dobrze wybrany materac to zarówno...›››
Jaka szafa do sypialni?

Jaka szafa do sypialni?

Jaka powinna być idealna szafa do sypialni? Szafa w zabudowie czy szafa wolnostojąca? Szafa z lustrem? Szafa z szufladami? To jeden z...›››
Moje produkty 0
KreoCEN.pl Poradnik Wyposażenie Salon - styl klasyczny czy nowoczesny?
© kreoCEN.pl 2009 - 2019