,

Rodzaje płyt grzejnych do kuchni

Zakup kuchenki (płyty grzejnej) do zabudowy jest dziś niezwykle trudną decyzją. Głównym czynnikiem wpływającym na zakup konkretnego modelu jest możliwość wyboru źródła zasilania (gaz lub prąd). Następnym krokiem jest zapoznanie się z parametrami i ceną wybranych modeli. Jaki sprzęt znajdziemy w asortymencie producentów branży AGD?

Patrząc na ilość palników / pól elektrycznych wyróżniamy płyty tradycyjne (3-5) oraz modułowe (posiadające jeden lub dwa palniki/pola, które można dowolnie łączyć z innymi płytami modułowymi). Z kolei ze względu na źródło zasilania płyty grzejne dzielimy na dwa podstawowe rodzaje: gazowe i elektryczne. W obrębie płyt elektrycznych możemy wyróżnić trzy podtypy: żeliwne, ceramiczne oraz indukcyjne. Przed dokonaniem zakupu należy zastanowić się, który typ zasilania preferujemy/mamy dostępny w mieszkaniu.

Płyty gazowe

Zasilane są gazem sieciowym, bądź butlą z mieszanką propanu i butanu. Najczęściej płyty gazowe podłącza się tylko do jednego źródła. Alternatywnym rozwiązaniem może być zastosowanie dyszy, która umożliwia wykorzystanie innego zasilania. Obecnie na rynku dostępne są płyty fabrycznie przystosowane do zasilania z obu źródeł. Ze względu na rodzaj powierzchni płyty gazowe można podzielić na:

  • emaliowane – najczęściej dostępne w kolorze białym,
  • ze stali nierdzewnej – najpopularniejszy typ, ponieważ ich kolor pasuje do wielu urządzeń gospodarstwa domowego,
  • szklane – wykorzystywane jako podstawa pod palniki (szkło hartowane).

Porównaj rodzaje płyt grzewczych

W przypadku stosowania płyt gazowych utrzymanie czystości jest dosyć trudne. Dzieje się tak z uwagi na wystające palniki, które ograniczają dostęp do niektórych zakamarków. Dodatkowo na płycie tworzy się tłusty osad, pozostający ze spalania gazu.

Ponadto powierzchnia płyt wykonanych ze stali jest podatna na zarysowania i powstawanie smug w czasie czyszczenia. Ważną część konstrukcji płyt gazowych, stanowią ruszty (im większe, tym stabilniejsze). Najczęściej dostępne są te z rusztem dzielonym (z uwagi na łatwe zdementowanie i umycie). W przypadku większej liczby palników ruszty mogą być podzielone na więcej części. Sytuacja wygląda inaczej w przypadku płyt szklanych, gdzie każdy palnik posiada osobny ruszt, który jest oparty na szkle. Wówczas stosowanie większych garnków będzie problemem, gdyż będą one niestabilne.

Podczas montażu takiej płyty ważne jest, aby znajdowała się ona przynajmniej 50 cm od okien, zapobiega to przypadkowemu zdmuchnięciu płomienia, na przykład przez wiatr. Istotna jest także dobra wentylacja kuchni. Płyty gazowe mają zamontowane systemy poprawiające bezpieczeństwo użytkowania. Najczęściej spotykane jest zabezpieczenie przeciwwypływowe, które odcina dopływ gazu w razie przypadkowego zgaszenia płomienia. Niektórzy producenci montują również kurki, które przed zapaleniem gazu należy przez chwilę trzymać wciśnięte, po to aby gaz popłynął. Dodatkowym elementem ułatwiającym codzienną obsługę jest montowana w większości płyt tego typu zapalarka gazu. Jest ona zintegrowana z pokrętłami, bądź występuje jako osobny przycisk. Ze względu na stosunkowo niską cenę gazu, płyty tego typu są najtańsze w eksploatacji. Jednakże pod względem sprawności (czyli ilości energii zamienianej w ciepło), są dużo gorsze od płyt elektrycznych. Ich największym atutem jest mała bezwładność cieplna. Gdy zmniejszymy płomień palnika (w przeciwieństwie do płyt elektrycznych żeliwnych czy ceramicznych), od razu następuje zmniejszenie temperatury, co pozwala na dużo łatwiejsze sterowanie przy gotowaniu.

PORADNIK KUPUJĄCEGO
Najnowsze trendy w AGD

Najnowsze trendy w AGD

Rynek sprzętów gospodarstwa domowego praktycznie od początku swojego istnienia stanowi znaczącą przestrzeń dla rozwoju...›››
Wybieramy toster i opiekacz do kanapek

Wybieramy toster i opiekacz do kanapek

Chrupiące kanapki podawane na gorąco to popularne danie, którego przygotowanie nie zajmuje wiele czasu. Jednak aby delektować się...›››
Wybór suszarki do włosów – na co zwrócić uwagę?

Wybór suszarki do włosów – na co zwrócić...

Suszarka do włosów to niezbędny artykuł w gospodarstwie domowym każdego posiadacza dłuższych włosów. Dzięki temu urządzeniu...›››
Moje produkty 0
KreoCEN.pl Poradnik AGD Rodzaje płyt grzejnych do kuchni
© kreoCEN.pl 2009 - 2019