,

Pomysł na kominek w salonie

Kominek posiada zalety pieca grzewczego, a jednocześnie jest w domu miejscem skupiającym wokół siebie członków rodziny — dlatego nieprzerwanie od wielu lat jest tak bardzo pożądany przez inwestorów rozpoczynających zmagania z budową własnego domu. Stanowi nie tylko źródło ciepła, ale też modny element wyposażenia wnętrz. Wzrost wydajności nowoczesnych kominków umożliwia dostarczanie przez nie ciepła nie tylko do pomieszczenia, w którym się znajdują.

Aby cieszyć się funkcjonalnym i dobrze dopasowanym do estetyki wnętrza kominkiem, należy już na etapie tworzenia projektu domu podjąć kilka ważnych decyzji, które będą trafne tylko jeśli dokładnie przeanalizujemy propozycje producentów i instalatorów. Decydując się na konkretny kominek, należy mieć na uwadze jego późniejsze zastosowanie, lokalizację i charakter pomieszczenia, w którym go zainstalujemy. Kominek może dostarczać ciepło potrzebne do ogrzewania jednego pomieszczenia lub całego domu. Może także stanowić po prostu element dekoracjyjny. Jeśli zdecydujemy się na to, aby był również częścią instalacji grzewczej, to należy pamiętać, że jego wykonanie będzie poważną inwestycją. Tylko dobre jej zaplanowanie, a potem wykonanie zagwarantuje nam, że kominek będzie odpowiednio dostosowany do naszych potrzeb i będzie spełniać wymogi bezpieczeństwa.

Lokalizacja

Warunkiem umożliwiającym wykonanie kominka są odpowiednio przystosowane przewody kominowe. Miejsce, w którym się znajdą, determinuje lokalizację kominka. Z tego powodu warto więc odpowiednio wcześniej zadecydować o tym, w którym miejscu naszego domu znajdzie się kominek. Należy też pamiętać o odpowiedniej wentylacji pomieszczenia i o zagwarantowaniu dopływu świeżego powietrza. Wybór pomieszczenia nie może być przypadkowy.

Jeśli kominek ma stanowić centralny punkt salonu, to można pomyśleć o takim modelu, którego palenisko widać z czterech stron. Odważne i atrakcyjnie wykończone przeszklenia będą stanowić wówczas niebanalną ozdobę salonu. Instalacja ulokowana w środku pomieszczenia może np. oddzielać jadalnię od salonu. Jeżeli chcemy stworzyć przytulny kącik z kameralną atmosferą, to warto umiejscowić kominek w rogu. W tym przypadku najlepiej zastosować kominek z widokiem na palenisko z dwóch stron.

Sprawdź aktualną ofertę kominków

W sytuacji, gdy nasze mieszkanie nie jest przystosowane do montażu tradycyjnego kominka, możemy przemyśleć zakup kominka gazowego z zamkniętą komorą spalania. Nie wymaga on podpięcia do komina, co sprawia, że można go umieścić w dowolnym miejscu. Jedynym warunkiem, który w takim przypadku będziemy musieli spełnić, jest podłączenie do niego przewodu do odprowadzania spalin. Kominki gazowe z zamkniętą komorą spalania to, obok biokominków, rozwiązanie polecane przede wszystkim w mieszkaniach zlokalizowanych w budynkach wielorodzinnych. Oba rozwiązania są znacznie mniej kłopotliwe w utrzymaniu niż kominki tradycyjne. Dodatkową zaletą biokominka jest wysoka sprawność cieplna — cała energia cieplna wytwarzana podczas spalania pozostaje w pomieszczeniu.

PORADNIK KUPUJĄCEGO
Biokominki - bezpieczne i ekologiczne

Biokominki - bezpieczne i ekologiczne

Wielu z nas marzy o przytulnych wieczorach spędzanych przy ciepłym kominku. Niestety niewielu może sobie na to pozwolić — ze...›››
Ogrzewanie w domu

Ogrzewanie w domu

Każdy uważa, że jego dom jest szczególny. Z takim podejściem należy podchodzić nie tylko do kwestii jego wyglądu, estetyki, ale...›››
Kominek jako ogrzewanie budynku

Kominek jako ogrzewanie budynku

W domu kominek spełnia wiele funkcji: jest zarówno skutecznym i tanim w eksploatacji źródłem ciepła, elementem...›››
Moje produkty 0
KreoCEN.pl Poradnik Kominki Pomysł na kominek w salonie
© kreoCEN.pl 2009 - 2022