,

Pokój z dziecięcych snów

Urządzenie pokoju dziecięcego to dla rodziców nie lada wyzwanie. Aby stworzyć dla dziecka bezpieczną przystań należy wziąć pod uwagę każdy szczegół. Projekt musi więc uwzględnić funkcjonalność i bezpieczeństwo, ale powinien też być dla dziecka jednym z jego ulubionych miejsc.

Pokój dziecięcy jest pokojem wyjątkowym. Przede wszystkim dlatego, że wymaga specjalnego wyposażenia. Zależy ono od wieku dziecka i jego potrzeb. I tak w pokoju niemowlaka niezbędny jest przewijak i szafka na akcesoria higieniczne, co z czasem zostaje zastąpione przez stolik z dopasowanym do wzrostu krzesełkiem aż wreszcie pojawia się biurko i obrotowy fotel. Pokój niemowlaka rodzice urządzają według własnego gustu ale z czasem, kiedy dziecko dorasta, można zauważyć jego pierwsze zainteresowania i uwzględnić je przy kolejnym remoncie.

Nawet planując urządzenie tematycznego wnętrza, pamiętajmy o podstawowym wyposażeniu. Pokój możemy podzielić na strefy, dzięki czemu łatwiej będzie go zaprojektować jego wystrój. Pierwsza jest strefa wypoczynku. Powinny znaleźć się w niej łóżko i szafka nocna. Każde dziecko potrzebuje też miejsca, w którym spokojnie będzie mogło się pobawić. Dlatego drugą strefą jest kącik zabaw. Dzięki niemu łatwiej będzie utrzymać porządek. Ostatnia strefa to miejsce do nauki. Na początek wystarczy krzesełko i stoliczek dopasowane do wzrostu dziecka. Tutaj będzie mogło wykonywać prace plastyczne czy też przeglądać książeczki.

Jak wprowadzić tematyczność?

Na początek przyda się plan działania. Kiedy wydzielimy już konkretne strefy, zaczynamy od wybrania odpowiedniej kolorystyki. I tak dla dziewczynki, która pragnie być księżniczką z filmów Disney'a, pomaluje pokój w odcieniach bladego różu, bieli lub błękitu. Natomiast dla chłopca, miłośnika komiksów o Supermanie, zdecydujemy się na farbę czerwoną i granatową. Prostym i wygodnym rozwiązaniem jest też skorzystanie ze specjalnych tapet.

Kolejnym punktem jest dobór akcesoriów. To one nadają charakter wnętrzu. Warto zainwestować w tematyczne poduszki czy też pościel. W pokoju miłośnika samochodów doskonale sprawdzi się dywan z imitacją ulicy, po której będzie jeździć swoimi resorakami. Dziewczynka natomiast będzie szczęśliwa, kiedy nad jej łóżkiem pojawi się baldachim. Ważne, aby nie przesadzić z doborem dodatków.

Przykładowe aranżacje

Pokój księżniczki dla dziewczynki
fot. szafeczka.com

Zapewne każda dziewczynka marzy o pokoju księżniczki, w którym mogłaby czuć się jak w swoim królestwie. Kolorowa fototapeta z zamkiem i łóżko niczym z królewskiej komnaty tworzą niesamowity klimat. Dzieła dopełniają różowe pokrowce na krzesełka. Taki wystrój zapewne wymaga od rodziców większego nakładu finansowego oraz odrobiny cierpliwości w poszukiwaniu pasujących do wnętrza mebli. Szczególnie ciekawie prezentuje się szafka nocna. O ile łóżko z czasem może stać się za małe, a krzesełka i stoliczek trzeba będzie zastąpić biurkiem, o tyle szafka z pewnością będzie służyć o wiele dłużej. Dobrze zwrócić na to uwagę i wybierać sprzęty, które nie będą wymagały szybkiej wymiany.

Pokuj formuła 1 - samochody
fot. funkydiva.pl

Teraz dla odmiany aranżacja do pokoju dla chłopców. Podobnie jak każda dziewczynka chce być księżniczką, tak każdy chłopiec chce być kierowcą rajdowym. Wystrój z powyższego zdjęcia to idealny przykład dla tych, którzy planują zrobić niespodziankę najmłodszym domownikom. Takie przemeblowanie może być przecież idealnym prezentem urodzinowym. Na pewno sprawi wiele radości. Ważną funkcję odgrywa tu tapeta z formułą 1, która nadaje wnętrzu charakteru. Niebanalnym rozwiązaniem są łóżka w kształcie samochodów, które sprawią najmłodszym wiele radości. Jeżeli ktoś lubi majsterkować, można pokusić się o zrobienie ich samemu. Wystarczy odrobina fantazji.

Kosmiczny pokój dla chłopca
fot. g02.a.alicdn.com

Tematyczne pokoje nie muszą być kosmicznym wydatkiem. Czasem wystarczy tylko odpowiednia pościel, naklejki na ścianę lub kilka innych elementów, które nadadzą pomieszczeniu wyjątkowego charakteru. Nie będzie to wymagało dużego nakładu finansowego i zajmie mniej czasu, a co najważniejsze jest równie efektowne. Wybierając meble należy pamiętać, ze muszą być dostosowane do wzrostu dziecka. Praktycznym rozwiązaniem są te, których wysokość można regulować. Wówczas wyposażenie "rośnie" wraz z pociechą, a rodzice unikają dodatkowych wydatków.

Warto spełniać dziecięce marzenia. Te o wyśnionym pokoju można uznać za szczególne, gdyż dajemy dziecku poczucie posiadania prywatności. W takim miejscu będzie czuło się bezpiecznie i swobodnie, a projektowanie wnętrza może się okazać zabawą również dla rodziców.

Dominka Łazarczyk - kreoCEN.pl

PORADNIK KUPUJĄCEGO
Mieszkanie Plus i Kodeks urbanistyczno-budowlany na III Kongresie Mieszkaniowym

Mieszkanie Plus i Kodeks...

Dyskusja o Narodowym Programie Mieszkaniowym zdominowała III Kongres Mieszkaniowy. Uczestnicy stawiali pytania m.in. o szczegóły programu...›››
Spotkajmy się na targach Targi Mieszkaniowe Nowy DOM Nowe MIESZKANIE

Spotkajmy się na targach Targi Mieszkaniowe...

Szukasz mieszkania, domu, działki poza miastem? Potrzebujesz fachowej porady kredytowej? Brakuje ci inspiracji i pomysłu jak wykończyć...›››
Debata na temat stanu mieszkalnictwa w Polsce

Debata na temat stanu mieszkalnictwa w Polsce

Warszawie odbyła się debata poprzedzająca III Kongres Mieszkaniowy, który zostanie zorganizowany 6 października w Centrum Kongresowym...›››
Moje produkty 0
KreoCEN.pl Poradnik Wydarzenia branżowe Pokój z dziecięcych snów
© kreoCEN.pl 2009 - 2020