,

Okna w domach pasywnych i energooszczędnych

W ostatnich latach możemy zaobserwować rozwój w sektorze budownictwa energooszczędnego. Budynki energooszczędne nie tylko są modne, ale stają się już koniecznością. Jeszcze bardziej zaawansowaną formą budynków energooszczędnych są budynki pasywne, które również zyskują w naszym kraju coraz więcej zwolenników.

Mimo iż nie ma jednoznacznej definicji budynku energooszczędnego i pasywnego, to jako punkt odniesienia możemy przyjąć wytyczne wydane przez NFOŚiGW dotyczące programu dopłat do domów energooszczędnych i pasywnych. Zgodnie z nimi, budynek energooszczędny oznaczany symbolem NF40 można zdefiniować, jako taki, w którym współczynnik zapotrzebowania na energię użytkową do ogrzewania i wentylacji EUco wynosi nie więcej niż 40 kWh/m²*rok, z kolei w budynku pasywnym (NF15) zapotrzebowanie to ma być mniejsze niż 15 kWh/m²*rok. Jednym z podstawowych zadań, jakie musimy wykonać, jest ograniczenie strat ciepła z budynku przez wszystkie przegrody zewnętrzne.

Aby spełnić te rygorystyczne wymagania, wszystkie materiały budowlane, a w szczególności takie elementy, jak okna czy drzwi, muszą posiadać bardzo dobre parametry techniczne. W tym kontekście o istocie wyboru odpowiedniej stolarki okiennej może świadczyć fakt, że standardowe okno, które odpowiada obecnie obowiązującym wymaganiom związanym z ochroną cieplną, ma ponad 5 razy gorszą izolacyjność termiczną niż ściana lub dach. Podstawowym parametrem, który decyduje o jakości termicznej okien, jest współczynnik przenikania ciepła Uw ( W/m²*K).

Poniższa tabela przedstawia, jak zmieniały się minimalne wartości współczynnika przenikania ciepła dla stolarki okiennej w budynkach mieszkalnych w ciągu kilku ostatnich lat, oraz jakie progi stawiane są na przyszłość.

rodzaj przegrody Współczynnik przenikania ciepła U(maks)[W/(m²*K)]
Przed 2009 Od 2009 do 2014 Od 01.01.2014 Od 01.01.2017 Od 01.01.2021 Standard NF 40 Standard NF 15
okna, drzwi balkonowe i przegrody przezroczyste nieotwieralne 2,0-2,6 1,7-1,8 1,3 1,1 0,9 0,8-1,0 0,7-0,8
okna połaciowe 2 1,8 1,5 1,3 1,1

przekrój okna energooszczędnego

Jeszcze kilka lat temu wartość współczynnika Uw na poziomie 1,1 była równoznaczna z wysokim standardem energooszczędności, a minimalne wymogi stawiane stolarce okiennej ograniczone były do współczynnika przenikania ciepła U mniejszego niż 2,6 W/m2K. Dziś minimum to 1,3 a za 2 lata U-na poziomie 1,1 będzie wartością, którą musimy zagwarantować. Należy pamiętać, że o właściwościach użytkowych stolarki decyduje współczynnik Uw, który charakteryzuje termoizolacyjność całego okna, a wyliczany jest z uwzględnieniem współczynnika Ug dla oszklenia i Uf dla ramy okiennej (pakiet szybowy w konstrukcji okna jest lepszym izolatorem, dlatego Ug<UU)

Warto zwrócić uwagę na ten fakt w kontekście ofert reklamowych i haseł marketingowych używanych przez producentów lub dystrybutorów, którzy na pierwszy plan mogą wysuwać wartość współczynnika Ug dla szyby niższą niż całkowite Uw.

Wymogi dotyczące budynków NF40 i NF15, o których była mowa wyżej, narzucają dla obiektów energooszczędnych i pasywnych wartość współczynnika Uw odpowiednio nie większą niż 1,0 W/m²*K i 0,8 W/m²*K.

Takie rezultaty są osiągane przez zastosowanie dwukomorowych pakietów szybowych z potrójnym szkleniem wypełnionych gazem szlachetnym (argonem lub droższym, ale lepiej izolującym kryptonem). Jak się okazuje, w ofercie niektórych producentów możemy znaleźć dalece zaawansowane rozwiązania składające się z 4 tafli szkła, które pozwalają osiągnąć współczynnik Ug w granicach 0,3-0,4 W/m²K a Uw na poziomie 0,5-0,6 W/m²K.

Kolejnym ważnym elementem jest odpowiednia izolacyjność termiczna ramy. W przypadku okien z PCV pewnym standardem są obecnie profile pięciokomorowe o przekroju 70mm. Aby uzyskać lepszą izolacyjność cieplną stosuje się grubsze profile – 80-90mm często sześcio- a nawet siedmiokomorowe. Standardowo stosowane jako wzmocnienia kształtowniki stalowe zastępowane są tworzywem sztucznym lub włóknem szklanym, a dodatkową redukcję strat ciepła zapewnia wypełnienie komór materiałem izolacyjnym (np. pianką poliuretanową).

Dodatkowo w konstrukcji okna newralgicznymi miejscami, przez które ucieka więcej ciepła, jest połączenia szyby z ramą okienną i ramki dystansowe. Standardowo są one wykonywane z aluminium, natomiast w domach energooszczędnych i pasywnych coraz częściej spotykane są ramki ze stali szlachetnej lub tworzywa sztucznego, które minimalizują straty ciepła na krawędzi szyby. Z tego względu czasem stosowane jest określenie „ciepła ramka”.

PORADNIK KUPUJĄCEGO
Energooszczędność w pakiecie

Energooszczędność w pakiecie

Energooszczędność to jedno z najważniejszych zagadnień we współczesnym budownictwie. Wzrastające ceny energii oraz wyższa...›››
Okna na miarę XXI wieku

Okna na miarę XXI wieku

Już na etapie projektowania domu decydujemy gdzie, jak duże i jakiego kształtu będą okna w naszym wymarzonym domu. Bogactwo rozwiązań,...›››
Trudny wybór: zasłony czy rolety?

Trudny wybór: zasłony czy rolety?

Pięknie nasłonecznione pokoje są z pewnością zaletą każdego mieszkania i domu. Bardzo istotną kwestią podczas aranżacji...›››
Moje produkty 0
KreoCEN.pl Poradnik Okna i drzwi Okna w domach pasywnych i energooszczędnych
© kreoCEN.pl 2009 - 2019