,

Ogrzewanie podłogowe - wodne czy elektryczne?

Nowoczesne ogrzewanie musi być energooszczędne i zdrowe. Powinno także gwarantować zachowanie estetyki ogrzewanych wnętrz na satysfakcjonującym poziomie. Inwestorzy coraz chętniej sięgają po tzw. €žpodłogówkꀝ. W ofercie różnych producentów znajdują się systemy ogrzewania podłogowego zasilane energią elektryczną oraz wodą. Zanim wybierzemy jeden z nich, warto przyjrzeć się bliżej obu typom€, tym bardziej, że prawidłowo dobrana, wykonana i eksploatowana instalacja gwarantuję satysfakcję przez wiele lat.

Cechy ogrzewania podłogowego

W zależności od tego, czy mamy do czynienia z ogrzewaniem podłogowym wodnym czy elektrycznym, zasadnicze elementy instalacji będą nieco inne. W każdym przypadku kluczowy jest przewód przekazujący podłodze ciepło. Systemy zasilane elektrycznie są zbudowane z przewodu grzejnego, będącego właściwie odpowiednio wykonaną grzałką oporową, o ściśle określonej mocy, przypadającej na metr bieżący. Ogrzewanie wodne oparte jest na rurkach wypełnionych wodą, tworzących układ połączony ze źródłem ciepła, tak jak ma to miejsce w przypadku systemu z wodnymi grzejnikami konwekcyjnymi.

Ponieważ w przypadku każdego systemu podłogowego rolę €žgrzejnika€ pełni cała podłoga, bez względu na to, czy wybierzemy rozwiązanie wodne czy elektryczne, zawsze uzyskamy równomierny poziomy rozkład temperatury w ogrzewanych pomieszczeniach, co jest zjawiskiem niezwykle korzystnym. Ciepła podłoga eliminuje dyskomfort wynikający ze zmarzniętych stóp. Podłogówka jest także systemem higienicznym -€“ podłoga wysycha szybko, a możliwość rozwoju grzybów i pleśni zostaje znacznie ograniczona. Walory ogrzewania podłogowego docenią alergicy -€“ fakt, iż w transporcie ciepła przeważa tu promieniowanie a nie konwekcja (unoszenie) zapobiega rozprzestrzenianiu się kurzu. Warto wspomnieć, iż przekazywanie ciepła na drodze promieniowania sprawia, że odczucie komfortu cieplnego możliwe jest przy rzeczywistej temperaturze niższej o ok. 2~3st.šC niż przy ogrzewaniu tradycyjnym, co wpływa na zużycie energii.

Sprawdź ceny ogrzewania podłogowego

Należy pamiętać, iż ogrzewanie podłogowe jako podstawowy system grzewczy może zostać zastosowane jedynie w domach o odpowiedniej charakterystyce energetycznej. Ze względów bezpieczeństwa instalacje podłogowe posiadają ograniczoną moc, przez co mogą nie być wystarczające w budynkach kiepsko izolowanych. Specyfika montażu ogrzewania podłogowego znacznie ogranicza możliwość późniejszej zmiany aranżacji wnętrz (elementy grzewcze nigdy nie powinny znajdować się pod meblami).

PORADNIK KUPUJĄCEGO
Elektryczne ogrzewanie podłogowe

Elektryczne ogrzewanie podłogowe

Elektryczne ogrzewanie podłogowe stanowi alternatywę dla systemów wodnych – zapewnia wysoki komfort termiczny...›››
Moje produkty 0
KreoCEN.pl Poradnik Ogrzewanie podłogowe Ogrzewanie podłogowe - wodne czy elektryczne?
© kreoCEN.pl 2009 - 2020