Aranżując wnętrza w naszym domu, zawsze staramy się połączyć użytkowe walory niezbędnych instalacji z ich funkcją estetyczną. To bardzo ważne, bo w urządzanej przez nas przestrzeni musimy czuć się dobrze. Nie inaczej jest przy wyborze oświetlenia do łazienki. Warto i tu zachować równowagę między praktycznym zastosowaniem a dekoracyjną rolą oświetlenia. Pomysłowość przy rozplanowaniu źródeł światła pomaga nadać pomieszczeniu niepowtarzalny charakter.

W łazience warto uwzględnić przynajmniej dwa rodzaje oświetlenia. Taka zasada obowiązuje zawsze, niezależnie od kubatury łazienki. Zarówno w przypadku małego pomieszczenia, jak i pokoju kąpielowego potrzebne jest światło ogólne i oświetlenie lustra.
Oświetlenie ogólne
Dobrze dobrane światło ogólne przydaje się nie tylko przy sprzątaniu, ale również podczas czynności higienicznych. Jego zadaniem jest równomierne oświetlenie całego pomieszczenia, bez wprowadzania zbędnych cieni i kontrastowych obszarów. Do uzyskania takiego efektu wykorzystuje się oprawy, które emitują równomierne i rozproszone we wszystkich kierunkach światło. Mogą to być zamocowane w centralnym miejscu sufitu lampy wiszące, plafony lub halogeny wpuszczane w sufit. Do oświetlenia ogólnego łazienki o powierzchni 6 m2 potrzebna jest żarówka o mocy 75W. W łazience o powierzchni do 10 m2 wystarczą trzy lub cztery oprawy z żarówkami 50W.
Oświetlenie miejscowe
W takim pomieszczeniu jak łazienka nie możemy ograniczać się jedynie do oświetlenia ogólnego. Szczególnie ważne jest tu oświetlenie miejscowe zainstalowane przy lustrze. Lustra w łazience nie oświetlamy po to, aby je wyeksponować, ale po to, aby dobrze się w nim widzieć. Warto o tym pamiętać, bo nawet najoryginalniejszy pomysł nie sprawdzi się, jeśli będzie się wiązał ze zmniejszeniem wygody domowników. W lustrze powinniśmy się dobrze widzieć, dlatego światło powinno padać na osobę przeglądająca się w nim i równomiernie oświetlać jej twarz, nie zmieniając koloru. Aby osiągnięty został taki efekt, najlepiej zamontować dwie oprawy symetrycznie po obu stronach lustra na wysokości wzroku, czyli ok. 160 cm od podłogi. Moc instalowanego tu światła powinna wynosić 60V. Najczęściej obok lustra montowane są kinkiety z zamkniętymi kloszami. Można też zamontować kilka małych opraw wokół lustra, albo oprawy halogenowe wpuszczane w sufit podwieszany bądź regulowane reflektorki nad lustrem. Warto też wziąć pod uwagę świetlówki liniowe, gdyż te mają najwyższy wskaźnik oddawania barw. To bardzo ważny parametr jeśli chodzi o źródła światła w tej strefie łazienki. Najlepiej zastosować oświetlenia najbardziej zbliżone kolorystycznie do naturalnego światła słonecznego. Unikniemy w ten sposób przekłamania kolorów, co jest istotne chociażby przy wykonywaniu porannego makijażu. W tej strefie sprawdzi się najlepiej światło, które ma chłodną temperaturę barwową o barwie dziennej 5000-6500K i wskaźniku oddawania barw minimum 80%, wówczas wiarygodnie odzwierciedli naszą twarz i pozwoli dostrzec detale podczas makijażu czy golenia.