,

Nowoczesne systemy kominowe

Budując dom, często nie zdajemy sobie sprawy ze znaczenia prawidłowej wentylacji i odprowadzania spalin z pomieszczeń. Realizacja pionów kominowych i wentylacyjnych starym, gospodarczym sposobem, polegającym na tradycyjnym murowaniu, nie zawsze może wyjść na zdrowie mieszkańcom budynku. Obecne technologie oferują nam gotowe, dostępne na szeroką skalę systemowe rozwiązania kominowe i wentylacyjne, dzięki którym inwestor ma gwarantowane bezpieczeństwo użytkowania, łatwość montażu i niskie koszty eksploatacji.

Na budowie bywa różnie. Pomimo bacznej uwagi kierownika budowy, nie zawsze da się wszystkiego przypilnować. Wskutek tego tradycyjnie murowany komin lub pion wentylacyjny może mieć zmienny przekrój na całej długości. Jest to skutek złego i niedokładnego układania poszczególnych cegieł, przez co kanał się poszerza lub zwęża w zależności od tego, jak pasowało budowlańcom. Często się też zdarza, że przechodzą przez niego elementy instalacji lub inne elementy konstrukcyjne. Bardzo skutecznym sposobem na tego typu niekompetencje wykonawców jest zastosowanie gotowych rozwiązań systemowych. Są wśród nich systemy kominowe stalowe, ceramiczne, betonowe lub hybrydowe, będące kombinacją tych wszystkich materiałów.

System kominowy SCHIEDEL
System kominowy ©SCHIEDEL

Rozwiązanie systemowe stanowi fabrycznie wykonany zestaw kształtek i elementów, które złożone w prosty sposób tworzą kompletny, w pełni funkcjonalny i bezpieczny komin lub pion wentylacyjny. Są to produkty dobrze przemyślane, wykonane według ścisłych wymogów norm budowlanych, gwarantujących otrzymanie certyfikatu jakości. Niestety o kominie z cegły tradycyjnej nie można tego powiedzieć. Dokładność wykonania pionu kominowego jest w przypadku rozwiązań systemowych nieporównywalnie większa.

Wielu inwestorom wydaje się, że koszt kominów systemowych jest zbyt wysoki. Nierówny przekrój komina, wnętrze przewodu o nierównomiernej powierzchni zatrzymujące sadzę i inne osady, niepożądane zacieki wzdłuż pionu — mogą być efektami oszczędzania i realizacji pionów w tradycyjny sposób murowany. W XXI wieku należy korzystać z nowoczesnych rozwiązań technologicznych i zakładać w budżecie wydatki na rozwiązania przynoszące efekt w przyszłości.

System stalowy czy masywny?

To pytanie stawia sobie wielu inwestorów rozpoczynających budowę. Wybór może wydawać się skomplikowany, choć w rzeczywistości jest prosty. W przypadku budownictwa jednorodzinnego większość budynków w Polsce stawianych jest jeszcze w tradycyjnej technologii murowanej. Jeżeli więc wznosimy nowy budynek, zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem będzie masywny pion kominowy zrealizowany z elementów systemowych. Trzeba jednak wiedzieć, że tego typu pion to bardzo duże obciążenie fundamentu. Usytuowanie takiego komina wymaga odpowiednich stóp fundamentowych, których realizacja musi być uwzględniona na etapie projektu budowlanego, a szczególnie — projektu konstrukcyjnego.

Komin spalinowo-powietrzny
Komin spalinowo-powietrzny ©DARCO

Natomiast jeżeli mamy do czynienia z budynkiem istniejącym, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie system stalowy. Stanowi on lekką konstrukcję kominową, która może być zrealizowana bez naruszania konstrukcji samego budynku. Nie jest to możliwe w przypadku pionu masywnego. Oprócz odprowadzania spalin, systemy stalowe są idealnym rozwiązaniem dla dostarczania powietrza zewnętrznego do paleniska. Systemy te wygrywają z kominami masywnymi ze względu na łatwość montażu i małe rozmiary. Dzięki tym właściwościom bardzo często prowadzi się je poziomo w posadzkach do miejsca usytuowania paleniska.

Kominy masywne

Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań masywnych systemów kominowych. Są to konstrukcje jedno- i wielokanałowe, spalinowe, wentylacyjne oraz spalinowo-wentylacyjne. Rozwiązania łączone z wentylacją są szczególnie korzystne, kiedy komin ma współpracować z kominkiem lub kotłem umieszczonym w oddzielnej kotłowni. Można je dostawić do ściany zewnętrznej lub wewnętrznej, a komin z ociepleniem (z wełny mineralnej otulającej wkład wewnętrzny) można również zamontować na zewnątrz budynku. Najlepiej, jeżeli wykonuje się je w trakcie budowy domu, lecz można je również wznosić przy pracach modernizacyjnych. Wówczas trzeba uwzględnić ich ciężar w celu miejscowego wzmocnienia istniejącej konstrukcji budynku.

Ceramiczne, wewnętrzne elementy kominów systemowych wykonane są z kamionki kwasoodpornej lub ceramiki szamotowej i dlatego mogą one współpracować z kotłami olejowymi oraz gazowymi. Są odporne na niszczące działanie kondensatu. Mają zazwyczaj okrągły kształt o średnicy od 12 do 25 cm. Spotyka się również przewody o przekroju kwadratowym, jednak okrągły kształt zapewnia równomierne odprowadzanie spalin na całej długości komina. Średnicę danej kształtki należy dobrać do stosowanego systemu ogrzewania. Zewnętrzną obudowę stanowią elementy ceramiczne lub betonowe, które w celu zamaskowania, obkłada się płytami gipsowo-kartonowymi i/lub tynkuje. Między głównym przewodem kominowym a obudową zewnętrzną montuje się również warstwę ocieplenia, która zazwyczaj dostarczana jest w komplecie. Na systemowe rozwiązania składają się jeszcze: trójniki przyłączeniowe (kanału z paleniskiem lub kotłem), wyczystki, różnego rodzaju uchwyty, zakończenia pionu i inne akcesoria umożliwiające bezproblemowy, samodzielny montaż komina.

Wystającą ponad dach część komina można otynkować lub obłożyć płytkami klinkierowymi. Jako osłonę zewnętrzną można zastosować również cegły, jednak konieczne będzie wówczas ich oparcie na dachu, co może się wiązać z koniecznością zdjęcia fragmentu pokrycia. Zakończenie wylotu mogą stanowić gotowe, prefabrykowane daszki lub czapy.

PORADNIK KUPUJĄCEGO
Systemy kominowe powietrzno-spalinowe

Systemy kominowe powietrzno-spalinowe

Rosnące ceny energii, coraz większa troska o środowisko i konieczność ograniczania emisji spalin skłaniają do poszukiwania coraz...›››
Rodzaje przewodów kominowych

Rodzaje przewodów kominowych

Przewody kominowe są jednym z podstawowych elementów tradycyjnych budynków mieszkalnych, w szczególności...›››
Uniwersalny system kominowy

Uniwersalny system kominowy

Na rynku materiałów budowlanych pojawiają się coraz lepsze, mniej zawodne, tańsze i ekologiczne urządzenia grzewcze...›››
Moje produkty 0
KreoCEN.pl Poradnik Kominy Nowoczesne systemy kominowe
© kreoCEN.pl 2009 - 2020