,

Niebanalne ogrodzenie posesji

Ogrodzenie, brama wjazdowa i furtka to elementy, które stanowią wizytówkę domu. Wpływają na wizerunek naszej posesji i na opinię o jej właścicielu. Dlatego, decydując się na konkretne rozwiązanie, musimy podejmować świadome decyzje i zrobić przegląd oferowanych na rynku produktów. Warto przy tej okazji zadać sobie pytanie: jakie ogrodzenie będzie dla nas i dla konkretnej działki najlepsze? Wybór nie jest prosty, gdyż możliwości jest naprawdę wiele.

Ogrodzenie to inwestycja na lata i dlatego dobrze, aby nie przysparzało nam zmartwienia i dodatkowej pracy, ale dawało poczucie bezpieczeństwa i w odpowiedni sposób wytyczało granice posesji, ponieważ to są jego podstawowe funkcje. Może też stanowić barierę chroniącą domowników przed hałasem czy kurzem z ruchliwej ulicy. Ważne jest, aby ogrodzenie, które wybierzemy, współgrało z ogólną koncepcją architektoniczną domu: by nie raziło przepychem lub nie zdradzało ewentualnych niedoskonałości. Idealnie jeśli będzie łączyło w sobie względy estetyczne i funkcjonalne. W tym celu możemy skorzystać z oferowanych przez producentów niestandardowych rozwiązań i stworzyć spersonalizowane elementy na miarę indywidualnych potrzeb i pomysłów.

Brama wjazdowa
Dwuskrzydłowa brama wjazdowa ©WIŚNIOWSKI

Przyglądając się ofercie dostępnej na rynku, musimy zwrócić uwagę na cenę i parametry techniczne produktów. Dobrze też na tym etapie zastanowić się jakie funkcje ma spełniać nasze ogrodzenie i z czego będzie wykonane. Inwestycja w dom jest bardzo kosztowna i z tego względu często kwestię samego ogrodzenia niesłusznie traktuje się marginalnie. Należy pamiętać, że jest to integralny element, który wpływa na komfort mieszkania, estetykę naszego domu i bezpieczeństwo domowników, dlatego nie warto szukać tu nadmiernych oszczędności.

Szeroka oferta producentów dostępna na rynku, umożliwi dopasowanie ogrodzenia do indywidualnych preferencji właściciela i ogólnego wyglądu domu. Do najbardziej popularnych typów ogrodzeń należą ogrodzenia drewniane, murowane, metalowe oraz żywopłoty.

Ogrodzenia murowane

Tego typu ogrodzenia najczęściej wznoszone z cegły (ceramicznej, silikatowej, klinkierowej) lub kamienia. To jedno z najtrwalszych rozwiązań i mimo że jego wykonanie wiąże się z wysokimi kosztami, to jednak cieszy się dużą popularnością, w szczególności ze względów estetycznych. Wśród konstrukcji kamiennych można wyróżnić: mur dziki, cyklopowy, warstwowy i rzędowy. Aby uzyskać odpowiedni efekt, musimy zwrócić uwagę na rodzaj kamieni, sposób ich kładzenia oraz obróbki. Często mury z cegły lub kamienia łączone są z przęsłami z metaloplastyki, drewnianymi lub kutymi, to dodaje im lekkości. Kamienne płoty wznosi się najczęściej z granitu, sjenitu, bazaltu, piaskowca lub kwarcytu. Mogą stać na każdej działce, bez względu na nierówności terenu. Dają poczucie bezpieczeństwa, prywatności, a w przypadku gdy posesja graniczy z ulicą, dobrze tłumią hałas.

Żywopłot

Jest idealną propozycją dla osób, które kochają naturę. To rozwiązanie oryginalne, ale i wymagające sporych nakładów pracy. Aby uzyskać zamierzony efekt, musimy wybrać odpowiednie rośliny, a potem pamiętać o ich pielęgnacji. Do wyboru mamy dwie możliwości. Żywopłot może być systematycznie formowany, to zapewnia kontrolę nad jego wysokością, szerokością i gęstością. Jednocześnie pozwala uzyskać zwartą i jednolitą ścianę zieleni, która będzie barierą chroniącą przed intruzami. Możemy również pozwolić roślinom na swobodny wzrost. Choć trzeba wówczas brać pod uwagę to, że ich gęstość może okazać się niewystarczająca i mogą zajmować więcej miejsca w ogrodzie.

PORADNIK KUPUJĄCEGO
Budowa ogrodzenia – co jest ważne?

Budowa ogrodzenia – co jest ważne?

Budowa domu to dla każdego ogromne wyzwanie. Wszyscy chcemy, aby dom i jego otoczenie stało się ostoją, do której z przyjemnością...›››
Posesja dobrze ogrodzona

Posesja dobrze ogrodzona

Ogrodzenie nie tylko utrudnia wejście na posesję niepożądanym gościom, ale także stanowi wizytówkę domu. Warto zatem, aby było...›››
Ogrodzenie - istotny element aranżacji ogrodu

Ogrodzenie - istotny element aranżacji ogrodu

Realizując marzenia o wymarzonym ogrodzie, należy już podczas jego projektowania zastanowić się nad rodzajem ogrodzenia, jakie będzie go...›››
Moje produkty 0
KreoCEN.pl Poradnik Ogrodzenie Niebanalne ogrodzenie posesji
© kreoCEN.pl 2009 - 2020