,

Nawilżacze i osuszacze – zadbaj o jakość powietrza w swoim domu

Jakość powietrza w mieszkaniu jest bardzo ważna. Jeśli powietrze jest zbyt suche lub zbyt wilgotne, może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie. Jak temu zaradzić? Warto zaopatrzyć się w wilgotnościomierz, higrometr i sprawdzić stan wilgotności powietrza w swoim mieszkaniu. Norma to 30%. Najlepiej jeżeli wilgotność oscyluje między 40-60%. Jest to stan idealny do mieszkania. Jeśli natomiast wilgotność jest mniejsza niż 30% lub wyższa niż 60% zdrowie domowników jest zagrożone.

Nawilżacze powietrza

Sezon grzewczy w okresie jesienno-zimowym może w znaczący sposób obniżyć wilgotność w pomieszczeniu. Kiedy powietrze w mieszkaniu staje się wyjątkowo suche, niektórzy od razu odczuwają jego skutki. Suche, ciepłe powietrze oznacza suchą skórę, suche włosy, wysychanie śluzówki nosa, a więc problemy z zatokami, osłabienie systemu odpornościowego organizmu oraz problemy z koncentracją. Aby rozwiązać ten problem, wystarczy zaopatrzyć się w nawilżacz powietrza, który pozwoli utrzymać w mieszkaniu optymalną wilgotność.

Sprawdź ceny nawilżaczy i osuszaczy na kreoCEN.pl

Rodzaje nawilżaczy

Do najprostszych urządzeń tego typu należą nawilżacze tradycyjne, czyli nieelektryczne nawilżacze montowane na kaloryferze. Ich budowa i działanie jest proste: są to ceramiczne lub stalowe pojemniki, które wiesza się na kaloryferze. Ciepło z grzejnika sprawia, że woda umieszczona w pojemniku paruje, a dzięki temu delikatnie nawilża powietrze. Tradycyjne nawilżacze są niedrogie, zajmują mało miejsca i nie zużywają prądu. Niestety ich wydajność jest niewielka. Najlepiej sprawdzają się w małych pomieszczeniach.

nawilżacz powietrza

Innym typem nawilżaczy są nawilżacze parowe. Ich działanie zbliżone jest do działania tradycyjnych nawilżaczy: woda znajdująca się w zbiorniku urządzenia jest podgrzewana. Powietrze z zewnątrz, które dostaje się do nawilżacza, miesza się z cząsteczkami zimnej wody. Tak wytworzona mgiełka wyrzucana jest przez urządzenie na zewnątrz. Powstała para jest sterylna ponieważ podgrzewanie niszczy bakterie, jest niewidoczna i delikatnie podnosi temperaturę w pomieszczeniu. Tego typu nawilżacz najlepiej sprawdza się jesienią i zimą świetnie nadaje się do pokoju dziecięcego. Jego wadą jest stosunkowo duże zużycie energii elektrycznej.

Kolejnym urządzeniem nawilżającym wartym uwagi jest tzw. nawilżacz ewaporacyjny. Wytwarza on zimną mgiełkę. Wyposażony jest w bęben lub wkład z filtrem. Po wlaniu do pojemnika wody i włączeniu go, zasysane powietrze jest nawilżane i wyrzucane z powrotem na zewnątrz za pomocą wentylatora. W ten sposób powstaje niewidoczna, chłodna mgiełka. Zaletą nawilżaczy ewaporacyjnych jest niskie zużycie energii. Wadą z kolei głośna praca. Urządzenie szumi, co może być uciążliwie w niewielkich pomieszczeniach.

nowoczesny nawilżacz powietrza

Planując zakup nawilżacza, warto wziąć także pod uwagę nawilżacz ultradźwiękowy. Ultradźwięki, są to fale dźwiękowe o bardzo wysokiej częstotliwości. Ucho ludzkie nie wyłapuje ich drgań, słyszą je jednak niektóre zwierzęta domowe. W nawilżaczach ultradźwięki służą do rozbijania cząsteczek wody i tworzenia mgiełki. Wyrzucana na zewnątrz przez wentylator mgiełka, w zależności od modelu, może być chłodna lub ciepła. Nawilżacze ultradźwiękowe mają zwykle wbudowany higrometr, który pozwala na kontrolę stanu nawilżenia. Urządzenie nawilżające ultradźwiękowe jest bardzo energooszczędne, ciche i uniwersalne.

PORADNIK KUPUJĄCEGO
Czym należy kierować się wybierając ogrzewacz przepływowy?

Czym należy kierować się wybierając...

Podgrzewacz wody to często jedyne rozwiązanie jakie możemy zastosowac w danym pomieszczeniu. Jak jednak wybrać odpowiedni model i czym...›››
Przydomowe oczyszczalnie ścieków

Przydomowe oczyszczalnie ścieków

Przydomowa oczyszczalnia umożliwia neutralizację ścieków wytwarzanych przez jeden lub zespół kilku niewielkich domów....›››
Instalacje wodno-kanalizacyjne w domu jednorodzinnym

Instalacje wodno-kanalizacyjne w domu...

Instalacja wodno-kanalizacyjna jest niezbędna w niemal każdym budynku. W zależności od przeznaczenia oraz charakterystyki domu, materiały i...›››
Moje produkty 0
KreoCEN.pl Poradnik Instalacje Nawilżacze i osuszacze – zadbaj o jakość powietrza w swoim domu
© kreoCEN.pl 2009 - 2019