,

Narzędzia glazurnicze

Okładziny ceramiczne to obecnie bardzo popularny materiał stosowany w wykończeniu podłóg i ścian w budynkach mieszkalnych i komercyjnych. Jednak aby płytki mogły w pełni odzwierciedlać swoje walory muszą zostac położne zgodnie ze sztuką glazurniczą a do tego każdy fachowiec potrzebuje odpowiednich narzędzi.

Fachowcy zajmujący się pracami glazurniczymi mają obecnie bardzo duży wybór narzędzi które mają za zadanie ułatwić i usprawnić im prace. Szczególną uwagę należy zwrócić na bogatą ofertę producentów maszyn i urządzeń przeznaczonych do cięcia płytek ceramicznych. Począwszy od ręcznych przecianarek do glazury, po niewielkie elektryczne przecinarki podobne do szlifierek kątowych a skończywszy na dużych maszynach zintegrowanych ze stołem które umożliwiają cięcie płytek dużych formatów.

Od wielu lat najpopularniejszym i najcześciej stosowanym narzędziem wykorzystywanym przy pracach glazurniczych była ręczna przecinarka. Dziś również odpowiednio dobrana maszynka to podstawowy atrybut każdego glazurnika. Zasada działania przecinarki ręcznej jest bardzo prosta- za jej pomoca nacinamy górną powierzchnie płytki, którą następnie musimy złamać poprzez równomierny nacisk po obu jej stronach. Dobra przecinarka powinna cechować się solidną podstawą, stabilną prowadnicą wykonaną z płaskownika ewentualnie dwóch prowadnic prętowych, własciwie wyprofilowanego łamaka i wymiennego krążka tnącego. Przy wykonywaniu wielu powtarzalnych cięć przydatny okazuje się czytelny przymiar który znajduje się na wyposażeniu prawie każdego modelu. Dla domowych majsterkowiczów którzy z flizowaniem będą mieli do czynienia tylko w przypadku remotnu domowej łazienki w zupełności wystarczy prosta maszynka którą można nabyć w cenie ok 150zł. Profesjonalni wykonawcy na zakup maszynki powinni przeznaczyć kwotę kilka razy większą zakupując sprzęt renomowanej firmy który posłuży im kilka lat. Poza renomą producenta i jakością wykonania maszynki ważna jest jej długość która bezpośrednio ma wpływ na to do jakich gabarytów płytek będziemy mogli jej używać.

Wśród fachowców pracujących w branży glazurniczej coraz popualrniejszymi narzędziami słuzącymi do cięcia płytek są elektryczne przecinarki zintegrowane ze stołem. Ze względu na dość duże gabaryty umożliwiają one cięcie płytek zarówno o małych jak i dużych wymiarach. Praca z takim urządzeniem jest mniej męcząca, bardziej komfortowa oraz gwarantuje wysoką jakość obróbki. Jest to szczególnie polecane narzędzie w przypadku gdy mamy do czynienia z wieloma powtarzalnymi cięciami. Dzięki możliwości cięcia na mokro mamy znacznie ograniczone pylenie, uzyskujemy lepszą jakość cięcia i zapewnaimy dłuższą żywotnośc tarczy. Wybierając taką maszynę warto zwrócić uwagę na moc silnika która może wynosić od ok 600 do ponad 2000W. Im większa moc tym lepiej a szczególnie jest to zauważalne gdy mamy do czynienia z cięciem płytek o znacznej grubości. Do fazowania płytek bąrdzo przydatna jest możliwość cięcia pod kątem 45 st którą to mamy zapewnioną w większości modeli.

Większość przecinarek elektrycznych umożliwia cięcie nie tylko płytek ceramicznych ale również gresu, kamienia, marmuru czy piaskowca. Należy przy tym jednak pamiętać, że warunkiem efektywnej i płynnej pracy będzie dobór odpowiedniej tarczy w stosunku do rodzaju przecinanej płytki. Inne tarcze dedykowane są do glazury a inne do gresu czy kamienia. Optymalny wybór zapewni nam wysoką jakośc cięcia, oraz długą żywotnośc zarówno tarczy jak i samej przecinarki. Warto jeszcze sprawdzić czy maksymalna głebokość cięcia podawana przez producenta jest zgodna z grubością obrabianego materiału.

Układanie płytek

Wśród urządzeń mniejszych gabarytowo warto zwrócić uwagę na ręczne przecinarki elektryczne Umożliwiają one cięcie zarówno na sucho jak i mokro.( pierwszy ze sposobów jest jednak dośc niekomfortowy ze względu na duże pylenie). Istotną kwestią w ich przypadku jest sposobność cięcia pod kątem jak również możliwość regulacji wysokości tarczy co jest zwłaszcza przydatne przy pracach renowacyjnych ( np. wycinanie starych płytek) czy też do wykonywania otworów pod gniazdka. Ciekawą alternatywą dla takich przecinarek- w praktyce dość często używaną w pracach glazurniczych jest szlifierka kątowa. Można za jej pomocą wykonywać cięcia prostoliniowe, szlifować krawędzie czy nadwać płytką pożadane kształty, bardzo dobrze sprawdza się w różnych pracach naprawczych czy trudno dostepnych miejscach.

Podczas pracy przecinarkami ręcznymi lub elektrycznymi ważna jest również odpowiednia technika cięcia oraz wprawa i umijętności operatora. W zależności od rodzaju materiału należy zastosować odpowiednią siłe nacisku i prędkość przesuwu elementu tnącego, tak aby nie doprowadzić do niepotrzebnych uszczerbień na ciętym materiale, lub spowodować pęknięcie w niewłasciwym miejscu.

W segmencie elektronarzędzi przeznaczonych dla glazurników pewną nowością są oferowane przez producentów róznego rodzaju wyrzynarki, wycinarki czy też frezarki dedykowane do obróbki płytek ceramicznych, często stanowią one jednak dodatkowe, uzupełniające narzędzia a nie niezbędne i podstawowe wyposażenie.

PORADNIK KUPUJĄCEGO
Myjki ciśnieniowe

Myjki ciśnieniowe

Myjki ciśnieniowe to urządzenia, które znajdują zastosowanie w wielu profesjonalnych zakładach usługowych, czy firmach...›››
Kompresory i narzędzia pneumatyczne

Kompresory i narzędzia pneumatyczne

Sprzężone powietrze od bardzo dawna znajduje zastosowanie w wielu sektorach przemysłu. Na jego popularność wpływa głównie fakt, że...›››
Do kucia, podkuwania i wyburzania

Do kucia, podkuwania i wyburzania

Wykonawcy pracujący w branży remonto-budowlanej lub instalacyjnej, mając do czynienia z takimi pracami jak kucie, podkuwanie czy wyburzanie,...›››
Moje produkty 0
KreoCEN.pl Poradnik Narzędzia Narzędzia glazurnicze
© kreoCEN.pl 2009 - 2019