,

Motywy zwierzęce – ciekawy sposób na aranżacje

Człowiek od zawsze interesował się otaczającym go światem. W dobie szybkiego rozwoju gospodarczego, naturę i zieleń zastępują wielkie wieżowce i drogi. Gwar i huk miejski sprawia, że ludzie decydują się na powrót do korzeni w swoich własnych mieszkaniach. W poszukiwaniu inspiracji, choćby wirtualnie, warto zwrócić uwagę na Afrykę, gdzie znajduje się to co zagubiły wysokorozwinięte cywilizacje.

Afryka to jeden z nielicznych terenów na świecie z miejscami, w które nie ingerował człowiek. Swoim pięknem zapiera dech w piersiach i budzi respekt wobec nieujarzmionych przez człowieka sił natury. Różnorodność klimatyczna sprawiła, że Afrykę cechuje ogromne zróżnicowanie fauny i flory. Myśląc o faunie Czarnego Lądu pierwsze skojarzenie to zdecydowanie sam król zwierząt – lew, dalej nasuwają się na myśl również antylopy gnu, gazele oraz zebry. To miejsce gdzie mieszkają: najszybsze zwierzę lądowe - gepard, największy ptak - struś i największe zwierzę lądowe – słoń.

Dzikiej przyrody z pewnością nie doświadczy się w wysokorozwiniętych krajach, gdzie na pierwszy plan wysuwają się jedynie wieżowce, apartamentowce czy uładzone alejki. Przeniesienie afrykańskiej kolorystyki do domu, pozwoli na stworzenie swojego własnego skrawka natury.

Wnętrze w stylu safari

Motywy zwierzęce są dedykowane nie tylko dla ludzi przytłoczonych szybkim rozwojem cywilizacyjnym. To również idealne rozwiązanie dla miłośników dalekich wojaży. Przywiezione pamiątki z podróży można w ciekawy sposób wykorzystać podczas aranżowania wnętrza. Mieszkanie można ozdobić w charakterystyczne motywy safari, lub dodać jedynie małe akcenty dekoracyjne. Odpowiednia stylistyka to zarówno kolory kojarzone z naturą – biel, beż, brąz, zieleń a nawet pomarańcz, jak i oryginalne dodatki – maski, figurki plemienne, rzeźby oraz trofea. Nie może zabraknąć również zwierzęcego wzoru – paski zebry, cętki lamparta, prążki tygrysa oraz skóra węża.

Zwierzęcy akcent w salonie

Decydując się na wzory zwierzęce, należy kierować się dużą ostrożnością. Zbyt duża ilość animalistycznego motywu, może w łatwy sposób zniszczyć wizję wymarzonego i egzotycznego mieszkania. Osoby niedoświadczone w aranżacji wnętrz, powinny zdecydować się na jedynie delikatne dodatki. – Taki design sprawdzi się doskonale zarówno w aranżacjach w stylistyce glamour, jak i nowoczesnych, minimalistycznych, w których owe elementy stanowić będą główną atrakcję przykuwającą wzrok – odpowiada Anna Szymaszek, specjalista ds. public relations w FfiL Śnieżka SA.

salon z dekoracjami w paski zebry

Z lamparcim pazurem

Cętki lamparcie najlepiej komponują się z wszelkimi odcieniami beżu i brązu na ścianach. Do takiego rozwiązania pasować będą czarne, wyraziste meble oraz skórzana sofa bądź narożnik. Jeśli tapeta z tym motywem wydaje się zbyt odważna, ściany można pomalować jednolitym kolorem, a cętkami zaakcentować poduszki, pledy, lampy lub inne dodatki.

Pasiasta zebra

Dla osób nie lubiących eksperymentować z kolorami, najlepszym rozwiązaniem będzie motyw zebry. W tym przypadku dominować będą klasyczne barwy – biel i czerń. Można dodać trochę akcentu o kolorze limonki, fuksji czy też czerwieni. Motyw zebry wykorzystywany jest najczęściej w sypialni, lecz pasuje również do pokoju dziennego. Pasków można użyć do dekoracji większych powierzchni takich jak: dywan, meble tapicerowane, lub tak jak w przypadku lamparta do drobnych elementów dekoracyjnych.

Wnętrza w skandynawskim stylu

Alternatywą do gorącego afrykańskiego klimatu jest zimna północna Skandynawia. W ostatnim czasie styl skandynawski stał się bardzo popularny. W tak zaranżowanych mieszkaniach panuje prostota i minimalizm, a wszystko to w odcieniach szarości i bieli. Na wszelkich dodatkach pojawiają się głównie wizerunki jeleni, wilków oraz lisów. Postury zwierząt ozdabiają pościele i poduszki. Często można natrafić na poroża na ścianie.

Motywy zwierzęce mogą być bardzo widoczne, lub jedynie delikatnie wkomponowane w otoczenie. To, na ile zawładną mieszkaniami, zależy od indywidualnych upodobań. Taka stylistyka jest popularna, więc nie trudno o znalezienie odpowiedniego wyposażenia wnętrz, czy doboru odpowiedniego koloru farby.

Dagmara Pietrzak
Żróło: Śnieżka logo

PORADNIK KUPUJĄCEGO
Kolory wnętrz - Trendy 2016

Kolory wnętrz - Trendy 2016

Salon i sypialnia to wnętrza, w których spędzamy zwykle najwięcej czasu. Dlatego warto zdecydować się na urządzenie ich w jednym...›››
Cegły w mieszkaniu, czyli z zewnątrz do wewnątrz

Cegły w mieszkaniu, czyli z zewnątrz do...

Przeniesienie sposobu używanego tradycyjnie do wykańczania zewnętrznych ścian domów i ogrodzeń do pomieszczeń, zmieniło typowo...›››
Jaka jest kuchnia twoich marzeń? Cz. 1: styl nowoczesny i skandynawski

Jaka jest kuchnia twoich marzeń? Cz. 1: styl...

Kuchnia jest pomieszczeniem, w którym koncentruje się życie całego domu. Dlatego, urządzając mieszkanie, warto poświęcić jej...›››
Moje produkty 0
KreoCEN.pl Poradnik Wykończenie wnętrz Motywy zwierzęce – ciekawy sposób na aranżacje
© kreoCEN.pl 2009 - 2019