,

Kompresory i narzędzia pneumatyczne

Sprzężone powietrze od bardzo dawna znajduje zastosowanie w wielu sektorach przemysłu. Na jego popularność wpływa głównie fakt, że powietrze może być bardzo bezpiecznym, elastycznym i czystym nośnikiem energii, a coraz nowocześniejsze urządzenia, które je wykorzystują stały się niezastąpione w wielu sytuacjach.

Rynek narzędzi pneumatycznych i sprężarek, które je napędzają, jest bardzo bogaty i doceniany przez coraz większą grupę użytkowników. Urządzenia zasilane sprężonym powietrzem mają bowiem wiele zalet. Przemawia za nimi głównie trwałość i wydajność przez co prawidłowo eksploatowane mogą zapewnić długotrwałą i bezproblemową pracę. Większość narzędzi jest z reguły lżejsza i bardziej poręczna niż ich elektryczne odpowiedniki. Mają prostą budowę, są bezpieczne w użytkowaniu i ekonomiczne.

Jednymi z najpopularniejszych i najczęściej używanych narzędzi wykorzystujących sprężone powietrze są klucze udarowe. Są one niezbędnym elementem wyposażenia niemal każdego zakładu wulkanizacyjnego czy warsztatu samochodowego, coraz częściej są również wykorzystywane przez domowych majsterkowiczów. W każdym warsztacie bardzo przydatne będą takie narzędzia jak pistolet do przedmuchiwania, do pompowania kół czy pistolet do malowania-lakierowania. W ofercie rynkowej aparatów natryskowych znajdziemy wiele modeli, które będą różnić się sposobem podawania farby czy wielkością dyszy, która musi być dopasowana do rodzaju aplikowanej substancji. Najprostsze amatorskie pistolety możemy nabyć już za kilkadziesiąt złotych, te wykorzystywane przez profesjonalnych malarzy czy lakierników kosztują nawet kilkaset złotych. Jeśli jesteśmy właścicielami wydajnego kompresora możemy zakupić pneumatyczną wiertarkę, czy jedną z wielu odmian szlifierek lub polerek. W warsztatach stolarskich coraz częściej spotkamy się ze zszywaczami pneumatycznymi, które są wykorzystywane do łączenia rożnych elementów, a w pracach ciesielskich doskonale sprawdzają się pneumatyczne gwoździarki.

Kompresor

Nieodzownym warunkiem wykorzystania jakichkolwiek narzędzi i urządzeń pneumatycznych jest posiadanie całej instalacji sprężonego powietrza, a sercem takiego układu jest odpowiedni kompresor (sprężarka). Wśród kompresorów najczęściej spotykane konstrukcje to sprężarki tłokowe i śrubowe, przy czym te pierwsze od lat znajdują szerokie zastosowanie w wielu branżach.

Kompresory tłokowe występują najczęściej jako jednotłokowe (powietrze sprężane jest przy pomocy pojedynczego zespołu tłok-cylinder) lub bardziej wydajne dwutłokowe. Innym dylematem, przed jakim staniemy, kupując kompresor tłokowy, będzie wybór pomiędzy wersją olejową a bezolejową. W pierwszej wersji pompa sprężarki jest smarowana odpowiednim olejem (wiąże się to więc z jego okresową wymianą i uzupełnianiem). Ten typ urządzeń jest przeznaczony do dłuższej i intensywniejszej pracy w trudnych warunkach eksploatacyjnych. W kompresorach bezolejowych stosuje się samosmarne materiały, dzięki czemu nie potrzebne jest dodatkowe smarowanie. Ten rodzaj kompresorów jest polecany szczególnie tam, gdzie niedozwolona jest nawet śladowa obecność oleju w sprężanym powietrzu (np. praca urządzeń w branży medycznej), często są to również niewielkie i poręczne sprężarki do drobnych zastosowań domowych.

PORADNIK KUPUJĄCEGO
Narzędzia glazurnicze

Narzędzia glazurnicze

Okładziny ceramiczne to obecnie bardzo popularny materiał stosowany w wykończeniu podłóg i ścian w budynkach mieszkalnych i...›››
Myjki ciśnieniowe

Myjki ciśnieniowe

Myjki ciśnieniowe to urządzenia, które znajdują zastosowanie w wielu profesjonalnych zakładach usługowych, czy firmach...›››
Do kucia, podkuwania i wyburzania

Do kucia, podkuwania i wyburzania

Wykonawcy pracujący w branży remonto-budowlanej lub instalacyjnej, mając do czynienia z takimi pracami jak kucie, podkuwanie czy wyburzanie,...›››
Moje produkty 0
KreoCEN.pl Poradnik Narzędzia Kompresory i narzędzia pneumatyczne
© kreoCEN.pl 2009 - 2021