,

Karnisze - rodzaje i montaż

Na rynku dostępna jest bogata oferta karniszy, które różnią się między sobą, nie tylko ceną, ale też, materiałem, grubością, kolorem oraz przeznaczeniem. Z powyższych powodów zakup należy dokładnie przemyśleć. Jest to zwykle inwestycja na wiele lat, dlatego warto wybrać model, który najlepiej uzupełni nasze wnętrze. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że karnisz to nie tylko funkcjonalny element wyposażenia, ale również ozdoba, która może dodać pomieszczeniu stylu i smaku.

Rodzaje karniszy

Decydując się na kupno karniszy, możemy wybierać spośród następujących typów: drążkowe, szynowe oraz drążkowo-szynowe. Jeśli interesuje nas nowoczesna technologia, możemy zainteresować się zdalnie sterowanymi karniszami elektrycznymi. Warto jednak pamiętać, iż jest to o wiele droższe rozwiązanie, a jego montaż to zadanie dla wykwalifikowanych specjalistów.

Jeśli mowa o bardziej popularnych i tradycyjnych modelach karniszy, mamy możliwość zakupienia zestawu: pojedynczych lub podwójnych, montowanych na ścianie lub suficie. Sposób montażu uzależniony jest od wybranych wsporników i budowy otworu okiennego.

Karnisze drążkowe

Karnisz drążkowy z metalu
Karnisz drążkowy z metalu ©Bic-karnisze

Karnisze drążkowe to rozwiązanie proste i bardzo popularne. Istnieje możliwość dowolnego wyboru zawieszek („żabek”), w zależności od preferowanego kształtu i koloru karnisza. Przy wieszaniu dekoracji (np. firanek czy zasłon), należy uwzględnić pewne związane z tym niedogodności. Najczęściej są to niewielkie utrudnienia, związane ze swobodnym przesuwaniem zawieszonych firan i zasłon. Jeżeli jednak rzadko zmieniamy położenie firan, karnisze drążkowe są dobrym i stosunkowo tanim rozwiązaniem. Warto się na nie zdecydować gdy nie potrzebujemy długiego karnisza oraz kiedy kierujemy się głównie walorami estetycznymi. Karnisze drążkowe posiadają bowiem ozdobne zakończenia, które urozmaicą wygląd naszego wnętrza.

Karnisze szynowe

Największą zaletą karniszy szynowych jest ich konstrukcja. Podczas ich użytkowania, nie musimy się martwić ułożeniem zawieszek między wspornikami, tak jak ma to miejsce przy opisanych powyżej karniszach drążkowych. Pomysłowa budowa tego modelu znacznie ułatwia dekorowanie okien, gdyż wybrana przez nas firana lub zasłona, będzie z łatwością przesuwała się po drążku. Korzystając z tego rodzaju karniszy, oprócz komfortu użytkowania, wybieramy rozwiązanie estetyczne i wygodne. Ponadto w zależności od firmy, u której dokonujemy zakupu, dostępna jest bogata paleta barw. Wszystkie te czynniki sprawiają, że tego typu rozwiązania są zarówno funkcjo jak i estetyczne.

Karnisze drążkowo-szynowe

Wybór karniszy drążkowo-szynowych, umożliwia nam korzystanie z walorów obydwóch wyżej opisywanych modeli. Podwójne karnisze posiadają dwa tory. Na torze przednim umieszczone są zazwyczaj tradycyjne zawieszki (zazwyczaj kółka z żabkami). Z kolei na drugim torze znajdują się szyny. Decydując się na karnisze drążkowo-szynowe stawiamy na połączenie klasyki z rozwiązaniami innowacyjnymi. Jeżeli wybieramy dłuższe karnisze, to opisywany model jest wprost idealny. Umożliwia on bowiem przesuwanie firanek lub zasłon pod wspornikami po całej jego długości.

PORADNIK KUPUJĄCEGO
Meble w stylu prowansalskim - kolekcja Pesaro

Meble w stylu prowansalskim - kolekcja Pesaro

Kolekcja mebli Pesaro to stylowe meble prowansalskie , które wyróżniają się subtelną, kremową kolorystyką oraz wyjątkowym...›››
Jak wybrać idealny materac do spania?

Jak wybrać idealny materac do spania?

Wybór materaca do łóżka to jedna z najważniejszych decyzji podczas urządzania sypialni. Dobrze wybrany materac to zarówno...›››
Jaka szafa do sypialni?

Jaka szafa do sypialni?

Jaka powinna być idealna szafa do sypialni? Szafa w zabudowie czy szafa wolnostojąca? Szafa z lustrem? Szafa z szufladami? To jeden z...›››
Moje produkty 0
KreoCEN.pl Poradnik Wyposażenie Karnisze - rodzaje i montaż
© kreoCEN.pl 2009 - 2019