,

Jakie kupić dobre żelazko?

Żelazko to niezbędnik każdego gospodarstwa domowego. Na rynku znaleźć można wiele rodzajów żelazek, a różnice między nimi mogą znacznie wpłynąć na wygodę ich użytkowania. Decydując się na zakup żelazka musimy przede wszystkim zastanowić się, który typ urządzenia będzie dla nas najbardziej odpowiedni.

Przewodowe czy bezprzewodowe?

Wstępnie żelazka możemy podzielić na przewodowe i bezprzewodowe. Większość dostępnych na rynku modeli posiada kabel, jednak wciąż znaleźć można i te, pozbawione ciągłego podłączenia do prądu. Żelazka przewodowe charakteryzują się nieprzerwanym podłączeniem do prądu, dzięki czemu gdy stopa grzewcza ulega wychłodzeniu, system włącza się i urządzenie jest wciąż gotowe do pracy. Zwykle kabel żelazka osiąga długość 1,5 do 3 metrów. Może to stanowić wadę, gdyż zmieniasz mobilność żelazka. Żelazka bezprzewodowe, do nagrzania potrzebują stacji dokującej. Kiedy urządzenie ulegnie wychodzeniu, konieczne jest odstawienie go na specjalną płytę, która podniesie jego temperaturę. Może się to okazać niewygodne i problematyczne, gdy do wyprasowania mamy większą ilość ubrań. W pewnym momencie będziemy bowiem zmuszenie przerwać pracę i poczekać aż żelazko ponownie się nagrzeje.

Rodzaje żelazek

Do najpopularniejszych należą żelazka tradycyjne, parowe, turystyczne i systemowe. To co je odróżnia to funkcjonalność, która powinna mieć największe znaczenie przy dokonywaniu zakupu. Decyzje o zakupie należy przemyśleć, biorąc pod uwagę przyszłe przeznaczenie urządzenia.

Żelazko tradycyjne to najprostszy typ urządzenia do prasowania. Składa się z aluminiowej stopy i pokrętła, które służy do regulowania temperatury. Żelazko tradycyjne pozbawione jest modułu tworzącego parę oraz funkcji nawilżania, co sprawia że jest ono raczej niewygodne w użytkowaniu.

Obecnie najpopularniejszym typem urządzenia do prasowania jest żelazko parowe. Urządzenie to wyposażone jest w stopę grzewczą, zbiornik na wodę oraz pokrętło do regulowania temperatury i pary wodnej. Żelazko parowe jak sama nazwa wskazuje generuje parę, która jest wypuszczana przez otwory znajdujące się w stopie grzewczej. Para rozszerza włókna materiału i ułatwia prasowanie.

Żelazka turystyczne to zwykle małe wersje żelazek tradycyjnych i parowych. Większość tego typu urządzeń posiada składaną rączkę, ułatwiającą wygodny transport w walizce. Żelazka turystyczne charakteryzują się mniejszą mocą, jednak w podróży sprawdzają się doskonale.

Żelazka systemowe, to urządzenia posiadające poza stopą grzewczą także tzw. stację pary. Jest to zbiornik z boilerem, który mieści do 2,5 litra. Wytworzona w zbiorniku para transportowana jest przewodem do żelazka. Największą zaletą żelazek systemowych jest możliwość ciągłego wytwarzania pary rzędu do 150 g/min. Takie rozwiązanie znacznie ułatwia i przyśpiesza pracę. Ubrania wystarczy wyprasować tylko po jednej stronie gdyż resztę załatwi para. Wadą żelazek systemowych jest ich rozmiar. Są to urządzenia mało mobilne i wymagające dodatkowego miejsca do ustawienia stacji parowej.

PORADNIK KUPUJĄCEGO
Najnowsze trendy w AGD

Najnowsze trendy w AGD

Rynek sprzętów gospodarstwa domowego praktycznie od początku swojego istnienia stanowi znaczącą przestrzeń dla rozwoju...›››
Wybieramy toster i opiekacz do kanapek

Wybieramy toster i opiekacz do kanapek

Chrupiące kanapki podawane na gorąco to popularne danie, którego przygotowanie nie zajmuje wiele czasu. Jednak aby delektować się...›››
Wybór suszarki do włosów – na co zwrócić uwagę?

Wybór suszarki do włosów – na co zwrócić...

Suszarka do włosów to niezbędny artykuł w gospodarstwie domowym każdego posiadacza dłuższych włosów. Dzięki temu urządzeniu...›››
Moje produkty 0
KreoCEN.pl Poradnik AGD Jakie kupić dobre żelazko?
© kreoCEN.pl 2009 - 2019