,

Jaką odśnieżarkę wybrać?

Mimo iż z jej nadejścia cieszą się miłośnicy jazdy na nartach czy snowboardzie oraz dzieci, mroźna, śnieżna zima niesie ze sobą wiele codziennych problemów. Szczególnie pokrzywdzeni surową aurą zdają się być kierowcy i mieszkańcy prywatnych domów. Nierówna walka z zimową pogodą zaczyna się przeważnie tuż za progiem...na podjeździe garażu albo chodniku. Po obfitych opadach śniegu z pomocą zawsze przychodzi nam stara, sprawdzona łopata. Mimo to po kilku dniach odśnieżania nawet miłośnicy gimnastyki na świeżym powietrzu mogą stracić zapał. W takim przypadku warto nabyć odśnieżarkę, która sprawi, że usuwanie śniegu przestanie być męczące, a wręcz stanie się przyjemne.

Patrząc na osobę obsługującą odśnieżarkę, można odnieść wrażenie, iż urządzenie takie do złudzenia przypomina kosiarkę, a sama praca pielęgnację trawnika. Faktycznie, oba wspomniane narzędzia mają wiele cech wspólnych. Tak jak w przypadku kosiarki, odśnieżarka przyniesie użytkownikowi satysfakcję tylko wtedy, gdy zostanie dobrana odpowiednio do jego potrzeb.

Oferta odśnieżarek obejmuje urządzenia elektryczne i spalinowe. Te pierwsze z powodzeniem można wykorzystywać, jeżeli odśnieżane powierzchnie nie znajdują się daleko od dostępnego źródła zasilania, z uwagi na ograniczenie długością kabla (maksymalnie ok. 40 -€“ 50m). Należy pamiętać, że zastosowanie dodatkowego przedłużacza może spowodować nadmierny spadek napięcia i zaburzenie pracy silnika. Trasa pokonywana z urządzeniem nie powinna być także zbyt skomplikowana -€“ zaplątywanie się przewodu w elementy wystroju ogrodu może okazać się dosyć irytujące. Z drugiej strony, odśnieżarka elektryczna jest mniejsza od swojej spalinowej siostry i nie wymaga wygospodarowania dodatkowego miejsca na przechowywanie paliwa.

Odśnieżarka

Inną grupę stanowią urządzenia spalinowe. Tu zasięg pracy ogranicza jedynie zasobność baku. Odśnieżarki spalinowe mogą być zdecydowanie mocniejsze od elektrycznych i charakteryzować się większym zasięgiem zbierania śniegu, co oczywiście przekłada się na wyższą cenę. Wśród odśnieżarek spalinowych możemy wyróżnić urządzenia jedno i dwustopniowe. W tym drugim przypadku moment obrotowy silnika przenoszony jest nie na jeden (jak w jednostopniowych), ale aż dwa wirniki, przez co wzrasta skuteczność usuwania śniegu. Jeżeli postawimy na odśnieżarkę spalinową, musimy liczyć się z ewentualnym nieprzyjemnym zapachem spalin w czasie pracy oraz (szczególnie w przypadku większych odśnieżarek) z hałasem, który może być uciążliwy dla sąsiadów. "€žSpalinówka" będzie wymagała także większego zaangażowania w czynności serwisowe i konserwacyjne.

Wybierając odśnieżarkę, należy zwrócić uwagę na kilka zasadniczych cech, spośród których najważniejszą jest moc urządzenia. Własność ta jest ściśle związana z powierzchnią, jaką ma obsługiwać nasz nowy nabytek -€“ nie warto inwestować kilku tysięcy złotych w sprzęt, którego potencjał nie zostanie nigdy wykorzystany. W zależności od charakterystyki terenu, należy też dobrać odpowiednią szerokość odśnieżania, aby manewrowanie nie sprawiało trudności. Jeżeli odśnieżany teren jest duży, koniecznie zainwestujmy w urządzenie z przeniesieniem napędu na koła - to znacznie ułatwi pracę i umożliwi komfortowe usuwanie śniegu także paniom. W przypadku gdy zamierzamy używać narzędzia na kilku posesjach, istotna może okazać się jego waga -€“ lżejsze będzie łatwiej przetransportować. Jeżeli mamy taką możliwość, powinniśmy przed zakupem zasięgnąć opinii innych użytkowników wybranego przez nas modelu, aby upewnić się, czy nie borykają się oni z problemami zawiązanymi z uruchamianiem urządzenia w niskiej temperaturze.

Odśnieżarka spalinowa

Użyteczne akcesoria, których nie powinno zabraknąć w naszej odśnieżarce to regulator kierunku i wysokości wyrzutu śniegu z komina oraz lampa - zwróćmy uwagę, że w okresie, kiedy sprzęt do odśnieżania będzie nam szczególnie potrzebny, dni są najkrótsze. Użytkownikom wymagającym wysokiego komfortu pracy producenci oferują podgrzewane uchwyty.€“ Wbrew pozorom długotrwałe prowadzenie odśnieżarki może być bolesne dla palców, nawet jeżeli używamy rękawic. Niektóre mocniejsze odśnieżarki są wyposażone w zmodyfikowany wirnik, który radzi sobie z przymarzniętym śniegiem, a nawet lodem.

Podczas odśnieżania istotne jest odpowiednie ustawienie wysokości zbierania śniegu. Jeżeli teren nie jest zbyt równy, nie możemy zbierać grubej warstwy białego puchu. Niskie osadzenie wirnika może spowodować jego uszkodzenie w przypadku natrafienia na przeszkodę. Aby uniknąć takiej sytuacji, odśnieżaną powierzchnię warto przygotować (wyrównać) jeszcze przed wystąpieniem opadów. Bardzo nierównym powierzchniom sprostają samojezdne odśnieżarki na gąsienicach. Jest to sprzęt drogi przeznaczony do stosowania na dużym terenie, zatem dedykowany raczej dla osób zawodowo usuwających śnieg z posesji.

Mateusz Szubel
kreoCEN.pl

PORADNIK KUPUJĄCEGO
Zimowy ogród - zieleń przez cały rok

Zimowy ogród - zieleń przez cały rok

Zimowy ogród staje się coraz popularniejszą formą zagospodarowania tarasu. Stwarza on przyjazną atmosferę domowej zieleni,...›››
Jak sprawić, by balkon stał się wyjątkowy?

Jak sprawić, by balkon stał się wyjątkowy?

Dekoracja balkonu w budynku wielorodzinnym to prawdziwe wyzwanie, szczególnie, jeżeli jest niewielkich rozmiarów. Często jest on...›››
Ogród w stylu japońskim

Ogród w stylu japońskim

Choć nasz klimat jest inny niż ten w Japonii, nie przeszkadza to jednak w stworzeniu ogrodu japońskiego właśnie w Polsce. Wydawać by się...›››
Moje produkty 0
KreoCEN.pl Poradnik Ogród Jaką odśnieżarkę wybrać?
© kreoCEN.pl 2009 - 2019