,

Jak zwiększyć powierzchnię roboczą w kuchni?

Kuchnia to pomieszczenie, które niezależnie od jego metrażu staje się często sercem domu i do którego urządzenia przykładamy się szczególnie, chcąc by wnętrze było funkcjonalne. W dobieranie mebli, w rozmieszczenie szafek oraz sprzętu AGD wkładamy zwykle wiele wysiłku i energii. Co najważniejsze metraż wnętrza nie determinuje jego funkcjonalności, niezależnie bowiem od tego, czy jest duże czy małe, może zostać zaprojektowane ergonomicznie i funkcjonalnie. Od metrażu zależy jednak to ile mebli w nim zmieścimy, na jakie ustawienie sprzętów AGD możemy sobie pozwolić i ile będziemy mieć miejsca do przygotowywania posiłków.

Kwestia wielkości powierzchni roboczej jest szczególnie istotna dla miłośników sztuki kulinarnej i dla posiadaczy niewielkich kuchni. W jaki sposób zwiększyć powierzchnię roboczą i jaki zorganizować sobie dodatkowe miejsce na krojenie, siekanie czy ubijanie kotletów? Warto pamiętać, że nie musimy ograniczać się jedynie do przestrzeni, którą oferuje blat kuchenny. Doskonałym rozwiązaniem jest wyspa kuchenna, mobilny stolik kuchenny lub wysuwany blat. W zależności od metrażu i układu pomieszczenia, jakim dysponujesz, proponujemy kilka praktycznych rozwiązań:

Wolnostojąca wyspa kuchenna - dość sporych rozmiarów mebel, który z reguły zarezerwowany jest tylko dla dużych kuchni. W dzisiejszych czasach dość często spotyka się jednak kuchnie otwarte na salon, a taki układ możesz wykorzystać do uzupełnienia zabudowy kuchennej o wyspę. Wyspa kuchenna to nie tylko niezwykle funkcjonalny mebel, ale również mebel, który wspaniale dzieli przestrzeń na część kuchenną i część wypoczynkową. Jeśli utrzymasz ją w stylu pozostałych mebli, sprawisz, że ten podział będzie harmonijny, a cała przestrzeń spójna, pomimo wyraźnego podziału. Taki dodatkowy mebel to również świetna okazja do tego, by wnętrze nabrało charakteru. Decydując się na meble na zamówienie, możesz wybrać jej kolor, sposób wykończenia, który sprawi, że wystrój wnętrza stanie się ciekawy i intrygujący. Wybierając wyspę kuchenną warto zwrócić uwagę również na to, aby oferowała półki, szuflady czy zamykane szafki, które możesz przeznaczyć na przechowywanie drobnego AGD, które dzięki temu nie będzie zabierało miejsca na blacie kuchennym. Gdy od strony salonu ustawisz przy wyspie hokery, będzie doskonale służyć do spożywania szybkich posiłków, czy wypicia porannej kawy.

Kuchnia z wyspą

Wolnostojące stoliki kuchenne - niewielkie meble, które możesz ustawić tam, gdzie dodatkowa powierzchnia robocza jest Ci szczególnie potrzebna. Nie zabierają wiele miejsca i są wyposażone nie tylko w specjalny blat, na którym z powodzeniem pokroisz warzywa czy ubijesz kotlety, ale często także w szufladki i szafki, które przydają się do przechowania akcesoriów kuchennych. Takie stoliki kuchenne mają często także boczne listwy, które zapobiegają spadaniu składników na podłogę. Nierzadko są one mobilne, czyli wyposażone w kółka, które umożliwiają ich dowolne przestawianie. Wybierając stolik na kółkach zwróć uwagę na to, czy są one zaopatrzone w specjalny mechanizm blokujący. To zagwarantuje jego stabilność podczas użytkowania.

Wyspa kuchenna, stolik czy nawet mobilny stolik to rozwiązania, które mimo wszystko wymagają jakiejś dodatkowej przestrzeni. Jeśli Twoja kuchnia jest naprawdę niewielka i niezależnie od tego, jak bardzo się postarasz, nie znajdziesz w niej miejsca na dodatkowy mebel, dobrym rozwiązaniem będą dodatkowe blaty kuchenne:

Wysuwany blat – umieszczona w przestrzeni pomiędzy dolnymi szafkami a blatem wysuwana deska, którą można wysuwać w zależności od bieżących potrzeb: aby odstawić na nią garnek czy też, aby pokroić na niej składniki do przygotowywanej potrawy. Bardzo praktyczne rozwiązanie szczególnie w małej kuchni: nie tylko oferuje dodatkową powierzchnię, ale nie zabiera na co dzień tak ważnej przestrzeni: deskę po wykorzystaniu po prostu wsuwa się pod główny blat. Warto pamiętać, że taki blat trzeba zaprojektować już na etapie planowania kuchni i zamawiania mebli.

Półki kuchenne

Niezależnie od metrażu pomieszczenia i od wielkości posiadanego blatu kuchennego, świetnym rozwiązaniem na drodze poszukiwania dodatkowej powierzchni roboczej jest oczyszczenie blatu:

Oczyszczenie blatu – jeśli Twój blat jest niewielki, a w kuchni nie zmieści się nawet najmniejszy dodatkowy stolik kuchenny, szczególnie zadbaj o to, aby nie służył jako wystawka sprzętów AGD, rozmaitych pojemników czy doniczek z ziołami. Pojemniki możesz zawiesić na ścianie pod szafkami wiszącymi, doniczki postawić na parapecie, a toster czy opiekacz każdorazowo wyciągać z szafki. Dzięki temu uzyskasz zawsze cenną dodatkową przestrzeń do przygotowywania posiłków.

Szukając praktycznej wyspy kuchennej zajrzyj do internetowego sklepu MileMaison

PORADNIK KUPUJĄCEGO
Meble w stylu prowansalskim - kolekcja Pesaro

Meble w stylu prowansalskim - kolekcja Pesaro

Kolekcja mebli Pesaro to stylowe meble prowansalskie , które wyróżniają się subtelną, kremową kolorystyką oraz wyjątkowym...›››
Jak wybrać idealny materac do spania?

Jak wybrać idealny materac do spania?

Wybór materaca do łóżka to jedna z najważniejszych decyzji podczas urządzania sypialni. Dobrze wybrany materac to zarówno...›››
Jaka szafa do sypialni?

Jaka szafa do sypialni?

Jaka powinna być idealna szafa do sypialni? Szafa w zabudowie czy szafa wolnostojąca? Szafa z lustrem? Szafa z szufladami? To jeden z...›››
Moje produkty 0
KreoCEN.pl Poradnik Wyposażenie Jak zwiększyć powierzchnię roboczą w kuchni?
© kreoCEN.pl 2009 - 2019