,

Jak wybrać właściwy materac?

W czasach, w których żyjemy szybko i intensywnie – niezbędny jest odpoczynek, by regenerować siły, by móc dalej podejmować wyzwania. W czasie snu regeneruje się nasz mózg, nasza skóra, dzięki temu możemy sprawnie funkcjonować w ciągu dnia, jesteśmy bardziej twórczy i kreatywni. Badania przeprowadzone na ponad 1 milionie osób w Kalifornii wykazały, że większość osób śpi 8-9 godz. na dobę. W czasie całego swojego życia człowiek przesypia – około 20 lat. Tylko, czy dbamy o jakość tych 20 lat snu?

Jak sobie pościelesz- tak się wyśpisz

Badania dotyczące bezsenności i jej przyczyny upatrują w braku uczucia wyspania, pomimo dostatecznej długości snu, w częstym oraz przedwczesnym budzeniu się, w trudności w zasypianiu. Co możemy zrobić, by zapewnić sobie jak najlepszy sen i uniknąć w/w problemów? Jak przekonują niektórzy specjaliści, nieważna jest ilość snu, ale jego jakość. Najważniejszy jest zatem materac i jego jakość. Na szczęście producenci oferują nam wiele możliwości na tej płaszczyźnie. Wśród propozycji mamy:

Materac piankowy
Wypełnienie z pianki termoelastycznej

Materac piankowy
Materac piankowy fot. M&anp;K Foam

  • materace lateksowe – ich budowa oparta jest na mleczku kauczukowym. Jest to propozycja idealna dla alergików, ponieważ lateks ogranicza gromadzenie się kurzu i rozwój roztoczy. Materace te są niezwykle wytrzymałe i odporne na zużycie.
  • materace z kokosem – sole mineralne, zawarte we włóknach kokosu, z których zbudowany jest materac - chronią przed rozmnażaniem się mikroorganizmów. W trosce o zdrowie warto rozważyć zakup tego rodzaju materaca.
  • materace z wełną owczą – zapewniają utrzymanie stałej temperatury oraz odpowiedniej wentylacji, która zapewnia dotlenienie organizmu w czasie snu. Wełna owcza posiada antyalergiczne właściwości, które chronią przed drobnoustrojami. To również rozwiązanie osobom skarżącym się na bóle kręgosłupa, szyi i karku.
  • materace wypełnione pianką - wykonane są z pianki wysokoelastycznej. Atutem jest to, że reagują na temperaturę użytkownika i dostosowują się do budowy ciała pod wpływem jego ciepła. Taka pianka gwarantuje najbardziej dokładne i równomierne rozłożenie ciężaru ciała na całej powierzchni materaca.
  • materace sprężynowe - wśród nich wyróżniamy materace: bonnellowe i kieszeniowe (sprężyny są umieszczone w kieszonkach). Posiadają one sprężyny, oraz utwardzenie dolne i górne. Nie są jednak polecane dla osób z alergią, ponieważ są puste w środku, w związku z tym – naskórek przenika do środka wraz z potem. Przy nadmiernej wilgotności pomieszczenia i niewłaściwej konserwacji materaca, w jego wnętrzu może powstać szkodliwa dla zdrowia pleśń.

Materac kieszeniowy
Materac kieszeniowy fot. M&anp;K Foam

Kwestią istotną podczas zakupu odpowiedniego materacu jest wybór stelaża. Do materacy: lateksowych, wysoko elastycznych oraz piankowych polecane są stelaże z regulacja manualną, bądź elektryczną, która reguluje wysokość zagłówka i podnóżka. Do materacy sprężynowych – zaleca się stelaże bez możliwości, ponieważ wyginanie materaca może sprawić uszkodzenie sprężyn. Bagatelizowanie kwestii doboru stelaża może mieć naprawdę złe skutki, gdyż wydłużają one żywotność materaca i umożliwiają odpowiednia cyrkulację powietrza.

Materac kieszeniowy
Materac kieszeniowy fot. M&anp;K Foam

PORADNIK KUPUJĄCEGO
Meble w stylu prowansalskim - kolekcja Pesaro

Meble w stylu prowansalskim - kolekcja Pesaro

Kolekcja mebli Pesaro to stylowe meble prowansalskie , które wyróżniają się subtelną, kremową kolorystyką oraz wyjątkowym...›››
Jak wybrać idealny materac do spania?

Jak wybrać idealny materac do spania?

Wybór materaca do łóżka to jedna z najważniejszych decyzji podczas urządzania sypialni. Dobrze wybrany materac to zarówno...›››
Jaka szafa do sypialni?

Jaka szafa do sypialni?

Jaka powinna być idealna szafa do sypialni? Szafa w zabudowie czy szafa wolnostojąca? Szafa z lustrem? Szafa z szufladami? To jeden z...›››
Moje produkty 0
KreoCEN.pl Poradnik Wyposażenie Jak wybrać właściwy materac?
© kreoCEN.pl 2009 - 2020