,

Jak wybrać okap kuchenny

Okap jest jednym z najważniejszych sprzętów montowanych w kuchni. Jego zadaniem jest usuwanie nieprzyjemnych zapachów oraz pochłanianie oparów i tłuszczów, które powstają podczas gotowania lub smażenia. Dzięki pracy okapu woń gotowanych potraw nie rozchodzi się po domu a meble, ściany i inne sprzęty kuchenne nie są pokryte tłustym osadem. Nie ma wątpliwości, że okap jest ważny. Pojawia się jednak pytanie jaki model wybrać?

Wybór odpowiedniego okapu nie jest rzeczą skomplikowaną. Należy jednak pamiętać o kilku ważnych czynnikach. Zanim dokonamy wyboru, musimy wziąć pod uwagę częstotliwość gotowania, powierzchnię kuchni, dostępne rozwiązania wentylacyjne oraz stylistykę wnętrza.

Rodzaje okapów kuchennych

Okap podszafkowy jest bardzo popularny i niedrogi. Świetnie sprawdza się w małych i ciasno zabudowanych kuchniach, gdyż zajmuje mało miejsca. Samodzielnie wiszący okap można powiesić pod szafką kuchenną lub przymocować do ściany. Jego minusem jest zwykle słaba wydajność, dlatego raczej nie jest polecany do dużych kuchni.

Okapy kominowe są równie popularne co podszafkowe. Montuje się je nad kuchenką, tuż przy ścianie (dlatego nazywane są często przyściennymi). Okapy te maja długi, pionowy komin, który maskuje rurę odprowadzającą opary do szybu wentylacyjnego. Okapy kominowe mają zwykle stalowe wykończenie oraz proste, geometryczne kształty, dzięki czemu stanowią ozdobę w nowoczesnych kuchniach.

Sprawdź ceny okapów kuchennych na kreoCEN.pl

Do najbardziej zaawansowanych i jednocześnie najdroższych urządzeń należą okapy wyspowe. Cechują się nowoczesnym wzornictwem i sporymi rozmiarami. Pod względem konstrukcji przypominają okapy kominowe. Składają się z podstawy i rury odprowadzającej. Montuje się je do sufitu, dzięki czemu mogą wisieć w dowolnym miejscu. Okapy wyspowe przeznaczone są do kuchni w których płyta grzewcza kuchenki znajduje się na środku pomieszczenia czyli na tzw. wyspie.

Inną grupę okapów stanowią okapy teleskopowe czyli okapy do zabudowy. Główny mechanizm takiego okapu oraz powierzchnia pochłaniająca stanowią dno szafki kuchennej, w której zamontowane jest urządzenie. Ponadto dodatkowym elementem jest tu ruchoma listwa zwana inaczej szufladą, która po wysunięciu powoduje zwiększenie powierzchni pochłaniającej, uruchomienie urządzenia i oświetlenia zamontowanego w okapie. Okap wyłącza się poprzez wsunięcie szuflady do pozycji wyjściowej. Okapy teleskopowe są znacznie wydajniejsze od podszafkowych a przy tym całkowicie chowają się wewnątrz zabudowy kuchni.

W nowoczesnych kuchniach coraz popularniejsze stają się okapy blatowe. Ten rodzaj okapu montowany jest w szafce pod płytą grzejną, a wylot okapu osadzomy jest w blaci kuchennym. Rozwiązanie to nie zajmuje miejsca w ciągu szafek wiszących, a dodatkowo nadaje wnętrzu nowoczesnego wyglądu i oryginalności.

PORADNIK KUPUJĄCEGO
Najnowsze trendy w AGD

Najnowsze trendy w AGD

Rynek sprzętów gospodarstwa domowego praktycznie od początku swojego istnienia stanowi znaczącą przestrzeń dla rozwoju...›››
Wybieramy toster i opiekacz do kanapek

Wybieramy toster i opiekacz do kanapek

Chrupiące kanapki podawane na gorąco to popularne danie, którego przygotowanie nie zajmuje wiele czasu. Jednak aby delektować się...›››
Wybór suszarki do włosów – na co zwrócić uwagę?

Wybór suszarki do włosów – na co zwrócić...

Suszarka do włosów to niezbędny artykuł w gospodarstwie domowym każdego posiadacza dłuższych włosów. Dzięki temu urządzeniu...›››
Moje produkty 0
KreoCEN.pl Poradnik AGD Jak wybrać okap kuchenny
© kreoCEN.pl 2009 - 2019