,

Jak wybrać odpowiedni stół?

Stół to jeden z najważniejszych mebli w domu, ponieważ to przy nim właśnie wszyscy domownicy spędzają najwięcej wspólnego czasu. Stół gromadzi rodzinę podczas codziennych posiłków i odbywają się przy nim również spotkania towarzyskie. Warto zatem wybrać go szczególnie starannie, aby był funkcjonalny i wygodny.

Miejsce na stół

Miejsce, w którym stanie stół, powinno zależeć od tego, w którym pomieszczeniu koncentruje się życie rodzinne oraz oczywiście od metrażu, jaki mamy do dyspozycji. Najlepszym rozwiązaniem jest osobna jadalnia, jednak jeśli nie mamy takiego pomieszczenia, stół z powodzeniem może stanąć w kuchni czy też w salonie. Jeśli zdecydujemy się na jadalnię, najlepszym miejscem jest oczywiście centrum pomieszczenia - w osobnej jadalni to stół powinien królować we wnętrzu. W sytuacji, gdy mamy kuchnię otwartą na salon, ustawmy stół na granicy - wydzieli on tym samym w naturalny sposób indywidualną przestrzeń. Jeśli natomiast stół chcemy postawić w salonie, przestrzeń, którą zajmie można wyodrębnić układając na podłodze dywan, który obejmie tylko stół z krzesłami, stawiając niską ściankę, która oddzieli stół od reszty pomieszczenia lub pomalować innym kolorem ścianę, przy której stół stanie. Pamiętać przy tym należy, że odległość między stołem a ścianą lub innymi meblami, w pobliżu których stół stoi, powinna wynosić minimum 80 cm, aby osoba która siada do stołu, mogła bez przeszkód odsunąć krzesło i swobodnie ominąć stół, przechodząc obok niego.

Wielkość stołu

Stół powinien być wygodny i funkcjonalny. Jego wielkość najczęściej dopasowujemy do przestrzeni, którą dysponujemy. O ile jego wysokość zwykle jest mniej więcej podobna (najczęściej jest to od 74 do 76 cm), o tyle wielkość blatu dobiera się nie tylko do ilość osób, które będą przy nim najczęściej zasiadały, ale do przestrzeni jaką dysponujemy. Należy przy tym pamiętać, że wygodny stół to taki, przy którym przeznaczono dla jednej osoby fragment o długości 60 cm i szerokości 40 cm - to zapewni mu swobodę ruchów podczas jedzenia, wygodny dostęp do sztućców, szklanek i kieliszków. Natomiast osoba, która siedzi przy krótszym boku prostokątnego stołu musi mieć dla siebie co najmniej 90 cm długości, ponieważ osoby siedzące za rogiem, w naturalny sposób zabierają jej część blatu. Dodatkowo należy zarezerwować miejsce na środku stołu na naczynia z serwowanymi potrawami - powinna być to powierzchnia o szerokości co najmniej 20 cm.

Jak te wytyczne mają się do praktycznych wymiarów?

Wygodny stół, przy którym biesiadnicy będą zajmować miejsca z obu stron, powinien być stołem o szerokości co najmniej 100 cm i długości 60 cm. Jeśli zatem przy prostokątnym stole miałyby zasiadać na przeciw siebie 4 osoby, powinien być to stół o minimalnej długości 100 cm i szerokości 120 cm. A jeśli dodatkowo przy tym stole, będziemy chcieli posadzić dwie osoby przy jego krótszych bokach - stół powinien mieć wymiar co najmniej 160 cm długości i szerokości 120 cm.

Bardzo dobrym rozwiązaniem są stoły rozkładane: stół prostokątny rozkładany lub stół okrągły rozkładany, przy którym w razie potrzeby zmieści się większa ilość osób, niż tylko sami domownicy. I tutaj jednak trzeba pamiętać, że taki stół trzeba mieć gdzie rozłożyć, bo dodatkowy blat to przecież zajęcie większej przestrzeni, którą trzeba na ten czas wygospodarować.

Stół do jadalni w stylu prowansalskim

Kształt stołu

Stoły prostokątne, okrągłe, stoły okrągłe, owalne i kwadratowe - to, jaki wybieramy kształt stołu zależy oczywiście najczęściej od naszych upodobań. Zależy jednak również od tego, w jakim miejscu stół ma stanąć. Jeśli w osobnej jadalni - kształt stołu może być dowolny, ponieważ w tym pomieszczeniu stół stoi w centrum. Jeśli stawiamy go w kuchni czy w salonie przy ściance - stół powinien być prostokątny lub kwadratowy - stół okrągły lub owalny, nie będzie po prostu w tym miejscu ładnie wyglądał. Stoły prostokątne są zatem bardziej uniwersalne, ale ogromną zaletą stołów okrągłych jest równoważny podział miejsc. Atutem stołów okrągłych jest także brak kantów, co jest szczególnie cenne, gdy w domu są małe dzieci.

Materiał stołu

Najlepszym materiałem na stół, który ma nas cieszyć długo i który będzie wygodny podczas użytkowania to lite drewno. Drewno można zastąpić płytą mdf, którą pokryje się okleiną. To także trwały materiał, prawdziwe drewno to jednak wyjątkowa magia, która staje się naszym udziałem każdego dnia, gdy użytkujemy stoły drewniane. W minimalistycznych, nowoczesnych wnętrzach dobrze prezentują się także stoły ze szklanym blatem - szkło powinno być w tym wypadku hartowane, specjalnie wzmacniane. Niezależne od tego z jakiego materiału jest wykonany stół, należy o niego odpowiednio dbać i w odpowiedni sposób go użytkować.

Biały stół do jadalni

Styl stołu

Styl stołu warto wybrać w estetyce, która dominuje w danym wnętrzu, dzięki temu pomieszczenie będzie urządzone harmonijnie i spójnie. Stół w stylu francuskim o wyraźnie giętych nogach, jak w meblach typowo ludwikowskich, pięknie zaprezentuje się w stylowej i klasycznej jadalni. Stół na toczonych nogach lub stół z nogami subtelnie zwężanymi ku dołowi doskonale wpisze się w styl prowansalski. Do minimalistycznych, nowoczesnych wnętrz dobierzmy stół o czystych liniach, bez podziałów, z idealnie gładką powierzchnią, który postawiono na równych nogach. Wnętrza industrialne chętnie będą u siebie gościć stół, który jest połączeniem surowego drewna i zimnej stali. W aranżacjach rustykalnych, vintage i shabby chic świetnie będą pasować stoły postarzane, na których farba jest przetarta i na których widać fakturę powstałą po pociągnięciu pędzla.

Wybór idealnego stołu to z pewnością spore wyzwanie. Warto jednak poświęcić temu nieco więcej czasu: zmierzyć dokładnie metraż, którym dysponujemy, zastanowić się nad potrzebami wszystkich domowników, ocenić kształt pomieszczenia, w którym stół ma stanąć, określić styl, który będzie reprezentował, a dopiero później ze ściśle określonymi wytycznymi, podjąć decyzję o wyborze konkretnego stołu.

Szukając wymarzonego stołu koniecznie zajrzyj do sklepu internetowego Mile Maison, w którym znajdziesz piękne stoły rozkładane, stoły okrągłe, stoły prostokątne i owalne, stoły gotowe oraz stoły na zamówienie, wykonywane w różnych wymiarach.

Biuro Obsługi Klienta:
tel. 602 497 282
tel. 71 725 38 78
bok@milemaison.pl
www.milemaison.pl

PORADNIK KUPUJĄCEGO
Meble w stylu prowansalskim - kolekcja Pesaro

Meble w stylu prowansalskim - kolekcja Pesaro

Kolekcja mebli Pesaro to stylowe meble prowansalskie , które wyróżniają się subtelną, kremową kolorystyką oraz wyjątkowym...›››
Jak wybrać idealny materac do spania?

Jak wybrać idealny materac do spania?

Wybór materaca do łóżka to jedna z najważniejszych decyzji podczas urządzania sypialni. Dobrze wybrany materac to zarówno...›››
Jaka szafa do sypialni?

Jaka szafa do sypialni?

Jaka powinna być idealna szafa do sypialni? Szafa w zabudowie czy szafa wolnostojąca? Szafa z lustrem? Szafa z szufladami? To jeden z...›››
Moje produkty 0
KreoCEN.pl Poradnik Wyposażenie Jak wybrać odpowiedni stół?
© kreoCEN.pl 2009 - 2019