,

Jak wybrać dobrą pralkę?

Przechadzając się alejką sklepową w poszukiwaniu zwykłej pralki, nie trudno o zawrót głowy. Jak tu się nie pogubić, zastanawiając się jak spośród tak szerokiej oferty wybrać pralkę idealną, czyli taką która będzie dobrze prała, dobrze wirowała, nie zepsuje się po kilku miesiącach i nie zrujnuje nas finansowo?

Wybór pralek na rynku jest naprawdę szeroki. Producenci oferują wiele modeli, które mogą się od siebie diametralnie różnić. Mnogość funkcji i wszelakich bajerów opisanych w specyfikacjach może kupującemu nieźle namieszać w głowie. Co zatem wziąć pod uwagę wybierając pralkę? Na pewno typ pralki, funkcje, klasy efektywności, koszty eksploatacji i bezpieczeństwo.

Typ pralki

Do wyboru mamy klika opcji: pralkę ładowaną od przodu, pralkę ładowaną od góry, pralkę wolnostojącą, pralkę do zabudowy i pralko-suszarkę. Oczywiście wybierać możemy również pomiędzy pralką automatyczną bębnową a wirnikową, jednak ta druga to już w zasadzie relikt.

Największą część oferty sklepów stanowią pralki wolnostojące. Wyróżnia je największa pojemność oraz szeroki wachlarz modeli. Pralki do zabudowy od wolnostojących niewiele się różnią. Ich zaletą jest to, że łatwo możemy je zamaskować lub po prostu dopasować do stylu łazienki. Jeśli chodzi o sposób ładowania, większość osób decyduje się na zakup pralki ładowanej od przodu. Producenci oferują jednak także modele ładowane od góry. Wybierając taki model musimy pamiętać, by pozostawić wolną przestrzeń nad urządzeniem, umożliwiającą otwarcie drzwiczek. Pralki ładowane od góry wyróżnia większa pojemność bębna (od 4,5 do 6 kg), mniejszy rozmiar oraz większe możliwości ustawienia pralki (możemy ustawić ją bokiem lub we wnękach). Pralki ładowane od frontu dają możliwość wykorzystania górnej ściany jako półki. Są większe i wygodniejsze w użytkowaniu, jednak zwykle nie nadają się do małych łazienek.

Coraz większą popularnością cieszą się pralko-suszarki. Szczególnie dobrze sprawdzają się one w małych mieszkaniach, w których nie ma miejsca na rozłożenie suszarki i rozwieszenie ubrań. Decydując się na pralko-suszarkę musimy jednak liczyć się z tym, że pralko-suszarki są mniej energooszczędne, zużywają więcej zarówno więcej prądu jak i wody.

Sprawdź aktualną ofertę pralek na kreoCEN.pl

Pojemność

To jedna z najważniejszych cech pralki. Pojemność pralki a zarazem wybór odpowiedniego modelu powinniśmy dostosować do własnych potrzeb czyli m.in. wielkości rodziny oraz ilości miejsca przeznaczonego na urządzenie. W sprzedaży dostępne są modele, których ładowność bębna wynosi od 3 do 10 kg. Jeśli z pralki korzystać będzie jedna lub dwie osoby warto wybrać model o pojemności do 5kg. Kilkuosobową rodzinę z kolei w pełni zadowoli pralka o ładowności do 7kg.

PORADNIK KUPUJĄCEGO
Najnowsze trendy w AGD

Najnowsze trendy w AGD

Rynek sprzętów gospodarstwa domowego praktycznie od początku swojego istnienia stanowi znaczącą przestrzeń dla rozwoju...›››
Wybieramy toster i opiekacz do kanapek

Wybieramy toster i opiekacz do kanapek

Chrupiące kanapki podawane na gorąco to popularne danie, którego przygotowanie nie zajmuje wiele czasu. Jednak aby delektować się...›››
Wybór suszarki do włosów – na co zwrócić uwagę?

Wybór suszarki do włosów – na co zwrócić...

Suszarka do włosów to niezbędny artykuł w gospodarstwie domowym każdego posiadacza dłuższych włosów. Dzięki temu urządzeniu...›››
Moje produkty 0
KreoCEN.pl Poradnik AGD Jak wybrać dobrą pralkę?
© kreoCEN.pl 2009 - 2019