,

Jak urządzić mieszkanie w stylu francuskim

Mieszkania urządzone w stylu francuskim są zawsze wytworne, bogate w dekoracje i zdobne detale. Są absolutnym przeciwieństwem minimalizmu, dominuje w nich przepych, oraz pewien blichtr nawiązujący do klasyki i baroku. Zawsze pełne klasy, luksusu są także bardzo harmonijne i dzięki temu przytulne. Jak dobrać kolorystykę? Jakie wybrać meble, tkaniny, dodatki, aby stworzyć spójną i stylową aranżację? Podpowiadamy jak urządzić mieszkanie w stylu francuskim.

Eklektyzm

Francuskie wnętrza to często połączenia mebli, dekoracyjnych bibelotów, pochodzących z różnych epok. To elementy baroku, neoklasycyzmu, rokoko, art déco czy też belle époque. Śmiało zatem zestawiaj ze sobą meble, które wzornictwem nawiązują do różnych wątków dekoracyjnych, odważnie stawiaj obok siebie dodatki o odmiennym charakterze. Te różne style zepniesz w całość klamrą, jaką jest oś symetrii.

Symetria

Oś symetrii to jedna z naczelnych zasad w rozmieszczaniu we wnętrzach mebli, dodatków i elementów architektonicznych takich jak kolumny, figury, sztukaterie czy ogrodowe rzeźby. Pomaga uzyskać wnętrze harmonijne i spójne, mimo bogactwa elementów, często różniących się sposobem wykończenia, kolorystyką czy też ornamentami i rzeźbieniami.

Kolorystyka

Kolory dla francuskich wnętrz to odcienie złamanej bieli, które zestawia się z delikatnie rozbielonymi pastelami, zszarzałymi beżami i zieleniami, a także akcenty złote i srebrne, które dodają blichtru. Trzymanie się tych tonacji jest ważne nie tylko z punktu widzenia wierności tej estetyce. Meble w stylu francuskim, mnogość detali i rozmaitych, bogato zdobionych drobiazgów wymagają zachowania odpowiedniej przestrzeni. Aby nie przytłaczały one aranżacji, aby nie wywoływały wrażenia ciężkości, pomieszczenia powinny być przestronne i jasne. Współcześnie nie buduje się już domów i mieszkań z tak wysokimi sufitami, jak w dawnych pałacykach, które ową przestrzeń gwarantowały. Dlatego odpowiedni wybór kolorystyki jest tak ważny: jasnymi kolorami optycznie powiększysz nawet najmniejsze pomieszczenie i dodasz lekkości każdemu wnętrzu. Typowo francuskie kolory to także szmaragdowa zieleń, szkarłat, taupe i czerń, które podkreślają szlachetność mebli i tkanin tak ważnych we francuskich aranżacjach.

Komoda w stylu francuskim

Meble

We wnętrzach francuskich obowiązkowo muszą pojawić się meble inspirowane wzornictwem tak zwanych "ludwików". Pod tym pojęciem najczęściej kryją się ornamenty, linie i formy pochodzące z czasu panowania Ludwika XIV i Ludwik XV. Meble z okresu Ludwika XV to opływowe i eliptyczne linie, miękkie formy, często inspirowane sztuką włoskiego baroku i wpływami wschodnimi. Zamykane są w komfortowej formie, dzięki której są nie tylko dekoracyjne, ale i wygodne dla użytkowników. O wiele cięższe, niemal monumentalne są meble z okresu Ludwika XIV- ciężkie bryły, bogato intarsjowane i rzeźbione, ozdabiane są motywami słońca, lilii, muszli i nenufarów, a także motywem głowy zwierzęcej lub ludzkiej. Zwykle są również złocone.

Tkaniny

Tkaniny odgrywają ogromną rolę w budowaniu atmosfery francuskiego szyku. Styl francuski to tkaniny przede wszystkim szlachetne: połyskujące obicia aksamitu tapicerowanych mebli, jedwabne poduszki, dekoracyjne pikowania, duże zagłówki, okna ubrane w adamaszki i tiule, materiałowe tapety, a do tego frędzle i ozdobne chwosty, którymi dekoruje się okucia mebli i drzwi. W bogactwie tkanin ważna jest jedność tonacji i deseni.

Wnętrze w stylu francuskim

Szkło

Szklane dodatki we wnętrzach to blask, który tak kochają Francuzi. W Twojej aranżacji nie powinno zatem zabraknąć dodatków wykonanych właśnie ze szkła: szklane żyrandole, szklane lampiony, kryształowe wazony, posrebrzane kasetki ze szklanymi wieczkami, ornamentowane kielichy, które odbijają i rozpraszają światło, sprawiając, że pomieszczenia iskrzy i lśni.

Dekoracje

Dekoracyjne przedmioty, które ustawisz na konsolach, komodach, w otwartych półkach regałów, w przeszklonych witrynach czy zawiesisz na ścianach, dopełnią aranżacji. Wysokie świeczniki, pękate lampy, ornamentowane naczynia, ceramiczne lub porcelanowe figurki, posrebrzane kasetki, butelki po perfumach, ramki ze zdjęciami, lustra w ciężkich i złoconych ramach. Ulubione motywy dekoracyjne ornamentowanych przedmiotów to: muszle nawiązujące do pałacu wersalskiego, liście nenufarów i trzcin, lilie kojarzące się monarchią francuską, a także korona.

Artykuł powstał przy współpracy z internetowym sklepem Mile Maison

PORADNIK KUPUJĄCEGO
Meble w stylu prowansalskim - kolekcja Pesaro

Meble w stylu prowansalskim - kolekcja Pesaro

Kolekcja mebli Pesaro to stylowe meble prowansalskie , które wyróżniają się subtelną, kremową kolorystyką oraz wyjątkowym...›››
Jak wybrać idealny materac do spania?

Jak wybrać idealny materac do spania?

Wybór materaca do łóżka to jedna z najważniejszych decyzji podczas urządzania sypialni. Dobrze wybrany materac to zarówno...›››
Jaka szafa do sypialni?

Jaka szafa do sypialni?

Jaka powinna być idealna szafa do sypialni? Szafa w zabudowie czy szafa wolnostojąca? Szafa z lustrem? Szafa z szufladami? To jeden z...›››
Moje produkty 0
KreoCEN.pl Poradnik Wyposażenie Jak urządzić mieszkanie w stylu francuskim
© kreoCEN.pl 2009 - 2019