,

Jak stworzyć i dbać o trawnik

Zadbany trawnik może być wizytówką naszego otoczenia: w dużym ogrodzie będzie stanowił tło dla drzew, krzewów oraz kolorowych kwiatów, małemu nada przestronności. Niestety, by trawnik wyglądał odpowiednio, nie wystarczy samo koszenie. Bardzo ważne są preparaty do jego pielęgnacji oraz narzędzia ogrodowe.

Krok pierwszy: zakładanie trawnika

Przestrzeganie kilku prostych zasad pozwoli cieszyć się piękną zielenią pozbawioną chwastów oraz innych „nieproszonych gości”. Najłatwiejszy w utrzymaniu jest trawnik na równinnym terenie. Podczas koszenia unikniemy wysiłku związanego z koniecznością pchania kosiarki pod górę, a w razie obfitych opadów woda deszczowa nie będzie spływała i gromadziła się w niżej położonych miejscach. Niestety ukształtowanie terenu nie jest łatwe do zmiany dlatego niekiedy jesteśmy zmuszeni do pielęgnacji trawnika znajdującego się na nierównej powierzchni.

Koszenie trawnika

Dla roślin bardzo ważny jest odczyn pH gleby, w której rosną. Niski odczyn jest prawdziwym „rajem” dla wszelkiego rodzaju mchów i porostów, wysoki natomiast sprzyja rozwojowi chwastów. Optymalne pH naszego trawnika powinno więc wynosić 5,5 do maksymalnie 6,5. Jeśli na terenie, który przygotowujemy pod trawnik, rosną już jakieś chwasty, najlepiej sięgnąć po odpowiedni preparat chemiczny (dostępne w każdym sklepie ogrodniczym) i spryskać nim całą powierzchnię. Na koniec wyrywamy chwasty wraz z korzeniami, ubijamy dokładnie glebę tak, aby nie zapadała się pod naszym ciężarem, i możemy przygotować się do wyboru odpowiednich nasion trawy.

Ich wybór może okazać się niezbyt prosty, ponieważ rynek ogrodniczy oferuje wiele odmian nasion. Do trawników przydomowych najlepsze są tzw. mieszanki sportowe oraz rekreacyjne, bardziej odporne na intensywny użytkowanie. Do wysiewu nie stosuje się jednej odmiany traw, ponieważ są one mniej odporne na działanie warunków atmosferycznych. Większość dostępnych na rynku nasion to w rzeczywistości mieszanki trzech popularnych traw: kostrzewy czerwonej, wiechliny łąkowej oraz życicy trwałej. Najodpowiedniejszym okresem wysiewu nasion jest maj oraz czerwiec, a także wczesna jesień – przełom września i października. Należy pamiętać, aby nie siać na suchą glebę, ponieważ nawodniona ziemia szybciej przyjmie nasiona.

Krok drugi: pielęgnacja

Kosiarka elektryczna
Kosiarka elektryczna

Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym trawnika jest jego koszenie. Trawę ścinamy gdy osiągnie wysokość około 7-10 cm i powtarzamy tą czynność średnio raz na 10 dni. Jeżeli będziemy kosić rzadziej, bardzo prawdopodobne, że w naszym ogrodzie pojawią się chwasty. Nie należy kosić trawnika zbyt nisko – optymalną wysokością są 3 cm. Jeśli noże naszej kosiarki są bardzo ostre, mogą wyrwać zbyt słabe i niezakorzenione pojedyncze kiełki trawy.

Najpopularniejsze na rynku są obecnie kosiarki spalinowe. Najnowsze modele posiadają funkcję nawożenia – powierzchnia jest użyźniana świeżą, drobno ściętą trawą. Urządzenia te konkurują z kosiarkami elektrycznymi. Warto znać wady i zalety każdej z nich.

Rodzaj kosiarkiZaletyWady
Kosiarka spalinowa
 • Koszenie nieograniczone kablem
 • duża moc
 • sprawdza się przy większych powierzchniach
 • wymaga dolewania paliwa
 • droższa
 • wymaga serwisowania
 • pracuje głośno
 • ciężka
Kosiarka elektryczna
 • niska cena
 • cicho pracuje
 • lekkość, łatwa w przenoszeniu
 • nie wymaga serwisowania
 • sprawdza się przy małych powierzchniach
 • koszenie ograniczone kablem
 • słaba moc

W małych oraz trudno dostępnych miejscach dobrze sprawdzają się kosy spalinowe. Niewielkie rozmiary nie zawsze jednak idą w parze z lekkością – większość modeli jest ciężka przez co dłuższe koszenie staje się męczące.

Traktor ogrodowy
Traktor ogrodowy

Właściciele dużych trawników najczęściej wybierają traktory ogrodowe. Ich ceny zaczynają się od około 5 tys. zł – im kwota wyższa, tym lepszej jakości sprzęt. Główną wadą tych urządzeń okazują się gabaryty . W miejscach trudno dostępnych (np. między drzewami) będziemy musieli użyć zwykłej kosiarki. Mimo to traktory ogrodowe są bardzo funkcjonalne – droższe modele posiadają wiele opcji dodatkowych, dzięki którym nasze urządzenie zimą może zamienić się np. w mini-pług do odśnieżania

Ci, którzy nie mają czasu na samodzielną pielęgnację trawnika, mogą zastanowić się nad zakupem mechanicznej kosiarki, działającej jak robot. To małe urządzenie zasilane jest akumulatorem (lub energią słoneczną), może działać samodzielnie (omija przeszkody w ogrodzie) lub z naszą pomocą – zależnie od zaprogramowania.

Kosiarka jest tylko jednym z wielu narzędzi ogrodowych służących pielęgnacji trawnika. Jesienią przydatne są zwłaszcza grabie. Warto zaopatrzyć się w dwa rodzaje: wachlarzowe – do grabienia liści – oraz zwykłe, metalowe. Przy odrobinie wysiłku i z pomocą kilku prostych narzędzi nasz trawnik będzie prezentował się doskonale!

Iwona Smęder

PORADNIK KUPUJĄCEGO
Zimowy ogród - zieleń przez cały rok

Zimowy ogród - zieleń przez cały rok

Zimowy ogród staje się coraz popularniejszą formą zagospodarowania tarasu. Stwarza on przyjazną atmosferę domowej zieleni,...›››
Jak sprawić, by balkon stał się wyjątkowy?

Jak sprawić, by balkon stał się wyjątkowy?

Dekoracja balkonu w budynku wielorodzinnym to prawdziwe wyzwanie, szczególnie, jeżeli jest niewielkich rozmiarów. Często jest on...›››
Ogród w stylu japońskim

Ogród w stylu japońskim

Choć nasz klimat jest inny niż ten w Japonii, nie przeszkadza to jednak w stworzeniu ogrodu japońskiego właśnie w Polsce. Wydawać by się...›››
Moje produkty 0
KreoCEN.pl Poradnik Ogród Jak stworzyć i dbać o trawnik
© kreoCEN.pl 2009 - 2019