,

Jak sprawić, by balkon stał się wyjątkowy?

Dekoracja balkonu w budynku wielorodzinnym to prawdziwe wyzwanie, szczególnie, jeżeli jest niewielkich rozmiarów. Często jest on traktowany po prostu, jako dodatkowe pomieszczenie, gdzie można postawić rower czy inne rzeczy, na które nie mamy miejsca w mieszkaniu. Czasami ciężko się na nim zrelaksować z uwagi na sąsiednie balony, czy też trudności w utrzymaniu czystości. Te i wszystkie inne problemy staną się nieważne, gdy uświadomimy sobie, że nawet najmniejszy balon może być dla nas kolejnym „pokojem” oraz komfortowym, estetycznym miejscem relaksu, w którym będziemy mogli spędzić czas w słoneczne dni. Lato zbliża się do nas wielkimi krokami, więc to najlepszy czas, żeby zrewitalizować swój balkon i nadać mu niepowtarzany charakter.

Po pierwsze: zdefiniuj swoje potrzeby!

Niestety prawda jest taka, że mały balkon bardzo ogranicza pole działania. Dlatego przede wszystkim na etapie planowania wystroju powinniśmy się zastanowić, jakie są nasze priorytety związane z użytkowaniem balkonu. Czy ma być estetycznie urządzony i pełen kwiatów, czy ma być raczej miejscem spotkań z przyjaciółmi? A może bardzo prywatnym kącikiem, w którym można przeczytać książkę i napić się kawy? Przy małej powierzchni najprawdopodobniej nie uda nam się stworzyć balkonu wielofunkcyjnego, dlatego określenie swoich potrzeb jest w tym przypadku konieczne. Należy upewnić się również, czy planowane przez nas elementy wystroju balkonu nie będą uciążliwe dla sąsiadów oraz czy w naszym bloku nie obowiązują specjalne przepisy dotyczące możliwości aranżacji balkonu.

Meble wiklinowe na tarasie

Rozsądnie wykorzystaj przestrzeń

Na niewielkim balkonie świetnie sprawdzają się składane krzesła i stoliki. Nie zajmują one wiele miejsca i bardzo łatwo mogą zostać schowane np. do skrzyń lub powieszone na specjalnych wieszakach zamontowanych przy barierce. By poprawić ich walory estetyczne, możemy je pomalować, a stolik zakryć kolorowym obrusem. Takie meble dostępne są również w wersji drewnianej. Stoliki pasujące do niewielkiego balkonu powinny mieć kształt kwadratowy, prostokątny lub trójkątny, by dobrze dopasować się do wolnej przestrzeni, a jednocześnie nie pozostawiać niewykorzystanego miejsca. Producenci oferują również składane blaty, które montuje się do ścian. Mamy do wyboru dwie opcje: blaty składane lub wiszące na łańcuchach. Te drugie w razie potrzeby mogą służyć także za półki i bardzo estetycznie wyglądają. W przypadku, gdy nie chcemy montować stolika na stałe w ścianie, możemy zdecydować się na nakładkę na balustradę. Taki stoliczek może być mniej stabilny, ale jego konstrukcja jest prosta i nadaje się nawet do niewielkich powierzchni. Jeżeli nie interesują nas meble składane i chcemy zamontować trwałe, wygodne siedzisko, idealnym miejscem do tego celu są kąty utworzone przez sąsiadujące ściany. Interesująco w tej roli wyglądają drewniane skrzynie, na których można poukładać kolorowe poduszki. Dodatkowym atutem jest możliwość wykorzystania ich do przechowywania rzeczy. Jedyne, o czym musimy pamiętać, to zmienna pogoda, która sprawia, że część elementów musimy każdorazowo chować, co może być na dłuższą metę uciążliwe.

Pamiętaj o spójnej kompozycji

Dekorowanie balkonu nie może być zbyt chaotyczne. Dysponując niewielką przestrzenią, musimy pamiętać o tym, by nasza kompozycja była spójna – tak, aby nie ,,zagraciła” balkonu. Dlatego, jeżeli chcemy umieścić na nim wiele roślin, dobrze byłoby zakupić jednakowe doniczki. By zaoszczędzić jak najwięcej miejsca, warto wykorzystywać przestrzeń pionowo np. przez zamontowanie drabinek, które mogą służyć jako kwietniki. Kwiaty umieszczone bezpośrednio na parapecie sprawią, że już sam widok z okna będzie ładniejszy. Jeżeli nie mamy zbyt dużo czasu na pielęgnację roślin, dobrym wyborem będą łatwe w utrzymaniu i długo kwitnące pelargonie bluszczolistne, begonie wiecznie kwitnące czy werbeny. Każdą z nich można umieścić w wiszących pojemnikach, które nie tylko dobrze wyglądają, lecz także zajmują niewiele miejsca i można je dowolnie przewieszać w zależności od upodobań. Balkon będzie miał niesamowity klimat, jeżeli posadzimy na nim rośliny o mocnym, orientalnym zapachu jak np. lawenda, szałwia czy goździki brodate. Możemy również zastanowić się nad oryginalnym oświetleniem. Mini-latarnie, świece umieszczone w specjalnych lampionach czy też dobrze dobrane lampki sprawią, że balkon stanie się prawdziwie wyjątkowym miejscem.

Zielnik na balkonie

Eko balkon

Nawet na bardzo niewielkim balkonie można uprawiać własne zioła lub warzywa. Wcale nie potrzeba wiele, by uzyskać interesujące produkty, które będą nie tylko smaczne, ale i zdrowe. Oczywiście na początku należy zastanowić się, ile miejsca na balkonie możemy poświęcić pojemnikom i ile czasu jesteśmy w stanie wygospodarować na zajmowanie się uprawą. Ze względu na krótki okres wegetacji, na balkonie zasadzić możemy: pomidory, cebulę, paprykę czy fasolę pnącą. Istnieje także specjalna odmiana truskawek dopasowana do warunków panujących na balkonie – mają one długie, zwisające pędy i owocują od końca wiosny, aż do samej jesieni. Jeżeli nie chcemy, by większość balkonu była zajęta przez naszą uprawę, zawsze można zdecydować się na zioła. Zasadzamy je w mniejszych, glinianych doniczkach lub wszystkie w jednej dużej. Jeżeli powiesimy je przy ścianie, na specjalnej kratce lub rusztowaniu, zajmą jeszcze mniej miejsca, a dodatkowo będą estetycznie wyglądać. Wybór zależy od naszych kulinarnych upodobań – aczkolwiek bardzo często wybierana jest bazylia, mięta, pietruszka czy kolendra. Niezależnie od tego, czy decydujemy się na owoce, warzywa czy zioła, w pierwszej kolejności musimy upewnić się, ile wody oraz słońca potrzebuje dana roślina, kiedy powinna być siana i jaki jest najlepszy sposób jej sadzenia.

Oczywiście powyższe propozycje, to tylko kilka przykładów możliwych aranżacji balkonu w mieszkaniu. Producenci, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, oferująbardzo ciekawe rozwiązania i praktyczne meble oraz dodatki do wykorzystania na balkonach. Im mniejszą powierzchnią dysponujemy, tym szybciej i taniej będziemy mogli zmienić nasz balkon w niepowtarzalne miejsce, gdzie z ochotą spędzimy wolny czas w nadchodzące wakacje.

Marta Kania
kreoCEN.pl

PORADNIK KUPUJĄCEGO
Zimowy ogród - zieleń przez cały rok

Zimowy ogród - zieleń przez cały rok

Zimowy ogród staje się coraz popularniejszą formą zagospodarowania tarasu. Stwarza on przyjazną atmosferę domowej zieleni,...›››
Ogród w stylu japońskim

Ogród w stylu japońskim

Choć nasz klimat jest inny niż ten w Japonii, nie przeszkadza to jednak w stworzeniu ogrodu japońskiego właśnie w Polsce. Wydawać by się...›››
Traktorek ogrodowy - sprawdź zanim kupisz

Traktorek ogrodowy - sprawdź zanim kupisz

Mimo że miesiącem, w którym zazwyczaj zaczynamy pierwsze prace w ogrodzie, jest kwiecień, to warto już teraz pomyśleć o wiosennych...›››
Moje produkty 0
KreoCEN.pl Poradnik Ogród Jak sprawić, by balkon stał się wyjątkowy?
© kreoCEN.pl 2009 - 2020