,

Jak dbać o meble z litego drewna?

Wybierając meble do aranżacji wnętrz, kierujemy się nie tylko ich wyglądem, ale także jakością. Jeśli szukamy mebli solidnych i trwałych, decydujemy się zazwyczaj na meble z litego drewna. Drewno gwarantuje nie tylko ową solidność, ale również to, że nawet po wielu, wielu latach, wykonane z niego meble będą wyglądać jak nowe. Warunkiem jest oczywiście odpowiednie użytkowanie i konserwacja mebli, którą warto przeprowadzać systematycznie, aby meble jak najdłużej zachowały świeżość i blask.

W zależności od tego, jakie drewno zostało użyte do produkcji danego mebla, z jakiej strefy klimatycznej ono pochodzi, jaki jest jego stopień twardości oraz czym wykończone - nieco inaczej je pielęgnujemy. Dotyczy to jednak określonych preparatów, które stosujemy do codziennej pielęgnacji i okresowej konserwacji. Podstawowe zasady użytkowania mebli drewnianych są bowiem takie same niezależnie od rodzaju drewna, z jakiego zostały wykonane. Przestrzegając poniższych wskazówek, meble przez wiele lat zachowają swoje piękno, a Ty długo będziesz się cieszyć ich blaskiem.

Jak pielęgnować meble drewniane?

1. Dbaj o właściwą wilgotność i temperaturę w pomieszczeniu- drewno nie lubi wilgoci i nawet przy odpowiednim jego zabezpieczeniu należy unikać nadmiernej wilgoci w pomieszczeniu, w którym meble stoją- najlepsze parametry dla ochrony mebli drewnianych to wilgotność w okolicach 60% oraz temperatura ok. 20 stopni. Wzrost wilgotności powyżej 70% i jej spadek poniżej 45% może skutkować uszkodzeniem mebli.

2. Zadbaj o odpowiednią odległość od źródeł ciepła- postaraj się nie ustawiać drewnianych mebli przy kaloryferze, piecu czy kominku. Jeśli masz ogrzewaną podłogę meble ustaw na filcowych podkładkach.

3. Chroń meble przed wodą- jeśli rozlejesz wodę, natychmiast wytrzyj ją do sucha, zanim wniknie w drewno. Użyj do tego papierowych ręczników, w które wsiąknie woda, a następnie miękkiej ściereczki do ostatecznego przetarcia zawilgoconej powierzchni.

Stylowa komoda z litego drewna

4. Używaj podkładek pod kubki i garnki- unikaj stawiania kubków z gorącymi lub bardzo zimnymi płynami bezpośrednio na powierzchni mebla. Mogą powstać wówczas plamy i ślady, które trudno będzie usunąć.

5. Systematycznie czyść meble z kurzu- nie dopuszczaj do nadmiernego zabrudzenia mebli. Systematycznie omiataj je specjalną szczotką antystatyczną, która przyciąga kurz lub delikatnie ścieraj go suchą, czystą i miękką ściereczką- dzięki temu nie będzie on wnikał w pory drewna, w powstałe rysy, zadrapania.

6. Wybieraj odpowiednie środki do pielęgnacji mebli- przede wszystkim nigdy nie kupuj uniwersalnych środków dwa w jednym, które mają i czyścić i konserwować za jednym zamachem. Używając ich ani nie usuniesz brudu z mebli (jedynie go rozetrzesz) ani ich odpowiednio nie zakonserwujesz. Stosuj zawsze środki, które przeznaczone są do jednego konkretnego celu: osobno do czyszczenia, osobno do konserwacji. Kolejną ważną zasadą jest właściwy dobór preparatu do mebla: inne środki stosujemy do mebli olejowanych, lakierowanych, woskowanych czy malowanych. Zawsze sprawdzaj na etykietce, do jakiego mebla przeznaczony jest dany preparat.

7. Używaj preparatów chemicznych we właściwy sposób- nigdy nie nanoś preparatu bezpośrednio na mebel. Nasącz nim miękką ściereczkę z mikrofibry i dopiero wówczas czyść nim mebel. Podczas procesu czyszczenia zawsze używaj innej ściereczki do nanoszenia preparatu i innej (czystej) ściereczki do usunięcia rozpuszczonego brudu. Pamiętaj o tym, że meble drewniane należy przecierać zawsze zgodnie z kierunkiem usłojenia. Środków chemicznych nie używaj zbyt często - podczas czyszczenia mebli specjalnymi preparatami chemicznymi, usuwa się z nich warstwę ochronną, którą nałożono poprzednio. Dlatego po takim gruntownym czyszczeniu, na mebel należy ponownie nanieść właściwy środek zabezpieczający: wosk, olej czy inny preparat.

Fotel drewniany

8. Przeprowadzaj okresowe zabiegi konserwujące- co kilka miesięcy przeprowadzaj konserwację drewnianych mebli. W przypadku mebli olejowanych i woskowanych- olej lub wosk należy nakładać na nie co najmniej 2 razy w roku. Meble lakierowane z kolei konserwujemy preparatami, które przywracają blask.

Pamiętaj, aby przed użyciem środka do konserwacji zawsze dokładnie wyczyścić mebel z kurzu i brudu. Zwróć szczególną uwagę na brud w rysach i zadrapaniach mebla. Większe przebarwienia lub rysy możesz usunąć, stosując drobnoziarnisty papier ścierny. Po wyrównaniu powierzchni należy bardzo dokładnie usunąć wszelki pył z powierzchni drewna, aby podczas nanoszenia preparatu konserwującego nie został on wtarty w strukturę drewna.

Systematyczne zabiegi konserwujące sprawiają, że z każdym kolejnym zabiegiem powłoka mebla jest twardsza i bardziej odporna na mechaniczne uszkodzenia. Taka konserwacja ułatwia również codzienną pielęgnację mebla, ponieważ środki do tego przeznaczone mają zazwyczaj właściwości antystatyczne, które utrudniają osadzanie się na meblach kurzu.

Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem Mile Maison - oferującym stylowe meble gotowe i meble z drewna na zamówienie.

PORADNIK KUPUJĄCEGO
Meble w stylu prowansalskim - kolekcja Pesaro

Meble w stylu prowansalskim - kolekcja Pesaro

Kolekcja mebli Pesaro to stylowe meble prowansalskie , które wyróżniają się subtelną, kremową kolorystyką oraz wyjątkowym...›››
Jak wybrać idealny materac do spania?

Jak wybrać idealny materac do spania?

Wybór materaca do łóżka to jedna z najważniejszych decyzji podczas urządzania sypialni. Dobrze wybrany materac to zarówno...›››
Jaka szafa do sypialni?

Jaka szafa do sypialni?

Jaka powinna być idealna szafa do sypialni? Szafa w zabudowie czy szafa wolnostojąca? Szafa z lustrem? Szafa z szufladami? To jeden z...›››
Moje produkty 0
KreoCEN.pl Poradnik Wyposażenie Jak dbać o meble z litego drewna?
© kreoCEN.pl 2009 - 2019