,

Grzejniki na podczerwień - jak one ogrzewają

Po długim okresie dominacji na rynku grzejników z rodziny urządzeń konwekcyjnych, nadszedł czas dynamicznego rozwoju technologii wykorzystujących promieniowanie. W przypadku zdecydowanej większości potencjalnych nabywców, wiedza dotycząca promienników ciepła ogranicza się do świadomości zupełnie innej budowy i zasad instalacji tych urządzeń, w porównaniu do grzejników, których działanie opiera się na konwekcji. Kluczowej różnicy należy jednak szukać zupełnie gdzieś indziej - w zasadzie działania. Specyfika funkcjonowania promienników okazuje się niezwykle istotna z punktu widzenia możliwości uzyskania warunków komfortu cieplnego przy relatywnie niskich nakładach finansowych.

Promieniowanie? Nic nowego!

Oczywiście samo zjawisko promieniowania, jako jeden z mechanizmów transportu ciepła, towarzyszy człowiekowi od zarania dziejów. Najstarszym, a zarazem najpotężniejszym promiennikiem ciepła jest Słońce, które całość energii przekazywanej Ziemi oddaje właśnie poprzez promieniowanie.

Może się wydawać, że z wykorzystaniem promieniowania w ogrzewnictwie spotykamy się jednak raczej od niedawna. Nic bardziej mylnego! Z pewnością każdy przynajmniej słyszał o piecach kaflowych. Te urządzenia, bardzo popularne jeszcze kilka dekad temu, w swoim działaniu opierały się właśnie na zjawisku promieniowania. Rozgrzane kafle pieca stopniowo oddawały ciepło do pomieszczenia, w którym znajdowało się owe urządzenie.

Niektóre specjalistyczne promienniki ciepła, stosowane dziś powszechnie w wielu branżach, to właściwie tylko nieznaczna modyfikacja innych niezwykle popularnych urządzeń. Mowa tu oczywiście o promiennikach IR (ang. Infrared) wykorzystywanych w hodowli drobiu (tzw. €ž"kwoka€"), czy trzody chlewnej -€“ te urządzenia, to praktycznie stare, poczciwe żarówki.

Choć czasem ciężko w to uwierzyć, współczesne promienniki ciepła wykorzystywane w ogrzewnictwie, choć tak odmienne pod względem budowy, działają na tej samej zasadzie, co wymienione wyżej urządzenia.

Trochę teorii...

Jak już wcześniej wspomniano, promieniowanie to jeden z mechanizmów transportu ciepła, istotny z punktu widzenia ogrzewania pomieszczeń. Dziś wciąż najpopularniejszą grupą grzejników, stosowanych w gospodarstwach domowych są urządzenia wykorzystujące konwekcję, która, mówiąc bardzo ogólnie, polega na przekazywaniu energii cieplnej za pośrednictwem cząsteczek gazów,€“ w naszym przypadku powietrza w pomieszczeniu. Promieniowanie jest zjawiskiem zupełnie innym -€“ polega na przekazywaniu energii za pomocą fali elektromagnetycznej, konkretnie promieniowania podczerwonego. Emisja takich fal towarzyszy każdemu ciału, natomiast intensywność emisji jest tym wyższa, im wyższa jest temperatura powierzchni. Zjawisko opisują pewne podstawowe prawa fizyki, zgodnie z którymi promieniowanie nie wzrasta wraz z temperaturą powierzchni proporcjonalnie -€“ jest to zależność w czwartej potędze! Z punktu widzenia pracy promienników, taka zależność jest bardzo istotna, ponieważ nie ma potrzeby ich nagrzewania do bardzo wysokich temperatur, dla osiągnięcia zadowalających efektów pracy tych urządzeń.

PORADNIK KUPUJĄCEGO
Elektryczne piece akumulacyjne - od A do Z

Elektryczne piece akumulacyjne - od A do Z

Elektryczne piece akumulacyjne stanowią coraz częściej alternatywę dla klasycznych grzejników elektrycznych, jak również innych...›››
Grzejniki konwekcyjne i promienniki

Grzejniki konwekcyjne i promienniki

Do niedawna na rynku grzejników domowych niepodzielnie królowały wodne urządzenia konwekcyjne. Dziś coraz większą rzeszę...›››
Wodne grzejniki konwekcyjne

Wodne grzejniki konwekcyjne

Zadaniem każdego domowego systemu ogrzewania jest zapewnienie mieszkańcom komfortu cieplnego. Utrzymanie takiego stanu w pomieszczeniach...›››
Moje produkty 0
KreoCEN.pl Poradnik Grzejniki Grzejniki na podczerwień - jak one ogrzewają
© kreoCEN.pl 2009 - 2019