,

Funkcjonalny dom w tradycyjnym stylu

Wychodząc naprzeciw zróżnicowanym gustom inwestorów, w pracowni LK&Projekt tworzymy wiele projektów różniących się zarówno wielkością, formą, jak i stylem. Projekt LK&940 to przykład budynku inspirowanego tradycyjnym klasycznym dworem polskim z charakterystycznymi elementami, które ten styl narzuca.

Wychodząc naprzeciw zróżnicowanym gustom inwestorów, w pracowni LK&Projekt tworzymy wiele projektów różniących się zarówno wielkością, formą, jak i stylem. Projekt LK&940 to przykład budynku inspirowanego tradycyjnym klasycznym dworem polskim z charakterystycznymi elementami, które ten styl narzuca.

Informacje ogólne

Dom zaprojektowany został dla dużej rodziny, ceniącej sobie estetykę tradycyjnej architektury, przestrzeń oraz dobrze i funkcjonalnie rozplanowane pomieszczenia. Ze względu na to, że w projekcie przewidziano wolnostojący budynek gospodarczy z garażem, minimalne wymiary działki to 32,60×39,00 m. W planach uwzględnione zostały również kształt i ekspozycja działki względem stron świata. Wejście usytuowano od północnej strony, pokój dzienny natomiast od południowej.

Bryła budynku

Projekt domu LK&940
Projekt domu LK&940 ©LK&PROJECT

Dom ma symetryczny kształt tworzony na bazie prostokąta, z wykuszem jadalni skierowanym na zachód. Czterospadowy dach urozmaicają boczne lukarny, z których jedna to zadaszenie balkonu nad wykuszem. Wejście do budynku podkreśla portyk zwieńczony tympanonem, wsparty klasycznymi, okrągłymi kolumnami. Całość wieńczy odpowiednio dobrana kolorystyka: jasną elewację utrzymano w odcieniach bieli i kości słoniowej, a na fragmentach umieszczono płyty kamienne z piaskowca ciętego z ryzalitem ozdobnym. Ceglasta dachówka stanowi kontrast nadający budynkowi wyrazistości.

Wnętrze

Rozkład pomieszczeń został przemyślany tak, aby widoczny był wyraźny podział na część mieszkalną i gospodarczą. Prawe skrzydło stanowi kuchnia z jadalnią oraz duży pokój dzienny z ekspozycją południową. W skrzydle lewym natomiast znalazły się: pralnia z kotłownią, pomieszczenia gospodarcze, a także gabinet. Obie części łączy duży hall z klatką schodową prowadzącą na poddasze. Wejście sąsiaduje z wygodną garderobą, która pomieści ubrania domowników, ale i okrycia wierzchnie gości.

Poddasze to strefa nocna. Przewidziano tu cztery sypialnie, z których jedna — bezpośrednio połączona z łazienką — zapewni szczególną intymność. Zlokalizowano tu aż trzy garderoby oraz ogólnodostępną łazienkę.

Dom w stylu tradycyjnym
Dom w stylu tradycyjnym ©LK&PROJECT

Dodatkowym atutem domu jest strych z trzema pomieszczeniami, a także wolnostojący budynek gospodarczy z dwustanowiskowym garażem.

Konstrukcja i technologia wykonania domu

W budowie wykorzystano materiały tradycyjne — tynki i płyty kamienne z piaskowca ciętego. Wyraźna kompozycja, harmonia materiałów, faktur i barw charakteryzuje cały budynek, zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. Głównym zamysłem projektanta była spójność rozwiązania, czyli prosty, czytelny układ całości.

Kreator-projekty 02/2013
artykuł pochodzi z kwartalnika
Kreator Projekty wydanie 02/2013
więcej o kwartalniku czytaj na
Kreator Projekty.pl

Jako materiał na ławy fundamentowe żelbetowe oraz ściany fundamentowe przewidziano pustaki betonowe zalewowe o grubości 25 i 30 cm. Ściany zewnętrzne natomiast wykonane będą z pustaków Porotherm (o grubości 30 cm) i ocieplone styropianem Platinum fasada (o grubości 20 cm) firmy Termo Organika. Do budowy ścian wewnętrznych powinny być użyte pustaki Porotherm o grubości 25 i 11,5 cm. Ponadto projekt przewiduje strop żelbetowy, monolityczny, drewnianą konstrukcję dachu, ocieploną wełną mineralną Megarock o łącznej grubości 30 cm firmy Rockwool. Projektant przewidział pokrycie dachu dachówką ceramiczną Koramic firmy Wienerberger.

W wyposażeniu zastosowano nowoczesne rozwiązania instalacyjne: w ogrzewaniu kocioł na gaz, ogrzewanie CWU wspomagane kolektorami słonecznymi, ogrzewanie podłogowe oraz wentylację mechaniczną z rekuperacją.

Pracownia projektowa LK&Projekt

PORADNIK KUPUJĄCEGO
Dom nowoczesny i ekonomiczny

Dom nowoczesny i ekonomiczny

Projekt Meteor 2 łączy w sobie tradycyjną, opartą na rzucie prostokąta bryłę budynku, przykrytą dwuspadowym dachem z nowoczesnymi...›››
Stolarka otworowa w nowoczesnym budownictwie

Stolarka otworowa w nowoczesnym budownictwie

Okna i drzwi to newralgiczne punkty domu energooszczędnego. W charakteryzującym się nienaganną izolacją termiczną budynku mogą stanowić...›››
Dom ekologicznie zaprojektowany

Dom ekologicznie zaprojektowany

Rozwój techniki materiałowej i konstrukcyjnej, a także wzrost świadomości inwestorów spowodowały, że sposób...›››
Moje produkty 0
KreoCEN.pl Poradnik Okiem architekta Funkcjonalny dom w tradycyjnym stylu
© kreoCEN.pl 2009 - 2020