,

Fototapety - pomysł na oryginalne wnętrze

Stworzenie wyjątkowego wnętrza bywa niekiedy dużym wyzwaniem. Na rynku dostępny jest cały wachlarz rozwiązań dekoracyjnych zatem ograniczać może nas jedynie wyobraźnia. Jeśli szukamy czegoś więcej niż eleganckiego wazonu, paska tapety czy obrazu, możemy sięgnąć po fototapetę.

Materiały

Fototapety są niewątpliwie atrakcyjnym pomysłem na ciekawe wykończenie wnętrza. Można jest stosować zarówno w zwykłych tzw. suchych pomieszczeniach, jak i w salonie czy sypialni, ale również w kuchni i w łazience. Do pomieszczeń z pierwszej grupy wykorzystuje się fototapety zawierające włókna lateksowe. Dzięki nim powierzchnia materiału jest błyszcząca i grubsza. Dobra jakość w połączeniu z niską ceną sprawia, że dekoracje tego typu stają się bardzo popularne. Zaletą tego rozwiązania jest fakt, że w przypadku zabrudzeń materiał ten można przecierać mokrą gąbką.

Do pomieszczeń, w który panuje większa wilgoć, idealne będą fototapety z włóknami winylowymi, które pozwalają ścianie oddychać. Ponadto dzięki zwiększonej grubości świetnie nadają się na nierówne ściany. Innym materiałem sprawdzającym się głównie w łazienkach jest fizelina. Fototapety zawierające te włókna charakteryzują się wysoką odpornością na wilgoć oraz uszkodzenia mechaniczne.

Fototapety możemy zakupić w określonych wymiarach bądź na zamówienie w wybranym przez nas rozmiarze.

Inspiracje

Dekoracje te możemy przyklejać na ścianach, suficie czy drzwiach. W sprzedaży są również fototapety samoprzylepne, za pomocą których możemy odmienić np. fronty szafek. Jednakże przed wyborem rozmiaru i motywu fototapety, warto zwrócić uwagę na kilka elementów.

Aby uniknąć efektu przytłoczenia, wytapetujmy tylko jedną ścianę lub nawet jej kawałek. Pomieszczenie nie będzie wtedy wydawać się ciężkie.

Dopasujmy motyw do wielkości wnętrza. Aby optycznie powiększyć niewielkie pomieszczenie, możemy wykorzystać motyw charakteryzujący się dużą głębią. Zabieg ten optycznie powiększy cały pokój, będąc ponadto intrygującym elementem wystroju. Unikajmy jednak intensywnych kolorów, które mogą znacznie przytłoczyć niewielką przestrzeń.

Fototapeta na ścianie - bambus

Dopasujmy kolorystykę motywu do koloru mebli i dodatków. Pozwoli to na stworzenie spójnego wnętrza o jednolitym charakterze. Pamiętajmy również o odpowiednim doborze koloru pozostałych ścian, które powinny stanowić tło dla naszej dekoracji. Wybierajmy więc biel lub jasne odcienie dominujących kolorów fototapety.

Tapeta do pokoju dziecka

Jeśli pomieszczenia w naszym domu bądź mieszkaniu są wysokie, a dodatkowo chcemy urządzić je w niebanalny sposób, możemy zamówić fototapetę na sufit. Najpopularniejszym motywem jest oczywiście niebo, kosmos i gwiazdy. Unikajmy jednak tego typu rozwiązań przy niskich pomieszczeniach, gdyż może się to okazać zbyt przytłaczające.

Fototapeta na sufit - niebo

Kolejnym ciekawym rozwiązaniem jest samoprzylepna tapeta wykorzystywana głównie na frontach szafek. Taka dekoracja będzie idealna dla osób, które chcą znacząco odświeżyć pomieszczenie, bez konieczności przeprowadzania dużego remontu. Dodatkowym plusem tego rodzaju dekoracji jest łatwość przyklejenia. Efekt robi niesamowite wrażenie, ożywiając nudne lub zniszczone fronty.

Jeśli nie chcemy kłaść fototapety na ścianie, a podobają się nam tego typu dekoracje, możemy zdecydować się na jej przyklejenie na drzwiach.

Zdjęcie jako fototapeta

Dzięki fototapetom możemy łatwym sposobem spersonalizować wnętrze, nawiązując nim do naszych pasji i zainteresowań. Dzięki ogromnej gamie obrazów, podzielonej na różne kategorie, możemy wybrać taki obraz lub grafikę, która w największym stopniu odzwierciedli nasze upodobania. Do wyboru mamy zdjęcia z kategorii flory i fauny, podróżniczych, kulinarnych, sportowych. Dodatkowo fototapety tekstur i materiałów, akty, teksty, krajobrazy, grafiki, symbole i wiele innych. Ciekawym rozwiązaniem jest również zamówienie fototapety, która przedstawiać będzie fotografie domowników.

Fototapety stanowią wyjątkową alternatywę dla zdjęć w ramkach, obrazów czy plakatów. Intrygują i robią wrażenie. Znacznie personalizują wnętrze i pobudzają wyobraźnie. Stanowią świetny wybór podczas dekoracji odważnych i charakterystycznych wnętrz, a przy odpowiednim doborze kolorów i zachowaniu zasad będą ożywiać i powiększać pomieszczenie.

Anna Bawół - kreoCEN.pl

PORADNIK KUPUJĄCEGO
Motywy zwierzęce – ciekawy sposób na aranżacje

Motywy zwierzęce – ciekawy sposób na...

Człowiek od zawsze interesował się otaczającym go światem. W dobie szybkiego rozwoju gospodarczego, naturę i zieleń zastępują wielkie...›››
Kolory wnętrz - Trendy 2016

Kolory wnętrz - Trendy 2016

Salon i sypialnia to wnętrza, w których spędzamy zwykle najwięcej czasu. Dlatego warto zdecydować się na urządzenie ich w jednym...›››
Cegły w mieszkaniu, czyli z zewnątrz do wewnątrz

Cegły w mieszkaniu, czyli z zewnątrz do...

Przeniesienie sposobu używanego tradycyjnie do wykańczania zewnętrznych ścian domów i ogrodzeń do pomieszczeń, zmieniło typowo...›››
Moje produkty 0
KreoCEN.pl Poradnik Wykończenie wnętrz Fototapety - pomysł na oryginalne wnętrze
© kreoCEN.pl 2009 - 2019