,

Elektryczne piece akumulacyjne - od A do Z

Elektryczne piece akumulacyjne stanowią coraz częściej alternatywę dla klasycznych grzejników elektrycznych, jak również innych systemów cieplnych. Piece te mogą stanowić zarówno jedyne źródło energii cieplnej dla budynku, jak również mogą współpracować z innymi źródłami (np. kominek).

Podstawowym zadaniem pieców czy kotłów jest zapewnienie użytkownikom odpowiedniego komfortu cieplnego. Klasyczne piece i kotły mogą ogrzewać pomieszczenia, gdy są zasilone w paliwo lub energię elektryczną. Piece akumulacyjne umożliwiają ogrzewanie pomieszczeń, po uprzednim załadowaniu, bez wykorzystania paliw czy energii elektrycznej.

Elektryczne piece akumulacyjne składają się z masy akumulacyjnej (materiały o dużej pojemności cieplnej – np. metale lub ceramika), elementów grzejnych (zamiana energii elektrycznej na cieplną), kanałów powietrznych i ewentualnej automatyki umożliwiającej im wydajną pracę.

Praca pieców akumulacyjnych składa się z cyklu ładowania i cyklu rozładowywania. Cykl ładowania odbywa się zazwyczaj w godzinach taryfy energii elektrycznej o obniżonej cenie (np. w nocy) a cykl rozładowywania odbywa się według potrzeb cieplnych budynku i może trwać równolegle z cyklem ładowania.

Rodzaje pieców akumulacyjnych

Akumulacyjne piece statyczne – pozwalają na ogrzewanie pomieszczeń dzięki konwekcji i swobodnemu poruszaniu się powietrza w kanałach odbierających ciepło z masy akumulacyjnej. Regulacja ilości przepływającego powietrza w tych piecach obywa się dzięki wykorzystaniu przepustnic ograniczających przepływ powietrza.

Akumulacyjne piece dynamiczne – pozwalają na ogrzewanie pomieszczeń z wykorzystaniem wymuszonego obiegu powietrza w kanałach wentylacyjnych (wentylatory). Tego typu maszyny cieplne wykorzystują zazwyczaj automatykę z termostatami umożliwiającą zapewnienie żądanej temperatury bez ingerencji użytkownika. Zastosowana automatyka umożliwia również kontrolowany pobór energii elektrycznej wyłącznie w momencie obowiązywania okresu taryfy energii elektrycznej o zmniejszonym koście, przyczyniając się do obniżenia kosztów energii.

Akumulacyjne piece typu „duo” – tego typu piece zazwyczaj mają konstrukcję i zasadę działania zbliżoną do akumulacyjnych pieców dynamicznych, ale są dodatkowo wyposażane w panel promiennikowy umożliwiający natychmiastową poprawę komfortu cieplnego poprzez bezpośrednie wykorzystanie energii elektrycznej do emitowania promieniowania podczerwonego, które wpływa na wzrost odczuwalnej temperatury pomieszczenia.

PORADNIK KUPUJĄCEGO
Grzejniki na podczerwień - jak one ogrzewają

Grzejniki na podczerwień - jak one ogrzewają

Po długim okresie dominacji na rynku grzejników z rodziny urządzeń konwekcyjnych, nadszedł czas dynamicznego rozwoju technologii...›››
Grzejniki konwekcyjne i promienniki

Grzejniki konwekcyjne i promienniki

Do niedawna na rynku grzejników domowych niepodzielnie królowały wodne urządzenia konwekcyjne. Dziś coraz większą rzeszę...›››
Wodne grzejniki konwekcyjne

Wodne grzejniki konwekcyjne

Zadaniem każdego domowego systemu ogrzewania jest zapewnienie mieszkańcom komfortu cieplnego. Utrzymanie takiego stanu w pomieszczeniach...›››
Moje produkty 0
KreoCEN.pl Poradnik Grzejniki Elektryczne piece akumulacyjne - od A do Z
© kreoCEN.pl 2009 - 2019