,

Eksperci o systemach kominowych

W większość stosowanych systemów kominowych, komin jest izolowany na całej długości. Niewielka liczba kominów wymaga ocieplenia, są to najczęściej kominy wysokie i nie budowane w systemie. Warto wiedzieć, że pojawienie się wykwitów wilgoci lub pogorszenie ciągu oznacza, że w kominie dochodzi do kondensacji (spaliny wychładzają się za szybko). Należy w tej sytuacji okleić komin wełną mineralną, a w przypadku spalin mokrych zamontować wkład kominowy. Zjawisko to jest częste, szczególnie w domach z zainstalowanymi energooszczędnymi kotłami na paliwa stałe. Należy wiedzieć, iż nasady kominowe zaburzają ciąg i dlatego ich montaż powienien być uzasadniony. Większość kominów ma zabezpieczone dno przed wilgocią i możliwość odprowadzenia jej nadmiaru do kanalizacji.

Dariusz Pilitowski
Dyrektor handlowy Jawar sp. z o.o.
www.jawar.com.pl

Systemy kominowe Jawar
Systemy kominowe Jawar

Czym powinien się charakteryzować system kominowy do kominków?

Komin trzeba zawsze dobrać do pieca, z którym będzie współpracował. Dotyczy to również kominka. Zwłaszcza, że do wyboru mamy kominki różnego typu: otwarte, zamknięte (z szybą), z płaszczem wodnym, tzw. kozy i inne. To właśnie w zależności od rodzaju kominka, jego mocy grzewczej i długości efektywnej komina, dobieramy jego przekrój. Nie jest dobrze, kiedy po fakcie okazuje się, że komin ma za duży, a zwłaszcza za mały przekrój. Dlatego renomowani producenci udostępniają materiały pomocnicze dla ułatwienia doboru, a nawet, w szczególnych przypadkach, dokonują obliczeń przekroju na podstawie obowiązujących norm.

Systemy kominowe Plewa
Systemy kominowe Plewa

Rozważając wybór kominka z płaszczem wodnym, warto kupić komin uniwersalny z miską odpływu kondensatu. Oczywiście od razu trzeba powiedzieć, gdzie i w jaki sposób ten kondensat będzie odprowadzony. Z kolei przy kominach podłączonych z kominkami ważne jest, aby systemy były odporne były na pożar sadzy — to znaczy, aby również po pożarze sadzy komin nadawał się do dalszego użytku. W tym miejscu warto zaznaczyć, że pod tym względem większe zaufanie można mieć do kominów z pełną izolacją termiczną.

Dużą uwagę przy wyborze komina zwraca się na maksymalną temperaturę pracy ciągłej, przy której komin można eksploatować. Powinna ona wynosić conajmniej 400°C. Warto przy tym wiedzieć, że temperatura spalin z kominka w czasie jego normalnej pracy rzadko przekracza 200°C. Producenci deklarujący maksymalną temperaturę pracy ciągłej 600°C powinni zaznaczać, że w przypadku takich kominów odelgłość od elementów palnych należy zwiększyć do 100 mm. W praktyce jest to jednak trudne do osiągnięcia.

Marcin Nietupski
Plewa Osmose Ceramika
www.plewa.net.pl

PORADNIK KUPUJĄCEGO
Systemy kominowe powietrzno-spalinowe

Systemy kominowe powietrzno-spalinowe

Rosnące ceny energii, coraz większa troska o środowisko i konieczność ograniczania emisji spalin skłaniają do poszukiwania coraz...›››
Nowoczesne systemy kominowe

Nowoczesne systemy kominowe

Budując dom, często nie zdajemy sobie sprawy ze znaczenia prawidłowej wentylacji i odprowadzania spalin z pomieszczeń. Realizacja...›››
Rodzaje przewodów kominowych

Rodzaje przewodów kominowych

Przewody kominowe są jednym z podstawowych elementów tradycyjnych budynków mieszkalnych, w szczególności...›››
Moje produkty 0
KreoCEN.pl Poradnik Kominy Eksperci o systemach kominowych
© kreoCEN.pl 2009 - 2019