,

Dom nowoczesny i ekonomiczny

Projekt Meteor 2 łączy w sobie tradycyjną, opartą na rzucie prostokąta bryłę budynku, przykrytą dwuspadowym dachem z nowoczesnymi elewacjami i przestrzennym wnętrzem. To projekt dla inwestorów ceniących ekonomiczność sprawdzonych, tradycyjnych rozwiązań, a jednocześnie szukających nowoczesnych przestrzeni.

W projekcie już na pierwszy rzut oka uwagę przykuwają współczesne, stonowane, utrzymane w szarościach, elewacje. Przy spojrzeniu na rzuty budynku dostrzega się rozmiary otwartych przestrzeni wewnątrz domu.

Tradycyjny nieskomplikowany, dwuspadowy dach pokryty grafitową blachą na rąbek stojący, zaskakuje nowoczesnym wyrazem. Centralnie położone drzwi wejściowe, zostały lekko cofnięte w głąb budynku i wyeksponowane dzięki innej fakturze i odmiennemu kolorowi wnęki. Ten prosty zabieg wyróżnił główne wejście domu. Oś wejścia zaznaczona jest również prostą lukarną z trójkątnym oknem, umiejscowioną na dachu. Dodatkowo współczesny charakter budynku podkreślają narożne okna, a wrażenie spinania ścian potęguje ciemnoszare boniowanie w tynku obejmujące parter pod narożnym oknem w fasadzie frontowej, boczną ścianę ogrodową, kończąc się na elewacji tylnej. Całość elewacji bocznej symetrycznie organizują duże przeszklenia. Zdwojone drzwi balkonowe, umieszczone parami na parterze i poddaszu, przedzielone są jedynie cienką płytą balkonu i ażurową konstrukcją balustrad.

Cechą charakterystyczną wnętrza domu jest wrażenie przestronności. Na parterze dodatkowo wzmacniane przez otwarcie pomieszczeń na taras i ogród, na poddaszu z kolei dzięki antresoli. Od wejścia do dużego holu wzrok wchodzących kierowany jest na praktyczny, przestronny i dobrze doświetlony salon. Liczne przeszklenia oraz możliwość wyjścia z salonu na taras integrują dom z otoczeniem. Kominek usytuowany został w samym środku domu. Otwarty na pokój, bokiem ustawiony do jadalni ma skupiać wokół siebie życie rodzinne. Kuchnia otwarta jest na jadalnię i pokój dzienny, dzięki czemu pozwala gospodarzom pozostawać w stałym kontakcie z gośćmi. Rozwiązanie to wizualnie powiększa salon, a otwarcie dodatkowo włącza hol do wypoczynkowej przestrzeni domu. Na parterze zaprojektowano też dodatkowy pokój. Może on pełnić rolę gabinetu, a dzięki zlokalizowanej obok toalecie, również wygodnego pokoju gościnnego. Garaż i sporą kotłownię przewidziano na parterze w bryle budynku. To ekonomiczne rozwiązanie pozwala uniknąć kosztów podpiwniczenia domu.

Na poddaszu mieszczą się trzy duże sypialnie, w tym dwie z balkonami, skupione wokół antresoli. Rozwiązanie to, zamiast centralnie umieszczanego korytarza, tworzy przytulne miejsce do pracy i wypoczynku. Na poddaszu znajduje się także duża łazienka oraz praktyczna garderoba.

Kreator-projekty 04/2013
artykuł pochodzi z kwartalnika
Kreator Projekty wydanie 04/2013

Meteor 2 jest idealnym projektem dla praktycznych inwestorów. Pokazuje, że prosta, oparta na prostokącie, bryła domu, przekryta dwuspadowym dachem, w połączeniu z ciekawymi detalami elewacji, może być ekonomiczna i nowoczesna jednocześnie. Udowadnia, że tradycyjny w kształcie dom może mieścić przestrzenne, otwarte wnętrze.

Opisywany projekt zyskał już uznanie inwestorów. Został też wyróżniony w kategorii „Domy energooszczędne” w konkursie „Projekt Roku 2013” organizowanym przez wydawnictwo Publikator.

Biuro Projektów MTM Styl

PORADNIK KUPUJĄCEGO
Stolarka otworowa w nowoczesnym budownictwie

Stolarka otworowa w nowoczesnym budownictwie

Okna i drzwi to newralgiczne punkty domu energooszczędnego. W charakteryzującym się nienaganną izolacją termiczną budynku mogą stanowić...›››
Dom ekologicznie zaprojektowany

Dom ekologicznie zaprojektowany

Rozwój techniki materiałowej i konstrukcyjnej, a także wzrost świadomości inwestorów spowodowały, że sposób...›››
Domy energooszczędne - nowe przepisy

Domy energooszczędne - nowe przepisy

Standardy zapotrzebowania na energię budynków realizowanych obecnie w Polsce dalekie są od poziomu budownictwa energooszczędnego ,...›››
Moje produkty 0
KreoCEN.pl Poradnik Okiem architekta Dom nowoczesny i ekonomiczny
© kreoCEN.pl 2009 - 2020