,

Czym przykryć dom drewniany?

Dom drewniany poniekąd jest odzwierciedleniem charakteru właścicieli. Są nimi zazwyczaj miłośnicy natury, ekologii i energooszczędności. Każdy element takiego budynku powinien komponować się ze środowiskiem naturalnym, współgrać z resztą detali zarówno pod względem wizualnym, jak i funkcjonalnym. Jednym z takich elementów jest pokrycie dachowe.

Do ścian zewnętrznych budynku, na których dominują drewniane wykończenia, musimy dobrać taki materiał dachowy, który nie będzie wpływał negatywnie na jego wygląd np. przez fakturę lub jakość i sposób wykończenia. Oczywiście wszystko zależy od tego, jaki jest rodzaj projektu i styl architektoniczny budynku. Istotne jest czy to dom z bala, gdzie okrągłe kształty dużych beli drewnianych dominują na elewacji, czy też jest to budynek ze ścianami wykończonymi deskami o drobnym przekroju, lub dom, w którym elementy drewniane stanowią tylko niewielką część składową elewacji.

Pod strzechą

Przy domach z bali najlepiej będzie wyglądało naturalne pokrycie ze strzechy. Stosuje się je zazwyczaj w budynkach usługowych, takich jak np. karczmy, zajazdy czy restauracje regionalne. Strzecha na budynkach jednorodzinnych nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem. Po pierwsze, realizacja takiego pokrycia jest bardzo droga i wymaga wielu zabiegów eksploatacyjnych, takich jak okresowe usuwanie porastającego mchu i impregnacja przeciwpożarowa za pomocą specjalnych środków, które niestety są wypłukiwane z konstrukcji dachu. Ponadto, strzecha jest pokryciem najcięższym. W związku z tym, wymaga odpowiednich obliczeń konstrukcyjnych projektu. To w przypadku adaptacji projektu gotowego, który nie jest od razu przystosowany to tego rodzaju pokrycia, oznacza dodatkowe koszty na etapie sporządzania projektu budowlanego. Oczywiście nie jest powiedziane, że tego typu pokrycie jest niemożliwe do zastosowania w budownictwie jednorodzinnym. Jeżeli nasz dom przypomina stylem staropolski dwór szlachecki, zwieńczenie go strzechą będzie gwarantem sukcesu architektonicznego. Oczywiście, jeżeli pozwolą nam na to dostępne środki finansowe. Ze względu na grubość pokrycia ze strzechy, nawet skomplikowany dach z wystającymi lukarnami i jaskółkami nabiera masywnych kształtów o łagodnie powyginanych liniach. Końcowy efekt wizualny jest zawsze zachwycający, a w połączeniu z drewnianą elewacją daje niepowtarzalny klimat i pozostaje na długo w pamięci odwiedzających nasz dom gości.

Drewniany gont

Dom drewniany

Tańszą alternatywą pokrycia dachowego jest gont drewniany. W odróżnieniu od strzechy, odznacza się nieporównywalnie mniejszym ciężarem, a w związku z tym jego realizacja nie przysparza kłopotów z projektem konstrukcji więźby dachowej. Dach pokryty gontem drewnianym odpowiada wymogom estetycznym, jakie narzuca budownictwo drewniane. Pokrycie to jest rozwinięciem elewacji, zarówno przez kształty pojedynczych elementów, jak i przez swój naturalny srebrzysto-szary kolor. Drewniana elewacja z gontem będzie dobrze komponować się z otoczeniem. Gont można bez problemu montować nawet na bardzo skomplikowanych dachach. Znajduje zastosowanie nie tylko w architekturze tradycyjnej, ale również w nowoczesnej. Na porycia dachowe stosuje się gonty łupane ze świerka, jodły, dębu, modrzewia i cedru czerwonego. Te gatunki drewna ze względu na swoją zbitą strukturę są szczególnie odporne na zagrzybienie i uszkodzenia mechaniczne. Dodatkowo drewno z cedru czerwonego (pierwszej klasy jakości) jest znane jako szczególnie odporne na ogień.

Ponieważ pokrycie dachowe z gontu układa się z dwóch lub trzech warstw, tylko 1/3 długości gonta jest narażona na działanie warunków atmosferycznych. W związku z tym, pokrycie to odznacza się dużą wytrzymałością mechaniczną, odpornością na mróz, grad, wiatr i skwar słoneczny. Trzeba również zaznaczyć, że gont oprócz połaci dachowych, znajduje zastosowanie jako materiał elewacyjny, chroniący całą konstrukcję budynku przed warunkami atmosferycznymi.

PORADNIK KUPUJĄCEGO
Oryginalne pokrycia dachowe

Oryginalne pokrycia dachowe

Współczesne domy cechują się coraz ciekawszą konstrukcją. Często oryginalnego charakteru i stylu nadają im wieńczące dzieło...›››
Rynny - Jaki system rynnowy wybrać?

Rynny - Jaki system rynnowy wybrać?

Systemy odprowadzające wodę z dachu i tym samym zabezpieczające budynek przed wilgocią są jego bardzo ważnym elementem,...›››
Ceramika kontra blachodachówka

Ceramika kontra blachodachówka

Pokrycia dachowe wykonuje się obecnie z wielu materiałów o różnorodnych właściwościach technicznych i estetycznych. Na rynku...›››
Moje produkty 0
KreoCEN.pl Poradnik Strop i dach Czym przykryć dom drewniany?
© kreoCEN.pl 2009 - 2020