,

10 najważniejszych prac w ogrodzie przed zimą

Kiedy liście zaczynają nabierać różnokolorowych odcieni, matka natura przypomina nam, że nieuchronnie zbliża się zima. Aby nasz ogród przetrwał ją bez większego uszczerbku i znów cieszył oczy na wiosnę, musimy pamiętać o wykonaniu przed rozpoczęciem sezonu zimowego kilku najważniejszych prac.

1. Usuwanie liści - Jeśli posiadamy w ogrodzie drzewa zrzucające liście na zimę należy je koniecznie, najlepiej systematycznie usuwać zarówno z powierzchni trawnika, jak i ścieżek, pozwoli to zapobiec rozprzestrzenianiu się groźnych dla roślin chorób, poza tym rozkładające się listowie niezbyt przyjemnie pachnie. Liście można grabić ręcznie, lub zdmuchiwać za pomocą dmuchawy w jedno miejsce, można również użyć specjalnego odkurzacza do liści, który nie dość, że zasysa liście do specjalnego worka, to jeszcze je rozdrabnia, następnie możemy je z powodzeniem wykorzystać do produkcji kompostu.

2. Podlewanie - Tuż przed zimą dobrze jest obficie podlać rośliny o zimozielonych liściach (azalie, różaneczniki, laurowiśnie), wzmocni to ich odporność na suszę fizjologiczną, czyli zjawisko, w którym rośliny nie mogą pobrać z podłoża wody, na skutek jej zamarznięcia.

Sprawdź ceny narzędzi ogrodowych na kreoCEN.pl

3. Przycięcie gałęzi - Gałęzie najlepiej przycinać wczesną jesienią, kiedy są jeszcze w stanie ulistnienia, wtedy najlepiej widać, które są chore, lub niekształtne. Jeśli jednak dojdzie do wyłamania gałęzi na skutek opadów mokrego śniegu należy jak najszybciej wyrównać przy pomocy ostrej piły i posmarować miejsca cięcia maścią ogrodniczą, aby uniknąć parowania i działania mrozu na głębiej położone tkanki.

Koszenie trawika

4. Ostatnie koszenie - Trawnik jesienią także należy przycinać, ale już nie trzeba robić tego tak często, ostatni pokos wykonujemy zazwyczaj pod koniec października, należy pamiętać, aby nie ścinać trawy bardzo krótko, wówczas może ona bowiem przemarzać, optymalna będzie wysokość ok. 4-5 cm.

5. Obwiązywanie roślin - Rośliny kolumnowe, o zwartym pokroju należy obwiązać spiralnie sznurkiem z tworzywa sztucznego, dzięki temu pod ciężarem śniegu nie wyłamią się i nie stracą pokroju.

6. Okrywanie roślin - Nie należy okrywać roślin wrażliwych na zimno zbyt wcześnie, powinny przyzwyczaić się do niższych temperatur, generalnie okrywamy rośliny dopiero po wystąpieniu pierwszych przymrozków, najlepiej użyć do tego specjalnej agrowłókniny lub słomy. Korzenie roślin oraz rozety roślin dwuletnich najlepiej przykryć gałęziami lub dobrze wysuszonymi liśćmi.

KOnserwacja Donic jesienią

7. Usuwanie donic - Pojemniki pozostałe po roślinach balkonowych i innych jednorocznych należy dobrze oczyścić i schować na zimę do garażu lub piwnicy dzięki temu te wykonane z tworzyw sztucznych nie stracą koloru, a ceramiczne nie popękają tak szybko.

8. Czyszczenie narzędzi - Przed sezonem zimowym, po zakończeniu wszystkich prac dobrze jest dokładnie umyć i osuszyć narzędzia ogrodnicze. Przetrzymujemy w suchym, zamkniętym pomieszczeniu dzięki czemu nie będą zbyt szybko korodowały. Pamiętajmy, aby z narzędzi posiadających napęd spalinowy usunąć resztki paliwa. Akumulatory napędzające narzędzia są również wrażliwe na niskie temperatury, dlatego przechowujmy je w pomieszczeniach, w których temperatura nie spada zimą poniżej 5°C.

9. Zabezpieczenie małej architektury ogrodowej - Przed zimą dobrze jest pomalować lakierobejcą drewniane elementy wyposażenia ogrodu takie jak altany, huśtawki czy ławki ogrodowe.

10. Czyszczenie mebli ogrodowych - Kiedy temperatura na zewnątrz spadnie już na tyle, że nie będziemy mogli wypoczywać w ogrodzie, umyjmy i wysuszmy wszystkie meble ogrodowe, dobrze jest je przykryć specjalną plandeką i schować do ogrzewanego pomieszczenia. Składamy i chowamy również namioty i pawilony ogrodowe.

Agnieszka Kidawska - kreoCEN.pl

PORADNIK KUPUJĄCEGO
Zimowy ogród - zieleń przez cały rok

Zimowy ogród - zieleń przez cały rok

Zimowy ogród staje się coraz popularniejszą formą zagospodarowania tarasu. Stwarza on przyjazną atmosferę domowej zieleni,...›››
Jak sprawić, by balkon stał się wyjątkowy?

Jak sprawić, by balkon stał się wyjątkowy?

Dekoracja balkonu w budynku wielorodzinnym to prawdziwe wyzwanie, szczególnie, jeżeli jest niewielkich rozmiarów. Często jest on...›››
Ogród w stylu japońskim

Ogród w stylu japońskim

Choć nasz klimat jest inny niż ten w Japonii, nie przeszkadza to jednak w stworzeniu ogrodu japońskiego właśnie w Polsce. Wydawać by się...›››
Moje produkty 0
KreoCEN.pl Poradnik Ogród 10 najważniejszych prac w ogrodzie przed zimą
© kreoCEN.pl 2009 - 2020