Wind of change

Raz na jakiś czas mam nieodpartą potrzebę zmian. Taka potrzeba objawia się mniejszymi lub większymi rewolucjami albo w wyglądzie mojego mieszkania, albo co gorsze w moim własnym. Tego typu zmiany najszybciej przeprowadza się u fryzjera. Te, które dotyczą mieszkania, również możemy załatwić szybko i bezboleśnie. Jeśli metamorfoza nie musi być radykalna, to można ją przeprowadzić przy użyciu tkanin i drobnych dodatków. Ostatnie ostre cięcie w moim mieszkaniu miało miejsce nie cały miesiąc temu. Kiedy zmienia się pogoda i nadchodzi ta najzimniejsza pora roku, zwykle staram się wprowadzić we wnętrza więcej ciepła i tkaniny nadają się do tego idealnie. Warto sprawić, aby nasz dom, szczególnie w tej fazie przejściowej, stał się maksymalnie przytulny. To wpłynie na poprawę naszego nastroju i nie pozwoli popaść w przesadną melancholię.

Zasłony do salonu

Miało nie być mowy o wielkich rewolucjach, dlatego skupię się na firanach i zasłonach, ich zmiana może całkowicie odmienić klimat naszego mieszkania. To naturalne, że inne tkaniny i kolory wybieramy do pomieszczeń latem a inne zimą. Wiosna to taka pora roku, kiedy nasze okna zwykle zdobią lekkie materiały w jasnych pastelowych kolorach. Aby wpuścić więcej światła do wnętrza i ożywić go po zimie chętnie rezygnujemy z zasłon. Stęsknieni za słońcem staramy się łapać jak najwięcej jego promieni. Latem wprowadzają się do nas moskitiery i rolety, w końcu czasem trzeba odpocząć. Jesień przynosi zwykle melancholijne nastroje i to przejawia się również w doborze dekoracji okien. Wracają do łask ciężkie zasłony, za którymi chowamy się przed jesienną słotą i wcześnie zapadającym zmrokiem.

Oczywiście każde pomieszczenie i styl, w jakim jest utrzymane, w dużej mierze narzuca pewne wymogi. Trudno sobie wyobrazić nowoczesny loft z karniszami i zasłonami, choć pewnie i takie się zdarzają. Właściciele domów i mieszkań urządzonych w stylu klasycznym mogą trochę poszaleć z tkaninami. Dekorację okien możemy zmieniać wraz z nadejściem nowego sezonu. Mamy teraz tak duży wybór zarówno systemów mocowań, jak i wzorów i tkanin, że hamować nas może tylko wyobraźnia. Oczywiście wszystko w granicach rozsądku i dobrego smaku. Wiele razy przekonałam się, że takie zabiegi czysto dekoracyjne, mogą z dnia na dzień zupełnie odmienić pomieszczenie. Domowy budżet nie zniósłby zapewne po każdym sezonie wymiany mebli i malowania ścian, dlatego bezpieczniej inwestować w dodatki dekoracyjne.

Zasłony do sypialni

Ale! Nie byłoby wiele możliwości, gdyby nad naszym oknem, na ścianie lub suficie nie było zamocowanego karnisza. Większość z Was zapewne zdaje sobie sprawę z tego, że na rynku jest bardzo wiele produktów, które służą do mocowania dekoracji okien. Możemy wybierać pomiędzy produktami, które różnią się materiałem, z którego są wykonane, grubością, kształtem i kolorem. Mogą to być karnisze drążkowe lub szynowe. W zależności od naszych potrzeb mogą być przystosowane do mocowania na ścianie lub na suficie.

Zakup karnisza, to trochę trudniejsza decyzja, niż zakup nowych zasłon. Każdy z nas chciałby dokonać właściwego wyboru, bo to nie jest jeden z tych elementów wystroju, które będziemy mieli potrzebę często zmieniać, ale z pewnością dobrze dobrany jest tym produktem, który te zmiany ułatwi. Zanim podejmiecie decyzję, koniecznie zobaczcie co producenci mają do zaoferowania, bogactwo tej oferty może niektórych z Was zaskoczyć.

Karnisz do salonu

Na koniec kilka praktycznych rad:

Warto pamiętać, że karnisze dobieramy pomieszczeniami. Jeśli nie mamy do czynienia z większą wspólną przestrzenią, stanowiącą np. kuchnię i salon, to w każdym pomieszczeniu możemy sobie zafundować inny wzór.

Nie obejdzie się też bez decyzji, czy powinien to być karnisz pojedynczy, czy podwójny, z możliwością zawieszenia zarówno firan, jak i zasłon.

Dobry zakup musi być też poprzedzony dokładnymi pomiarami. Musimy wiedzieć, jaka będzie dla nas odpowiednia długość i grubość karnisza. To jakie będą te wymiary, wpłynie później na komfort użytkowania.

Więcej informacji znajdziecie na pewno w fachowych poradnikach, sama trafiłam w sieci na kilka bardzo pomocnych tekstów o takiej tematyce. Odsyłam zatem do lektury i do sprawdzenia bogatej oferty sklepów internetowych, które oferują taki asortyment w serwisie kreoCEN.pl. http://www.kreocen.pl/kategoria/Wystroj-okien-2_528.html

Agnieszka Sobczak

Agnieszka Sobczak17/11/2015

Komentarze

Nie raz w moim domu miała miejsce sytuacja, kiedy nie mogliśmy dopasować temperatury panującej w środku do upodobań każdego z domowników. Jednym było chłodno, innym z kolei za ciepło. Możliwość ustawienia preferowanej temperatury w każdym z pokoi oddzielnie byłaby idealnym rozwiązaniem tego problemu. Nie jest to rozwiązanie wyciągnięte z filmów science fiction. Taki system w swoim domu zamontował Bill Gates. A muszę w tym miejscu dodać, że to jedno z najmniej zaskakujących rozwiązań, jakie zastosował słynny twórca Microsoftu. Xanadu 2.0, bo tak, inspirując się filmem „Obywatel Kane”, swoją posiadłość nazwał Gates, jest naszpikowana nowymi technologiami, nad którymi pracowało około 300 specjalistów. W zasadzie, praca wszystkich urządzeń może zostać dostosowana do preferencji mieszkańców i gości miliardera, a oprócz tego dom posiada mnóstwo czujników zabezpieczających.
Wielu z nas trzyma w domu drogocenne rzeczy, których za żadne inne skarby nie chciałby stracić. Mogą to być przedmioty, których wartość przewyższa koszt zakupu nowych, takie jak na przykład kolekcje numizmatyczne lub kosztowna biżuteria. Inną kategorią są dokumenty i elektroniczne bazy danych, które utracone, zwykle są nie do odzyskania. Czasami posiadamy w domu także rodzinne pamiątki mające dla nas nieocenione znaczenie sentymentalne – stare listy, zdjęcia czy prezenty otrzymane od wyjątkowych osób. Sposobem na zabezpieczenie takich drogocenności oraz spokojniejsze myśli w tej kwestii jest zamontowanie sejfu domowego – to inwestycją na długie lata, a może i pokolenia.
Moje produkty 0
kreoCEN.pl Blog Wind of change