Światło pod kontrolą - instalujemy ściemniacz

Wybór oświetlenia w domu to jedna z najważniejszych kwestii, zwiazanych z aranżacją pomieszczeń. Szczególnie zimą odpowiednie światło poprawia komfort mieszkania. Co jednak kiedy w małym mieszkaniu sypialnia jest zarówno miejscem pracy? Idealnym rozwiązaniem, które pozwoli na zmianę charkateru pomieszczenia bez konieczności instalacji dodatkowego oświetlenia jest ściemniacz elektroniczny. Instalacja tego typu urządzeń jest prosta. Trzeba jednak pamiętać o kilku zasadach.

Oświetlenie w sypialni

Przygotowanie instalacji

Przed przystąpieniem do pracy należy upewnić się, że zasilanie w miejscu, przeznaczonym na instalacje ściemniacza jest wyłączone. Jeżeli ściemniacz ma zastąpić dodtychczasowy włączcznikswiatła, należy go najpierw zdemontować. Przy użyciu śrubokręta odkręć obudowę, zdejmij zaciski i odłącz przewody instalacyjne.

Na tym etapie warto sprawdzić jak ułożone sa kable w puszcze instalacyjnej. Przy użyciu kombinerek zdejmij izolację z przewodów zostawiająć ok. 1-2 cm odsłoniętego kabla. Warto zwrócić również uwagę na rodzaj źródeł światła jakie sa zamontowane w oprawach oświetleniowych. Jeżeli korzystamy ze swietlówek lub oświetlenia diodowego nalezy sprawdzić czy są przystosowane do pracy ze ściemniaczem światła. W innym przypadku konieczny może okazać się zakup dodatkowych żarówke np. halogenowych.

Montaż ściemniacza

Odpowiednie przewody podłącz właściwych wejść w kostce ściemniacza. Do zacisku oznaczonego strzałką nalezy podłączyć przewód fazowy. Jeżeli dany model ma przewody dołączone przez preoducenta połącz je używając dodatkowej kostki. Umieść kable w puszcze instalacyjnej. Następnie umieśc ściemniacz na właściwym miejscu, zainstaluj go w puszce i załóż obudowę. Pora na test! Włącz bezpiecznik i sprawdź czy oświetlenie działa prawidłowo. Jeżeli wystąpią problemy, odłącz zasilanie i sprawdź czy wszystkie kable są odpowiednio podłączone.

Sciemniacze oświetlenia marki OSPEL

Programowanie oświetlenia

Jeżeli instalujemy ściemniacz elektroniczny z funkcja zdalnego sterowania, po podłączeniu okablowania należy go odpowiednio zaprogramować. Zazwyczaj oświetleniem, można sterować za pomocą dowolnego pilota, który synchronizuje się ze ściemniaczem za pomocą odpowiedniej sekwencji. W zależności od producenta dokładny schemat postępowania jest zamieszczony w instrukcji dołączonej do zakupionego modelu.

Osoby, które lubią video-poradniki zachęcam do obejrzenia, którtkiego materiału o instalacji ściemniacza elektronicznego marki OSPEL.

Sprawdź ceny ściemniaczy na kreoCEN.pl

Jak widać instalacja ściemniacza jest stosunkowo prosta i nie zabiera wiele czasu. Kiedy już zdecydujemy się na włąściwy model i sprawdzimy czy instalacja ściemniacza jest możliwa w ciągu kilkunastu minut możemy cieszyć się komforowym oświetleniem w całym domu.

Mariusz Opala

Mariusz Opala15/12/2015

Komentarze

Raz na jakiś czas mam nieodpartą potrzebę zmian. Taka potrzeba objawia się mniejszymi lub większymi rewolucjami albo w wyglądzie mojego mieszkania, albo co gorsze w moim własnym. Tego typu zmiany najszybciej przeprowadza się u fryzjera. Te, które dotyczą mieszkania, również możemy załatwić szybko i bezboleśnie. Jeśli metamorfoza nie musi być radykalna, to można ją przeprowadzić przy użyciu tkanin i drobnych dodatków. Ostatnie ostre cięcie w moim mieszkaniu miało miejsce nie cały miesiąc temu. Kiedy zmienia się pogoda i nadchodzi ta najzimniejsza pora roku, zwykle staram się wprowadzić we wnętrza więcej ciepła i tkaniny nadają się do tego idealnie. Warto sprawić, aby nasz dom, szczególnie w tej fazie przejściowej, stał się maksymalnie przytulny. To wpłynie na poprawę naszego nastroju i nie pozwoli popaść w przesadną melancholię.
W przypadku mebli, szczególnie tych, którymi mamy wyposażyć niewielkie mieszkanie, takie połączenie: wygodny + funkcjonalny, dla wielu z nas jest priorytetem. Niewielki salon, który jednocześnie spełnia funkcję sypialni, a także przestrzeni pracy i wypoczynku, wymaga przemyślanych rozwiązań i tu ukłony należą się osobie, która wymyśliła narożnik, czyli takie sprytne połączenie kanapy z szezlongiem. Na minimum przestrzeni możemy otrzymać maksimum miejsca do odpoczynku. Narożnik zastępuje, bowiem cały zestaw wypoczynkowy: kanapę i fotele. Szczególnie Ci z Was, którzy mają liczną rodzinę, w pełni docenią zalety narożnika. Do tego narożnik można wykorzystywać również w celu spania.
Moje produkty 0
kreoCEN.pl Blog Światło pod kontrolą - instalujemy ściemniacz