Elektronika w służbie domownikom

Nie raz w moim domu miała miejsce sytuacja, kiedy nie mogliśmy dopasować temperatury panującej w środku do upodobań każdego z domowników. Jednym było chłodno, innym z kolei za ciepło. Możliwość ustawienia preferowanej temperatury w każdym z pokoi oddzielnie byłaby idealnym rozwiązaniem tego problemu. Nie jest to rozwiązanie wyciągnięte z filmów science fiction. Taki system w swoim domu zamontował Bill Gates. A muszę w tym miejscu dodać, że to jedno z najmniej zaskakujących rozwiązań, jakie zastosował słynny twórca Microsoftu. Xanadu 2.0, bo tak, inspirując się filmem „Obywatel Kane”, swoją posiadłość nazwał Gates, jest naszpikowana nowymi technologiami, nad którymi pracowało około 300 specjalistów. W zasadzie, praca wszystkich urządzeń może zostać dostosowana do preferencji mieszkańców i gości miliardera, a oprócz tego dom posiada mnóstwo czujników zabezpieczających.

Automatyka domowa

Zacząć należy od tego, że każdy przebywający na terenie rezydencji ma przy sobie identyfikator, który równocześnie jest nadajnikiem lokalizacyjnym i sterownikiem. Oprócz temperatury i wilgotności powietrza, umożliwia on ustawienie odtwarzacza muzyki, rodzaj oświetlenia w pokoju czy wybór filmu, który ma być wyświetlony na ekranach w pokoju. To, co może wydawać się bardziej nieprawdopodobne – dzięki lokalizatorowi wbudowanemu w identyfikator, obraz pozostanie z nami, jeśli zdecydujemy się wyjść z pokoju – będzie wyświetlany na wszystkich ekranach, obok których przechodzi widz. Podobnie jest z muzyką, która płynie z wbudowanych w ściany głośników, a telefon dzwoni jedynie w pokoju, w którym przebywa adresat rozmowy.

Niestety nie każdy z nas może sobie pozwolić na tak luksusowe wyposażenie, lecz niewątpliwe mogą one stanowić pewną inspirację. Poza tym dzięki szybko postępującemu rozwojowi technologii, coraz więcej niebanalnych rozwiązań jest już dostępnych nie tylko dla miliarderów. Jak więc sprawić, by i nasze mieszkanie czy dom były nie tylko komfortowe, funkcjonalne, ale i bezpieczne? Na rynku znajduje się obecnie mnóstwo czujników, które potrafią wykryć i zareagować na różne nieprawidłowości.

Pozpoczynając od zagrożeń – najbardziej powszechnymi awariami, które mogą nam zagrażać są te związane z działaniem ognia. Z tego powodu w wielu gospodarstwach montuje się czujki dymu. Można wyróżnić dwa rodzaje takich czujników: posiadające jedynie lokalną sygnalizację oraz takie, które mogą wysłać powiadomienie do całego systemu alarmowego. W drugim przypadku należy pamiętać o tym, aby wybrać czujkę producenta, którego system alarmowy posiadamy.

Zabezpieczenie elektryczne

Należy tutaj dodać, że nie tylko sam pożar jest często przyczyną tragedii, a równie groźne mogą być wydzielające się podczas jego spalania toksyny, które prowadzą do różnego rodzaju zatruć. Użytkownikom kuchenek i piecyków gazowych mogę polecić zainstalowanie detektor czadu. Warto pamiętać, że już jedynie 0,32% stężenie tlenku węgla w powietrzu może doprowadzić do zgonu, a ze względu na to, że jest on bezbarwny, nie ma zapachu ani smaku jest trudny do wykrycia.

Niezakręcony kran może spowodować spore straty w mieniu. Przed podtopieniem gospodarstwa domowego uchronią nas czujniki zalania. W momencie, gdy woda przekroczy ustawiony wcześniej próg, urządzenie, w zależności od wybranego modelu, powiadomi o zdarzeniu sygnałem lub prześle tę informację do całego systemu.

Istnieją również detektory chroniące nasz dobytek przed nieproszonymi gośćmi. Osoby mieszkające w odludnych miejscach lub posiadające duże ogrody mogą docenić czujniki ruchu. W momencie wykrycia ruchu, przesyłany jest sygnał, który automatycznie włącza oświetlenie zewnętrzne. Może się jednak okazać, że nie będzie to wystarczające do odstraszenia potencjalnego włamywacza, dlatego producenci proponują wiele rodzajów czujników antywłamaniowych. Można je montować przy drzwiach i oknach, a także na suficie. W momencie wykrycia ruchu w domu, detektor włącza sygnał dźwiękowy. Bardziej zaawansowane, a zarazem droższe systemy, wysyłają informację do właściciela lub firmy ochroniarskiej.

Czujnik ruchu

Nie chcąc zostawiać czytelników z poczuciem niepokoju, chciałam nakreślić jeszcze kilka słów na temat systemów, które podnoszą komfort życia.

Jeżeli jesteście właścicielami dużych ogrodów, zainteresować Was mogą systemy automatycznego podlewania ogrodu. Wystarczy go zaprogramować, a o ustawionej godzinie instalacja nawadniająca wyręczy nas w tym obowiązku. Jest to mechanizm składający się z trzech części: urządzenia nawadniającego (np. zraszacz), elektronicznego systemu sterowania oraz rur, które będą doprowadzać wodę. Oszczędnym, dbającym o środowisko i posiadaczom wymagających roślin polecam czujnik wilgotności gleby, który reguluje poziom nawodnienia właśnie pod tym względem, nie pozwalając na tzw. „przelanie” roślin.

Innym ciekawym rozwiązaniem jest montaż systemu automatycznego sterowania roletami, który zakrawa już na element wyposażenia inteligentnego domu. Ostatnio coraz popularniejsze staje kierowanie tym z poziomu smartfonu. Niewątpliwe jest to wygodna metoda, gdy w ciągu dnia pogoda diametralnie się zmieni – zacznie świecić ostre słońce, a my nie chcemy, aby mieszkanie się zbytnio nagrzewało.

Sterowanie roletami

Najbardziej popularne są jednak trzy główne rodzaje sterowania:

  • przewodowe – czyli przełącznik umieszczony też obok okna, który połączony jest z roletą;
  • radiowe – obsługa systemu za pomocą pilota. Zaletą jest możliwość rozbudowania sieci, tak aby tworzyła ona podgrupy, które będą sterowane osobno;
  • hybrydowe – połączenie dwóch poprzednich, z tym, że sterowanie radiowe może stanowić jedynie rozbudowanie systemu i wcześniej należy posiadać przewodowe.

Rozwój techniki postępuje dziś niezwykle szybko i bardzo możliwe, że to co dziś wydaje się awangardą, jutro trafi do masowego użytku i nie będziemy mogli zrozumieć, jak wcześniej radziliśmy sobie bez tego urządzenia.

Nina Wojda

Nina Wojda12/06/2015

Komentarze

Prawdopodobnie nie ma osób, które przy zakupie mebli do salonu, lub dodatków dekoracyjnych, nie myślą o tym, jak ma wyglądać, do jakiego stylu nawiązywać całe pomieszczenie. Obecnie praktycznie każdy wizualizuje sobie to w programie komputerowym, tradycyjnie na kartce papieru lub szuka zdjęć już gotowych pomieszczeń w sieci i chce, aby dokładnie tak jego pokój wyglądał. Dopiero wtedy udaje się do sklepów na zakupy tego czego potrzebuje.
Co może kryć się pod tak tajemniczym tytułem? Wnioskować z niego można, że będzie on dotyczył mężczyzn i to jest prawda. Jak każdy z nas pomyśli sobie co może być takiego wstydliwego w życiu codziennym, o czym niechętnie lub wcale nie mówi prawdziwy mężczyzna, to szybko stwierdzimy, że nie ma takich rzeczy.
Moje produkty 0
kreoCEN.pl Blog Elektronika w służbie domownikom